opilý cyklista

Podnapilí cyklisté se vydali na cesty

ilustrační foto

Hned dva cyklisty, kteří usedli na jízdní kolo pod vlivem alkoholu, přistihli prostějovští policisté. 

"Prvním z nich je sedmapadesátiletý cyklista, kterého kontrolovali policisté v sobotu 18. 8. 2018 kolem půl deváté večer v Mostkovicích. Provedli u něj orientační dechovou zkoušku a naměřili mu přes 2,6‰ alkoholu v dechu. Další jízdu mu zakázali," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. Nyní je podezřelý z přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Nejen alkohol, ale i pervitin. Policisté zastavili cyklistu

ilustrační foto

Včera, 5. července 2018, před půlnocí kontrolovali policisté v obci Mostkovice cyklistu. Následné orientační dechové zkoušky na alkohol u třicetiletého muže byly pozitivní s hodnotami 0,34 ‰ a 0,35 ‰ alkoholu v dechu. 

"Cyklista s naměřenými hodnotami souhlasil a k požití alkoholu se doznal. Uvedl, že v odpoledních hodinách vypil tři jedenáctistupňová piva. Zároveň policisté u cyklisty provedli orientační test na přítomnost jiné návykové látky, který byl pozitivní na amfetamin/metamfetamin. Muž uvedl, že dopoledne užil pervitin v tzv. kapsli. Cyklista byl vyzván k podrobení se lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu, což odmítl. Další jízda mu byla zakázána", popsal událost Libor Hejtman, mluvčí PČR Olomouckého kraje.

Cyklista nadýchal více jak dvě promile

ilustrační foto

Více jak 2 ‰ alkoholu nadýchal třiačtyřicetiletý cyklista při silniční kontrole. Policisté muže zastavili v obci Němčice nad Hanou večer v pátek 29. června. 

"Přístroj Dräger u něj naměřil 2,43 ‰ alkoholu. Cyklista s naměřenou hodnotou souhlasil a přiznal požití tvrdého alkoholu. Policisté 43letému muži zakázali další jízdu a případ šetří jako přestupek", uvedla mluvčí PČR Olomouckého kraje Tereza Neubauerová. (red)

Cyklisté nadýchali dvě promile

ilustrační foto PČR

Jízda na kole pod vlivem alkoholu se v pátek dopoledne nevyplatila hned dvěma cyklistům. U Podhradského rybníka v Plumlově je krátce po deváté hodině zastavila a kontrolovala policejní hlídka. 

Orientační dechové zkoušky u obou vykázaly hodnoty kolem dvou promile alkoholu v dechu. Po zadokumentování budou tyto přestupky postoupeny k dořešení správnímu orgánu. "Ve správním řízení oběma hříšníkům hrozí pokuta od 25 tisíc korun do 50 tisíc korun," upozornila policejní mluvčí Marie Šafářoá. (red)

Po vypití půllitru slivovice sedl na kolo a jel

ilustrační foto PČR

Ve středu 20. června 2018 po třiadvacáté hodině kontrolovali policisté v Určické ulici v Prostějově čtyřiačtyřicetiletého cyklistu, jehož styl jízdy vykazoval známky snížené schopnosti ovládání těla. Byl na mol.

Podezření policistů se potvrdilo ihned po zastavení muže. "Následně provedenými dechovými zkouškami pak u něho změřili hodnoty 2,64 a 2,69 ‰ alkoholu v dechu. Cyklista s naměřenými hodnotami souhlasil a přiznal vypití půllitru slivovice a půllitru desetistupňového piva bezprostředně před jízdou. Další jízdu policisté muži zakázali," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Pro své jednání je nyní podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu. Za ten mu hrozí pokuta 2 500 až 20 tisíc korun. (red)

U známého vypil půllitr vína a tři piva. Odjel na kole

ilustrační foto PČR

Ve středu 23. května 2018 kontrolovali policisté v obci Víceměřice neosvětleného cyklistu. Provedenou dechovou zkouškou u dvaačtyřicetiletého muže změřili hodnotu 2,65 ‰ alkoholu v dechu. 

