102. průzkumný prapor

Stodvojkaři míří do Mali. Právě dnes

Ilustrační foto http://www.mise.army.cz

Vojáci 13. úkolového uskupení EUTM-M jsou připraveni působit v africkém Mali. Úspěšně zvládli certifikační cvičení Sahel 1/2019, které se dva týdny odehrávalo ve vojenském prostoru Boletice. Do Mali se kontingent, který je vystavěn na bázi 102. průzkumného praporu a 44. lehkého motorizovaného praporu, vypravil právě dnes.

Do Afriky se dnes vydala více než stovka vojáků. Pro většinu se přitom nejedná o první výjezd do zahraničí: „Bude to moje osmá mise. Do Mali jedu ale poprvé. Jsem zvědavý, jak se bude africké prostředí lišit například od afghánského," uvedl jeden z vojáků.

Příslušníci 13. úkolového uskupení EUTM-M budou mít v Mali za úkol ochranu a obranu kasáren a doprovod mentorů a instruktorů, kteří cvičí příslušníky místních ozbrojených složek nejen v Koulikoru, ale i v jiných částech země. Jednotka bude v zemi působit do podzimu. (ber)

Ve Winter Survival 2019 bojují i prostějovští průzkumníci

Foto army.cz

Ve dnech 27. ledna až 1. února se v pohoří Hrubého Jeseníku koná jubilejní 25. ročník mezinárodního Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2019. Vytrvalostní závod Winter Survival pořádá Generální štáb AČR a organizačně zabezpečuje Univerzita obrany. Mezinárodního závodu se účastní šedesát českých a zahraničních vojáků. Českou armádu reprezentuje 15 družstev, dvě z nich ze 102.pzpr Prostějov. Z Německa, Polska, Rakouska a Slovenska přijelo 5 armádních týmů.

Na Winter Survivalu 2019 během čtyř soutěžních dnů v rámci mnohakilometrových přesunů budou tříčlenné vojenské hlídky zdolávat skalní stěny, překonávat vodní toky a říční rokle, absolvují orientační běh a měřené sjezdy na lyžích, budou poskytovat první pomoc a transportovat zraněného, čeká je střelba z armádních zbraní a hod granátem na cíl, dvě noci stráví ve volné přírodě a budou plnit další praktické úkoly spojené se zkouškou psychické odolnosti a s přežitím v zimním prostředí hor. Celková délka přesunů na lyžích s veškerou výbavou pro přežití bude více než 80 km.

Prostějovští stodvojkaři se chystají do Mali

ilustrační foto

Cvičení JUS IN BELLO 2018 se od pátku 12. do neděle 14. října konalo ve výcvikovém prostoru Březina poblíž Vyškova. Zapojila se do něj jednotka ze 102. průzkumného praporu Prostějov, která se připravuje k nasazení do zahraniční operace EUTM v Mali.

„Naším cílem bylo procvičit a upevnit znalosti nejnovějších poznatků z oblasti práva ozbrojeného konfliktu. Vedle jednotky ze 102. průzkumného praporu, která se připravuje k nasazení do zahraniční operace EUTM v Mali, se do cvičení zapojili příslušníci Právní služby AČR, posluchači právnických a lékařských fakult a nevládních národních a mezinárodních humanitárních organizací. Jednalo se o unikátní projekt spolupráce akademické sféry s ozbrojenými silami, který nemá v Evropě obdoby,“ zdůraznil náčelník Právní služby AČR plukovník Emil Horčička. (Zdroj army.cz)

OBRAZEM: Stodvojkaři cvičili na Plumlovské přehradě

Foto ber

Pondělí si pro nácvik seskoků na hladinu Plumlovské přehrady vybrali příslušíci 102. průzkumného praporu Prostějov.

Nebylo to nic jednoduchého, vojáky čekal nejen seskok, ale i plavání ke břehu. Ne všichni si na to troufli a tak je kolegové na břeh převezli ve člunech. "Nahoře to dost fouká, byl to docela mazec, trefit se na vodu," svěřil se jeden z průzkumníků. Dva jeho kolegové to štěstí neměli. Jednoho vítr zavál do nedaleké zahrady, druhý skončil v koruně vzrostlého modřínu. Naštěstí oba skokani vyvázli bez zranění. (ber)

OBRAZEM: Stodvojkaři otevřeli své brány!

