opilý cyklista

U známého vypil půllitr vína a tři piva. Odjel na kole

ilustrační foto PČR

Ve středu 23. května 2018 kontrolovali policisté v obci Víceměřice neosvětleného cyklistu. Provedenou dechovou zkouškou u dvaačtyřicetiletého muže změřili hodnotu 2,65 ‰ alkoholu v dechu. 

Muž se změřenou hodnotou souhlasil a přiznal vypití tří piv a půl litru bílého vína. Během projednávání přestupku nebyl schopen stát bez opory. Další jízdu mu policisté zakázali a pokračovat musel pěšky. Pro své jednání je nyní podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu. "Za ten mu hrozí pokuta do dvacet tisíc korun," upozornil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Opilci. V autech i na kole

ilustrační foto PČR

Tři případy řízení pod vlivem alkoholu řešili o víkendu policisté na Prostějovsku. Ve dvou případech za volantem přistihli opilé řidiče, třetím byl opilý cyklista. 

V pátek 18. května krátce před jednadvacátou hodinou zastavili policisté v Kostelci na Hané sedmadvacetiletou řidičku osobního vozu. Při komunikaci s řidičkou pojali policisté podezření, že usedla za volant pod vlivem alkoholu. To, že byl jejich úsudek správný, potvrdily výsledky dechových zkoušek, kterým se žena dobrovolně podrobila. Přístrojem Dräger jí byly opakovaně naměřeny hodnoty lehce přes 1 ‰ alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami řidička souhlasila. Zároveň se také podrobila lékařskému vyšetření. Policisté řidičce zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Opilí cyklisté ohrožují sebe i druhé

ilustrační foto PČR

Dvě téměř identické situace řešili ve čtvrtek v nočních hodinách policisté obvodních oddělení Plumlov a Prostějov 2. Při provádění autohlídky zjistili cyklisty, kteří na sebe upozornili stylem své jízdy.

Jako první to byl ve 22:20 hodin v Ohrozimské ulici v Plumlově kontrolovaný pětadvacetiletý muž z Plumlova. "Na první pohled zjevně silně opilý muž nadýchal 2,26 ‰. Se změřenou hodnotou souhlasil a přiznal vypití sedmi jedenáctistupňových piv během několika předchozích hodin," komentoval událost policejní mluvčí František Kořínek. 

Partneři nerozlučně spolu. Na kole a opilí

ilustrační foto PČR

Ve středu 16. května 2018 po dvaadvacáté hodině kontrolovali policisté v obci Vrchoslavice dva cyklisty z důvodu jejich nedostatečného osvětlení. Policistům se také nezdál způsob jejich jízdy. Provedenými dechovými zkouškami se podezření policistů potvrdilo. 

"U jednapadesátileté ženy změřili hodnoty 1,21 a 1,59 ‰ alkoholu v dechu. U čtyřiapadesátiletého muže pak hodnoty 1,1 a 1,07 ‰ alkoholu v dechu. Oba cyklisté s naměřenými hodnotami souhlasili a přiznali vypití čtyř u ženy a pěti jedenáctistupňových piv u muže. Jako cíl své cesty pak uvedli sousední obec. Tam však po provedení nezbytných úkonů pokračovali pěšky, protože jim policisté další jízdu zakázali," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Pro své jednání jsou podezřelí z přestupku podle zákona o silničním provozu. Za ten jim hrozí pokuta v rozmezí od 2 500 do 20 tisíc korun.

Jeden z cyklistů požil, druhý užil drogy

ilustrační foto PČR!, nejedná se o kontrolované muže

V sobotu 12. 5. 2018, kolem půl desáté večer, kontrolovali policisté obvodního oddělení Němčice nad Hanou na komunikaci mezi Brodkem u Prostějova a obcí Kobeřice šedesátiletého cyklistu, který jel na neosvětleném jízdním kole. Provedli u něj orientační dechovou zkoušku a naměřili mu přes 2‰ alkoholu v dechu. Cyklista s naměřenými hodnotami souhlasil a k požití alkoholu se přiznal. Policisté mu další jízdu zakázali. Nyní je podezřelý z přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Téhož dne, krátce před třiadvacátou hodinou, kontrolovali policisté obvodního oddělení Plumlov v Mostkovicích 25letého cyklistu. Provedli u něj orientační test na omamné a psychotropní látky, který byl pozitivní na cannabis. Řidič s výsledky souhlasil a k požití se přiznal. I on je nyní podezřelý z přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

autor: Irena Urbánková, mluvčí PČR Olomouckého kraje

 

Cyklista pod vlivem alkoholu. V dechu měl dvě promile

ilustrační foto PČR

V pátek v podvečer sedl na kolo šestačtyřicetiletý cyklista, který se před jízdou posilnil několika pivy a panáky tvrdého alkoholu.

