Černobyl

Před 32 lety došlo k havárii v sovětské jaderné elektrárně Černobyl

ilustrační foto pozary.cz

Dnes je výroční dne, kdy došlo k největší civilní jaderné katastrofě v historii lidstva. 26. dubna 1986 došlo k výbuchu v jaderné elektrárně v Černobylu. Mimořádná událost ovlivnila životy statisíců lidí. 

V 01:24 hod. došlo na 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl k havárii reaktoru, která měla za následek ozáření resp. radioaktivní zamoření mnoha tisíců obyvatel bývalého Sovětského svazu a dalších zemí. Po explozi reaktoru, bezprostředně po výbuchu, zemřelo jednatřicet osob z řad zaměstnanců elektrárny a ze zasahujících hasičů. Více jak 140 lidí bylo zraněno a přes 100 000 jich muselo být evakuováno mimo nebezpečnou oblast. (red)

Před 31 lety došlo k havárii v sovětské jaderné elektrárně Černobyl

ilustrační foto pozary.cz

Dnes je výroční dne, kdy došlo k největší civilní jaderné katastrofě v historii lidstva. 26. dubna 1986 došlo k výbuchu v jaderné elektrárně v Černobylu. Mimořádná událost ovlivnila životy statisíců lidí.

V 01:24 hod. došlo na 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl k havárii reaktoru, která měla za následek ozáření resp. radioaktivní zamoření mnoha tisíců obyvatel bývalého Sovětského svazu a dalších zemí. Po explozi reaktoru bezprostředně po výbuchu jaderného reaktoru zemřelo 31 osob z řad zaměstnanců elektrárny a ze zasahujících hasičů. Více jak 140 lidí bylo zraněno a přes 100 000 jich muselo být evakuováno mimo nebezpečnou oblast. (red)

 

Hvězdárna zve na ČERNOBYL – TŘICET LET POTÉ

Foto Hvězdárna Prostějov

Astronomické oddělení  Muzea a galerie v Prostějově pořádá 21. 7. (čtvrtek ) v 18 hodin přednášku na téma havárie jaderné elektrárny Černobyl.

26. dubna uběhlo již třicet let od události, která se stala smutným milníkem moderních dějin lidstva – havárii jaderné elektrárny Černobyl. Až s odstupem času vyšlo najevo, že celou severní polokoulí se tehdy šířil neviditelný radioaktivní mrak. Svět se po této strašné události změnil a na jadernou energii se od té doby pohlíží mnohem obezřetněji. A jak vypadá místo této největší jaderné katastrofy dnes?

Před třiceti lety došlo k havárii v sovětské jaderné elektrárně Černobyl

Foto cernobyl.euweb.cz

Šestadvacátého dubna roku 1986 v 1 hodinu 23 minut došlo na čtvrtém reaktorovém bloku jaderné elektrárny Černobyl v bývalém Sovětském svazu k těžké havárii reaktoru se závažnými radiačními důsledky.

Těsně po havárii zemřelo 31 osob (zaměstnanců elektrárny nebo hasičů), přes 140 lidí bylo zraněno a více než 100 000 evakuováno. Skutečný rozsah havárie byl zveřejněn až po několika dnech. Od roku 1986 znají slovo Černobyl lidé na celém světě. (red)