102. průzkumný prapor

Josef Sojka začínal s telefonem na kličku, dnes je náčelníkem skupiny KIS u průzkumníků

Foto army.cz

V leteckých kasárnách v Prostějově je pravidelně k vidění netradiční výjev. Branou po ránu projíždí cyklista na časovkářském kole s aerodynamickou kapkovitou přilbou a zastavuje u štábu 102. průzkumného praporu. Nejedná se o zbloudilého závodníka Dukly. Do práce po 46kilometrové jízdě dorazil nadporučík Josef Sojka, náčelník skupiny S-6 a spojařský specialista. Člověk s mnohostrannými schopnostmi a zájmy. Nejenže se zabývá informačními a komunikačními technologiemi (ICT) v armádě, ale také se věnuje extrémním sportům.

„Svou armádní kariéru jsem začal Lipníku v roce 2006, kam jsem šel po střední vojenské škole. Zde jsem si prošel všemi spojařskými místy a vyzkoušel si práci i s klapkovou ústřednou a starými telefony na kličku,“ vzpomíná na začátky. Po 11 letech v Lipníku přišla další výzva – nabídka místa náčelníka skupiny KIS u 102. průzkumného praporu. Kampaň Spojař nové generace Armády České republiky, kterou podporuje, se zaměřuje na modernizaci a digitalizaci armády. Cílem je využít nejnovější technologie a digitální prostředky k posílení efektivity a operačních schopností armády.

Stodvojkaři jsou sportovci tělem i duší

Foto FB

V neděli absolvovala olomoucký Mattoni 1/2 maraton řada borců z Prostějovska. Mezi nimi i příslušníci 102. průzkumného praporu Prostějov. Zejména jeden z nich v závodě vynikl.

"Náčelník naší “ajťácké” skupiny se ho nebál zaběhnout dokonce v maskáčích, neprůstřelné vestě, s radiostanicí RF 13 a vlajkou praporu. Přidal si tak třináctikilogramovou zátěž," pochlubili se na svém FB profilu průzkumáci. (ber)

Prostějovští stodvojkaři vyrazili do Alp. Na mezinárodní soutěž Edelweiss Raid

Foto 102. průzkumný prapor

Ve středu začne v rakouských Alpách mezinárodní soutěž Edelweiss Raid. Jedná se o prestižní závod, který je považován za neoficiální vojenské mistrovství světa horských jednotek. Edelweiss Raid tradičně pořádá 6. horská pěší brigáda rakouské armády a zpravidla se koná každé dva roky. Letos se ho zúčastní i družstvo prostějovského 102. průzkumného praporu.

Po dobu své existence si náročný závod ponechává své rysy – 40 kilometrů dlouhá trasa, převýšení kolem 4000 metrů, délka trvání 2 dny, družstva složená z 8 závodníků. Kromě samotného náročného přesunu a pohybu ve vysokohorském terénu na soutěžící týmy čekají na jednotlivých stanovištích úkoly vyplývající z dalších aspektů boje v horském prostředí. Letošní ročník startuje ve středu 1. března a účastní se jej týmy armád z celého světa.

Prostějovští stodvojkaři krváceli pro dobrou věc

Foto FB

Krev nelze uměle vyrobit, ani ničím nahradit. Velký vliv na pokles počtu dárců mělo v minulosti zrušení základní vojenské služby v roce 2004, proto se příslušníci 102. průzkumného praporu Prostějov rozhodli již po několikáté hromadně podporovat a pomáhat tam, kde je to potřeba.

V minulých dnech jich osmačtyřicet navštívilo transfúzní oddělení v nemocnici v Prostějově a Fakultní nemocnici Olomouc a darovalo téměř dvaadvacet litrů krve. Krev bude využita v regionu, zejména na oddělení hemato-onkologie, chirurgii, porodnici, interně a pro urgentní péči.  

Máme novinky, hlásí prostějovští průzkumníci

Foto FB

Při příležitosti Dne české státnosti se v prostějovské posádce konal slavnostní nástup 102. průzkumného praporu. Stodvojkaři se rozloučili s dosavadním náčelníkem štábu majorem Milanem Němcem a přivítali jeho nástupce kapitána Filipa Schustera do nové funkce a hodnosti majora.

K majoru Milanu Němcovi je určitě vhodné při této příležitosti zmínit pár vět. Je jedním z těch, kteří stáli u stodvojky už od jejího zrodu v roce 2003, kdy k nově vzniklému praporu přešel ještě od zanikajícího 7. průzkumného praporu v Kroměříži. Poté prošel velitelskými funkcemi na rotě bojového i hloubkového průzkumu a po získání zkušeností na pluku v Opavě se vrátil zpátky do Prostějova jako náčelník štábu. Od 1. října 2022 už jeho profesní kroky vedou na Krajské vojenské velitelství, kde má nyní v hodnosti podplukovníka mimo jiné na starosti i jednotku aktivní zálohy.

