OBRAZEM: Zimní plavci ukončili sezónu v Zářičí

Foto plavci

Oddíl DZP HANÁ Prostějov, z.s. uspořádal týden po velikonocích v sobotu 7. března plavecké závody na pískovně v Zářičí, kde zimní plavci z ČR, Slovenska, Polska a dalších zemí ukončili 24. kolem Českého poháru v zimním plavání svoji plaveckou sezónu. Již po osmnácté zorganizovali Hanáci „Vítání jara na Hané“. A opravdu už to bylo jarní počasí! Závod doprovázela rekordní účast závodníků.

„V historii zimního plavání k nám ještě tolik plavců nepřijelo“, řekla předsedkyně oddílu, přemožitelka kanálu La-Manche a mistryně světa v zimním plavání z roku 2017 Dana Zbořilová. „Svědčí to buď o vyšším zájmu o tento sport, nebo se zimním plavcům u nás prostě líbí a rádi sem jezdí“, s úsměvem dodala šéfka pořádajícího oddílu.

Teplota vody už opravdu byla jarní. Oficiálně naměřená teplota pro závod měla 8,3°C. A při startu to vypadalo jak na pláži v létě. Sluníčko vyhnalo ven i místní občany, kteří vytvořili skvělou diváckou kulisu a tím i úžasnou atmosféru. Při posledním kole byly více méně již karty rozdány a plavci už dopředu věděli, jaké budou mít v Českém poháru umístění a tak si prostě závod jen skvěle užili. Vysoká teplota vody již výrazně nezasáhla do celkového hodnocení.

A jak závod a umístění v Českém poháru celkově dopadlo? Vzpomeňme jen některé. Celkové výsledky najdete na http://www.zimni-plavani.info/V%C3%BDsledky.aspx. Vítězkou na trati 1000 m se stala pardubická plavkyně Renata Nováková (SCPAP), která se zároveň stala i absolutní vítězkou pro rok 2017/2018. Absolutním vítězem v mužské kategorii se stal brněnský plavec Michal Slanina z (Fides), který rovněž vyhrál svou mužskou kategorii na trati 1000 m. Skokanem roku byla vyhlášena Pavlína Procházková (I.PKO) a nejúspěšnějším nováčkem roku se stal Karel Hartman (PK Zábřeh). Nejstaršími účastníky byla Blanka Vyskočilová (1939 – Sokol Hradec Králové) a Bohumil Pácl (1940 – DZP Haná Prostějov).

Český pohár vyhrál v družstvech I. PKO Praha (I. Plavecký klub otužilců Praha, který za sezónu vyplaval 229 581 bodů. Druhé místo obsadil Fides Brno, který pro klub vyplaval 129 817,5 bodu. Třetí příčku a bronzovou medaili si již potřetí obhájil pořádající oddíl DZP HANÁ Prostějov s 56 682,5 bodu. Dana Zbořilová obsadila čtvrté místo, které bronz unikl o 10 bodů. „Když se pořádaly ty teplotně nejextrémnější, a tím i nejvíce bodované závody, byla jsem jinde“, okomentovala svoji bramborovou medaili Dana. My jen doplníme, že se účastnila letos mistrovství světa v zimním plavání v Talinu (Estronsko), kde si ve své věkové kategorii na trati 450 m vyplavala 3. místo a přivezla si tak krásnou bronzovou medaili. Rád bych vzpomenul i mladého perspektivního plavce z Hané Prostějov Jana Pelíška, který se umístil v ČP ve velké konkurenci ve věkové kategorii 18 – 39 let na 5. místě. V první desítce nejlepších ve věkové kategorii 50 – 59 let se umístili i Milan Trnkal a Otakar Ježek a ve věkové kategorii nad 69 let Jan Hubáček a Bohumil Pácl. V ženách potom ve věkové kategorii 40 – 49 let Gabriela Ježková a Daniela Němčíková a v kategorii 50 – 59 let Zina Klečková. Všichni z DZP Haná Prostějov.

Velké poděkování patří celému organizačnímu týmu, ale především spolupořadatelům závodu, bez kterých by závod neměl rozhodně tu úroveň, kterou měl, a to obci Zářičí v čele s paní starostkou Marcelou Joklíkovou a SDH Záříčí, kteří vytvořili skvělé logistické zázemí pro plavce. Poděkování patří i všem partnerům a sponzorům. (mm)