kryptoměny

Přišel o 1,35 milionu. Kvůli kryptoměnám

Ilustrační foto pixabay.com

Do série dalších podvedených se přiřadil muž z Prostějova, který se rozhodl investovat do kryptoměn. Na základě reklamy se do kontaktu s podvodníky dostal již v říjnu roku 2022. Poradce v něm vzbudil zájem o investování do nákupu Bitcoinů a další kryptoměny.

„Na základě svého rozhodnutí a pod vidinou zisku poškozený posílal postupně různé částky v dolarech a eurech na předem dané bankovní účty v celkové částce přesahující 1 350 000 Kč. Koncem prosince přišlo rozčarování, protože s ním investiční poradce přestal komunikovat. Netrvalo dlouho a pojal podezření, že se stal obětí podvodníka a přišel to oznámit na služebnu," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová dodala, že policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podvod. (red)

Kryptoměna stále jede. Muže podvodník připravil o 320 tisíc

Ilustrační foto pixabay.com

V pondělí přišel o 320 000 Kč další poškozený, který si nechal dobře poradit od pracovníka finanční společnosti. Muže kontaktoval telefonicky, představil se a řekl mu, že mu pomůže získat jeho peníze z kryptoměnového účtu.

„Poškozený z Prostějova si opravdu před dvěma lety takový účet založil a investoval do kryproměn, proto muži na druhé straně telefonu uvěřil,“ konstatovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Prostřednictvím nainstalované aplikace z dřívějška, umožnil neznámému, aby se dostal do jeho počítače. Sám mu pomohl, když potvrdil všechny transakce prostřednictvím tzv. RB klíčů, aniž by věděl nebo si uvědomil, že potvrzuje odchozí platby ze svého účtu. Navíc zjistil, že došlo i k odčerpání finančních prostředků z jiného účtu, kde je disponentem. Podvodník si tak přišel na částku 320 000 Kč. (red)

Chcete investovat do kryptoměn? Dejte si pozor na podvodníky, varují policisté

Ilustrační foto pixabay.com

Podvody s příslibem vysokých zisků z investic jsou velmi propracované a naletět je poměrně snadné. Své o tom vědí dva muži ve věku 68 a 75 let z Jesenicka, kteří se rozhodli zhodnotit své úspory tím, že investují do virtuální měny.

Telefonicky komunikovali s „investičními poradci“, kteří jim měli pomoci s převody finančních prostředků z virtuální kryptoměnové peněženky na jejich bankovní účty. Protože oba postupovali přesně podle pokynů volajícího, ve „vybílení“ jejich účtů nic nebránilo. „Oběma seniorům z úspor nezbylo nic. Starší přišel o přibližně šest milionů korun. Mladšímu z účtu zmizelo přibližně padesát tisíc korun,“ uvedla policejní tisková mluvčí Marie Šafářová.  Oba se proto obrátili na policii.

Podvodník připravil ženu o téměř 400 tisíc. Přes virtuální kreditku

Ilustrační foto pixabay.com

Začátkem letošního ledna reagovala 59letá žena z Litovelska na inzerát nabízející možnost přivýdělku. Krátce nato se s ní telefonicky spojil muž, vydávající se za pracovníka společnosti, která pomáhá drobným investorům s obchodováním s kryptoměnou. Jako vstupní krok po ní požadoval odeslání 6 000 korun na jím určený bankovní účet. Po odeslání platby žena firmě poskytla kopii občanského průkazu, kartičky k bankovnímu účtu a svoji adresu. Poté v jejím notebooku došlo k instalaci softwaru pro vzdálenou správu. Po dokončené instalaci se žena pod legendou ověření solventnosti přihlásila do svého internetového bankovnictví.

Pak už jen sledovala, jak muž vytváří a odesílá převodní příkaz na částku téměř 140 000 korun na zahraniční účet. Muž jí ke svému počínání sdělil, že peníze bude mít druhý den ráno zpět na účtu. Do dnešního dne jí však nevrátil ani korunu. Po asi dvou měsíční marné snaze o navázání komunikace se společností, se žena začátkem března dočkala odezvy. Kontaktoval ji muž, který se představil jako zaměstnanec finančního oddělení dané společnosti. Pod záminkou dořešení vzniklé situace po ženě požadoval opětovné přihlášení do bankovnictví. Ta neváhala a přihlášení uskutečnila.

Chtěl investovat do kryptoměny. A přišel o čtvrt milionu

Ilustrační foto pixabay.com

Ve středu 21. července dopoledne se na olomoucké policisty obrátil 41letý muž z Olomouce s tím, že byl podveden. Muž uvedl, že v polovině května 2021 zareagoval na reklamní banner, který sliboval výhodné zhodnocení finančních prostředků pomocí investic do kryptoměny. Následně se na stránkách zaregistroval a vzápětí jej kontaktovala anglicky hovořící žena, která se představila jako bankéřka a poskytla mu základní informace o investování do kryptoměny.

Muž se poté přihlásil do zřízeného účtu a v něm klikl na vklad 250 USD. K provedení platby zadal číslo platební karty, její platnost a bezpečnostní kód. Z účtu mu bylo strženo téměř 6 000 korun. Následně byl bankéřkou kontaktován, že musí doložit doklad totožnosti, kopii platební karty a náklady spojené s bydlením, což učinil. Zhruba za tři týdny se jeho investice zhodnotila o 47 USD. Investor usoudil, že se jedná o výhodnou investici a rozhodl se pro další investování.