Karel Řehka, bývalý velitel prostějovských speciálů, se stane náčelníkem Generálního štábu

Foto army.cz

Vláda souhlasila s návrhem ministryně obrany Jany Černochové, aby se novým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR stal brigádní generál Karel Řehka. Vláda ministryni zároveň uložila projednat tento návrh ve sněmovním Výboru pro obranu. Nový náčelník se ujme funkce 1. července.

„Vážím si důvěry paní ministryně, vlády i pana prezidenta. Převzít armádu v tak složité mezinárodní a bezpečnostní situaci je velká výzva. Věřím, že důvěru nezklamu a těším se na spolupráci,” uvedl generál, který má za sebou více než dvacetiletou kariéru v ozbrojených silách. Postupně prošel řadou funkcí od velitele skupiny speciálního průzkumu, velitele 601. skupiny speciálních sil až po ředitele Ředitelství speciálních sil MO. Ve strukturách NATO působil jako zástupce velitele Mnohonárodní divize severovýchod v polském Elblagu.

Stodvojkaři bodovali ve střelecké soutěži

Foto FB

Vojáci ze 102. průzkumného praporu, milovníci střelného prachu, námahy a bratrského ducha, děkují borcům ze 42. mechanizovaného praporu Tábor "Svatováclavský" za přípravu a uspořádání mimořádně kvalitní střelecké soutěže Svatováclavský pohár 2021.

Stodvojka vyslala 3 týmy – se zkušenostmi i na zkušenou – a vzhledem k náročnosti soutěže a konkurenci považuje umístění na 4., 14. i 28. místě za velmi úspěšná. Zároveň gratuluje družstvům z CPSS a URNA k zisku medailí.

„Skvělá zkušenost, skutečná výzva, perfektní organizace,“ dodávají průzkumníci. (red)

102. průzkumný prapor testoval uchazeče k rotě HUMINT

Foto FB

Vysoká fyzická a psychická zátěž. Málo spánku. Modelové situace, které ověřily schopnosti osmnácti pozvaných uchazečů fungovat individuálně i v týmu a adekvátně reagovat v rozličných diskomfortních situacích. I v anglickém jazyce.

Tak vypadal výběr osob k rotě HUMINT, který ve dnech 17. - 20. 5. 2021 prověřil fyzickou a psychickou odolnost uchazečů a jejich způsobilost pro roli operátora v oboru zpravodajství z lidských zdrojů. „Výběr osob k rotě HUMINT vypisujeme minimálně 2x ročně, detaily zveřejňujeme vždy na našem facebooku a webu,“ uvádějí stodvojkaři. (red)

Stodvojkaři uctili památku padlého kamaráda. Radim Vaculík zahynul před 13 lety

Foto http://www.inmemoriam.army.cz/

Radim Vaculík se narodil v Uherském Hradišti a po absolvování SOU zemědělského nastoupil v roce 1997 jako řidič v Zemědělském obchodním družstvu v Hluku. V roce 1998 absolvoval ZVS v Kroměříži a po návratu do civilního života pracoval jako řidič u několika zaměstnavatelů.

Prvního dubna 2005 se stal vojákem z povolání a působil jako řidič u 102. průzkumného praporu v Prostějově (nejprve u roty logistiky, od ledna 2007 u 2. průzkumné čety lehké průzkumné roty). V únoru 2008 odjel jako řidič 1. mobilního pozorovacího týmu bojových jednotek 1. kontingentu AČR PRT ISAF do afghánského Lógaru. Padl poté, co pod jeho vozidlem při návratu z patroly v distriktu Mohamed Agha, při inspekci obce Aynak a měděného dolu explodovalo improvizované výbušné zařízení.

Dva prostějovské průzkumníky ocenila armáda. Za záchranu života

ilustrační foto

V pondělí 12. dubna předal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata plakety, mince a ocenění Laudi Memorabilis za záchranu lidského života a ochranu majetku čtyřem vojákům a jedné vojákyni. Dva z nich jsou příslušníky 102. průzkumného praporu Prostějov.

Štěstí v neštěstí měla seniorka z Dobrochova u Prostějova, která si zlomila nohu v krčku. Nedosáhla na telefon, aby si přivolala pomoc a zůstala ležet na podlaze více než celý den. O ženu se strachovala její rodina, která s ní nežije. Po oznámení musela do domu násilně vniknout společná hlídka Policie ČR, v jejíž sestavě byli vojáci 102. průzkumného praporu z Prostějova četař Vítězslav Čaněk a desátník Petr Bauer. „Za přítomnosti starosty jsme se pokoušeli ženu kontaktovat, bohužel marně, protože nikdo nereagoval na zvonění a volání.