Foto ber

Jako každý rok otevřel dnes své dveře 102. průzkumný prapor v Prostějově. Tentokrát spolu s Vojenskou policií Olomouc. Akce, která se konala na letišti v Prostějově, byla určena především mateřským, základním a středním školám. 

V rámci dynamických a statických ukázek se představila nejen vojenská technika a vybavení průzkumného praporu, ale i Vojenské policie, nechyběl přelet vrtulníku a ukázky bojových umění. (ber)

Stodvojkaři otevřou své brány veřejnosti

ilustrační foto plakát

Jako každý rok otevře své dveře 102. průzkumný praporu Prostějov. Tentokrát spolu s Vojenskou policií Olomouc. Akce se koná 31. května od devíti do dvanácti hodin na letišti v Prostějově a je určena především mateřským, základním a středním školám. 

"V rámci dynamických a statických ukázek se představí nejen vojenská technika a vybavení průzkumného praporu, ale i Vojenská policie ČR," přidal pozvání kaplan praporu Jaroslav Zoubek. (red) 

Prostějovští průzkumníci se chystají na WARRIOR 2018

Foto 102. průzkumný prapor

V předchozích letech se příslušníci 102.pzpr účastnili mezinárodní soutěže WARRIOR, která každoročně probíhá ve středisku KASOTC (The King Abdullah II Special Operations Training Center) v Jordánsku. Ne jinak je tomu i v letošním roce, kdy příslušníci 102.pzpr obdrželi přímou pozvánku se této prestižní soutěže opět zúčastnit. Soutěže, které se účastní jednotky průzkumných a speciálních z celého světa.

Pro letošní ročník soutěže byl tým sestaven z příslušníků 1. a 2. průzkumné roty.

Winter Survival 2018. Bojují i prostějovští stodvojkaři

Foto Winter Survival

Ve dnech 28. ledna až 2. února 2018 se v Jeseníkách koná 24. ročník mezinárodního Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2018. Ve vytrvalostním víceboji simulujícím činnost tříčlenných vojenských hlídek v zimním horském terénu bojuje i družstvo průzkumníků z 102.pzpr. Čtyřdenní závod pořádá Generální štáb AČR a organizačně zabezpečuje Univerzita obrany.

Prostějovský tým ve složení Pavel Koruňák, Jiří Foltys a Martin Jansa je po druhém dni bojů na třináctém místě z dvaadvaceti družstev. 

Vojenští průzkumníci jsou dobří. I v boxu!

Foto 102. průzkumný prapor

V dnech 28 - 30. listopadu se v Olomouci uskutečnil otevřený přebor v boxu velitele Pozemních sil AČR. Z prostějovského 102. průzkumného praporu se účastnili dva zástupci. Oba ve svých váhových kategoriích zvítězili! 

Ve váhové kategorii do 81 kg obsadil první místo čet. Lukáš Grmela. Ve váze do 75 kg reprezentoval prapor rtn. Pavel Duda. Ten vybojoval taktéž první místo a navíc byl vyhlášen nejtechničtějším boxerem celého turnaje. Pánové, gratulujeme! (red)

 

8. strážní rota BAF je doma. A s ní průzkumníci z Prostějova

Foto army.cz

Příslušníci osmé strážní roty se vrátili ze zahraniční mise v Afghánistánu. Přiletěli v posledních říjnových dnech armádním speciálem na pražské vojenské letiště v Kbelích a v čele se svým velitelem kpt. M.N. stanuli, po necelých sedmi měsících služby v zahraničí, na půdě České republiky. Zde je přivítali zástupci AČR, 53. pluku PzEB a také velitel 102. průzkumného praporu Pavel Hriník, odkud byla postavena podstatná část kontingentu.

V průběhu svého působení 8. strážní rota provedla více než čtyři sta dvacet patrol v provincii Parwan, zrealizovala řadu projektů rychlého dopadu, které byly směřovány na podporu školství, vodohospodářství, infrastruktury a podporu afghánských ozbrojených sil (ANDSF).