Na ulici Plumlovská v Prostějově ho ale zastavila hlídka policistů a provedla u něho dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem 1,91 a 2,20 promile alkoholu v dechu. "Muž se přiznal, že si před jízdou dal pět piv a dva panáky. Pokračovat v jízdě na kole mu policisté zakázali. Z přestupkového jednání se bude zodpovídat u příslušné komise správního orgánu,"  uvedl policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Dechovou zkoušku odmítl se zdůvodněním, že „jel po chodníku“

ilustrační foto PČR

V neděli 25. března 2018 před čtvrtou hodinou v noci zjistili policisté v Olomoucké ulici v Prostějově cyklistu jedoucího po chodníku. Styl jízdy muže v policistech vzbudil podezření z jízdy pod vlivem alkoholu. Výzvu k podrobení se dechové zkoušce odmítl s odůvodněním, že jede pouze po chodníku. 

Také odborné lékařské vyšetření s pojené s odběrem biologického materiálu odmítl. Své rozhodnutí nezměnil ani po náležitém vysvětlení možných následků. K požití alkoholu před jízdou se však doznal. Muž je pro své jednání podezřelý z několika přestupků podle zákona o silničním provozu. "Za nepodrobení se dechové zkoušce či vyšetření mu hrozí pokuta 25 až 50 tisíc korun. Další jízdu policisté muži zakázali," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Opilý cyklista skončil na záchytce

ilustrační foto MP

Třináctého března v podvečer přijali prostějovští strážníci oznámení o ležícím muži vedle komunikace na ulici Říční. Do uvedené lokality vyslaná hlídka našla značně podnapilého čtyřiapadesátiletého muže s jízdním kolem. V dechu měl 2,35 promile. 

Dotyčný nebyl schopen samostatného pohybu a nekontroloval své chování, budil veřejné pohoršení. Svým jednáním ohrožoval nejen sebe, ale i ostatní. "Na místo byl přivolán lékař k posouzení zdravotního stavu a schopnosti převozu na záchytku. Bylo rozhodnuto o umístění osoby do protialkoholní záchytné stanice v Olomouci," uvedla strážník Tereza Greplová s tím, že jízdní kolo bylo převezeno na služebnu Městské policie, kde si jej může majitel po vystřízlivění vyzvednout. (red)

 

Cyklista nadýchal tři promile!

ilustrační foto PČR

Ve středu v jednadvacet hodin kontrolovali policisté na komunikaci mezi obcí Čelechovice na Hané a místní částí Kaple cyklistu, který na sebe upozornil nestandardním způsobem jízdy. Byl na mol.

"Po zastavení čtyřiapadesátiletý muž jevil zjevné známky opilosti. Podezření policistů se potvrdilo po provedení dechové zkoušky. Ta ukázala hodnotu 3,05 ‰ alkoholu v dechu. Cyklista s naměřenou hodnotou souhlasil a přiznal požití alkoholu před jízdou," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Pro své jednání je nyní podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu. Za ten mu v případě prokázání viny hrozí pokuta 2 500 až 20 tisíc korun. Další jízdu policisté muži zakázali. Věc bude k dořešení předána příslušnému správnímu orgánu. (red)

Opilý cyklista u Penny marketu skončil na záchytce

ilustrační foto MP

Čtyřiadvacátého února ve večerních hodinách přijali prostějovští strážníci oznámení o ležící osobě u kotelny poblíž Penny marketu. Oznamovatel měl obavu, aby dotyčný neumrzl. 

Vyslaná hlídka na místě nalezla ležícího, zjevně podchlazeného třiapadesátiletého muže ve značně podnapilém stavu. U sebe měl i jízdní kolo. Nebyl schopen se sám postavit na nohy a chodit bez cizí pomoci. Orientační dechovou zkoušku se pro jeho stav provést nepodařilo. "Na místo byl přivolán lékař, který rozhodl o převezení a umístění podnapilé osoby do protialkoholní záchytné stanice v Olomouci," uvedla strážník Tereza Greplová. Bicykl byl převezen na služebnu MP, kde si jej může majitel po vystřízlivění vyzvednout. (red)