lemur

Vari černobílí trhli rekord. Narodila se jim trojčata!

Foto ZOO Olomouc

Vari černobílý je lemurem, který se ze všech unijních zoologických zahrad v republice rozmnožuje pravidelně pouze v Zoo Olomouc a v Zoo Ústí nad Labem. 14. dubna se těmto poloopicím narodila tři mláďata – dva samečci a jedna samička. „Odchov trojčat nebývá příliš běžný, a i náš současný pár odchovává tři mláďata poprvé. Všem se daří výborně a zaznamenáváme hmotnostní přírůstky. Ve výběhu jsou společně s rodiči a sourozencem z roku 2023,“ podotýká zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká zahrada chová vari od roku 1990 a na svět v ní přišlo celkem 42 mláďat. V evropských zoologických zahradách se v roce 2023 podařilo odchovat pouze 11 mláďat a naše zoologická zahrada je jedním s významných chovatelů tohoto druhu.

Ve volné přírodě obývá pouze ostrov Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů i úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí.

Tmaví lemuři se radují z dvojčat. Po osmi letech

Foto ZOO Olomouc

Po 8 let trvající nucené přestávce, kdy neměli doporučení k odchovu, se v olomoucké zoo narodila dvojčata lemurů tmavých. „Díky výraznému pohlavnímu dimorfismu již od prvního dne víme, že se narodil sameček a samička. První dny se matka s mláďaty, které nosí ve slabinách, zdržovala v boudičce v horní části výběhu a ani otec nesměl být příliš blízko. Zhruba po 10 dnech se ale osmělila a mláďata předvádí návštěvníkům i přímo u skla,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

Tyto vzácné poloopice jsou endemity ostrova Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů a úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí.

V ZOO Olomouc se narodila vzácnost. Kluk z rodu vari černobílých

Foto ZOO Olomouc

Vari černobílý je lemurem, kterého ze všech unijních zoologických zahrad v republice rozmnožuje pouze ZOO Olomouc spolu se ZOO Ústí nad Labem. Dne 24. 5. se těmto poloopicím narodilo mládě. „Je to kluk a daří se mu výborně. Od prvopočátku přibývá pravidelně na váze. Ve výběhu je společně s rodiči a sourozenci z roku 2021,“ podotýká zooložka Jitka Vokurková. Olomoucká zahrada chová vari od roku 1990 a na svět v ní přišlo celkem 39 mláďat.

Ve volné přírodě obývají pouze ostrov Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů, lovu pro maso a úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí.

Vítaný zahradník

V ZOO Olomouc se slavil WORLD LEMUR DAY

ilustrační foto ZOO Olomouc

29. října proběhl Světový den lemurů. K jejich významnému dni pro ně v ZOO Olomouc připravili překvapení v podobě dýní. „Dýně byly naplněny oblíbenými složkami jejich potravy. Všichni si podzimní zpestření užili,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.

Tyto vzácné poloopice jsou endemity ostrova Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů, lovu pro maso a úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí.

VARI ČERNOBÍLÝ

Lemuří mimina už váží kilo, radují se v Zoo Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Váha ukázala téměř kilogram hmotnosti. Prvomájová dvojčata lemura vari si tak z porodních 180 g pěkně polepšila. Chov vari černobílých, jak správně zní název těchto lemurů, se rozrostl o samečka a samičku.

„Obzvláště sameček má dobrodružnou povahu a rád se pouští do průzkumu všeho nového,“ dodává z pozorování zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká zoo chovala vari černobílé od roku 1990. Za tu dobu se zde narodilo 41 mláďat. Na rozdíl od většiny dalších druhů lemurů probíhá odchov těchto mláďat odlišně. Samice malá mláďata ukrývá v hnízdě, kde je prvních několik dnů hlídá, postupem času je tam ponechává samotná a chodí je v pravidelných intervalech kojit. Mezitím si shání svou potravu.

Olomoucká zoo má další mládě. Přibyl malý král Jelimán

foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoologická zahrada se může pochlubit dalším mládětem lemura kata. Lemury chová zoo od roku 2012, předtím je měla krátce začátkem 90. let. Tato cizokrajná zvířata se v zoo pravidelně rozmnožují, narodilo se už 37 mláďat. Poslední přišlo na svět začátkem března.

„Věříme, že mládě narozené 4. března návštěvníci spatří jako ještě malé, nikoliv odrostlé, že se k nám brzy vrátí a budou se z nových přírůstků těšit stejně jako my. Jeho porodní váha byla sice nízká, ale díky své vitalitě brzy zesílilo," uvedla zooložka Jitka Vokurková.

Malí lemuři si v Zoo Olomouc užívají jara

foto ZOO Olomouc

Opatření mířící proti epidemii koronaviru se dotýkají například i zoologických zahrad.

Týká se to i té olomoucké. Návštěvníci teď sice do olomoucké zoologické zahrady nesmí, zvířata si však i bez nich začínají užívat jara venkovních výbězích. 

V pátek ošetřovatelé například vypustili ven lemury s mláďaty. (red)