Muž se změřenou hodnotou souhlasil a přiznal vypití tří piv a půl litru bílého vína. Během projednávání přestupku nebyl schopen stát bez opory. Další jízdu mu policisté zakázali a pokračovat musel pěšky. Pro své jednání je nyní podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu. "Za ten mu hrozí pokuta do dvacet tisíc korun," upozornil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Opilci. V autech i na kole

ilustrační foto PČR

Tři případy řízení pod vlivem alkoholu řešili o víkendu policisté na Prostějovsku. Ve dvou případech za volantem přistihli opilé řidiče, třetím byl opilý cyklista. 

V pátek 18. května krátce před jednadvacátou hodinou zastavili policisté v Kostelci na Hané sedmadvacetiletou řidičku osobního vozu. Při komunikaci s řidičkou pojali policisté podezření, že usedla za volant pod vlivem alkoholu. To, že byl jejich úsudek správný, potvrdily výsledky dechových zkoušek, kterým se žena dobrovolně podrobila. Přístrojem Dräger jí byly opakovaně naměřeny hodnoty lehce přes 1 ‰ alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami řidička souhlasila. Zároveň se také podrobila lékařskému vyšetření. Policisté řidičce zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Opilí cyklisté ohrožují sebe i druhé

ilustrační foto PČR

Dvě téměř identické situace řešili ve čtvrtek v nočních hodinách policisté obvodních oddělení Plumlov a Prostějov 2. Při provádění autohlídky zjistili cyklisty, kteří na sebe upozornili stylem své jízdy.

Jako první to byl ve 22:20 hodin v Ohrozimské ulici v Plumlově kontrolovaný pětadvacetiletý muž z Plumlova. "Na první pohled zjevně silně opilý muž nadýchal 2,26 ‰. Se změřenou hodnotou souhlasil a přiznal vypití sedmi jedenáctistupňových piv během několika předchozích hodin," komentoval událost policejní mluvčí František Kořínek. 

Partneři nerozlučně spolu. Na kole a opilí

ilustrační foto PČR

Ve středu 16. května 2018 po dvaadvacáté hodině kontrolovali policisté v obci Vrchoslavice dva cyklisty z důvodu jejich nedostatečného osvětlení. Policistům se také nezdál způsob jejich jízdy. Provedenými dechovými zkouškami se podezření policistů potvrdilo. 

"U jednapadesátileté ženy změřili hodnoty 1,21 a 1,59 ‰ alkoholu v dechu. U čtyřiapadesátiletého muže pak hodnoty 1,1 a 1,07 ‰ alkoholu v dechu. Oba cyklisté s naměřenými hodnotami souhlasili a přiznali vypití čtyř u ženy a pěti jedenáctistupňových piv u muže. Jako cíl své cesty pak uvedli sousední obec. Tam však po provedení nezbytných úkonů pokračovali pěšky, protože jim policisté další jízdu zakázali," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Pro své jednání jsou podezřelí z přestupku podle zákona o silničním provozu. Za ten jim hrozí pokuta v rozmezí od 2 500 do 20 tisíc korun.

Jeden z cyklistů požil, druhý užil drogy

ilustrační foto PČR!, nejedná se o kontrolované muže

V sobotu 12. 5. 2018, kolem půl desáté večer, kontrolovali policisté obvodního oddělení Němčice nad Hanou na komunikaci mezi Brodkem u Prostějova a obcí Kobeřice šedesátiletého cyklistu, který jel na neosvětleném jízdním kole. Provedli u něj orientační dechovou zkoušku a naměřili mu přes 2‰ alkoholu v dechu. Cyklista s naměřenými hodnotami souhlasil a k požití alkoholu se přiznal. Policisté mu další jízdu zakázali. Nyní je podezřelý z přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Téhož dne, krátce před třiadvacátou hodinou, kontrolovali policisté obvodního oddělení Plumlov v Mostkovicích 25letého cyklistu. Provedli u něj orientační test na omamné a psychotropní látky, který byl pozitivní na cannabis. Řidič s výsledky souhlasil a k požití se přiznal. I on je nyní podezřelý z přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

autor: Irena Urbánková, mluvčí PČR Olomouckého kraje