Žáci základních škol v kraji si připomněli Pomněnkový den. Kresbami

Žáci základních škol v kraji si připomněli Pomněnkový den. Kresbami
Foto Policie ČR

Každý rok si 25. května připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Přesně v tento den v roce 1979 zmizel v New Yorku cestou do školy malý šestiletý chlapec. V roce 1983 jej tehdejší prezident USA označil za Den pohřešovaných dětí a v roce 1986 se začal připomínat jako mezinárodní. V České republice je od roku 2004 komunikován spíše pod názvem „Pomněnkový den“.

Tento den je nejen připomínkou pro rodiče, kterým jejich potomci beze stopy zmizeli, ale také upozorněním veřejnosti na časté případy pohřešovaného dítěte či dítěte na útěku. Projekt má především za cíl dostat do povědomí dětí rizika spojená s útěkem z domova. Zároveň je tento den i osvětou vedoucí k efektivní komunikaci s policií v případě ztraceného dítěte. Policisté v těchto dnech oslovují nejen děti, kterých se zmiňované téma týká, ale i dospělé jedince, kterým doporučují stáhnutí aplikace Echo www.aplikaceecho.cz, popřípadě aby navštívili stránku www.pomoztemenajit.cz. Česká republika již několik let spolupracuje také se zahraniční platformou AMBER Alert Europe (Evropské centrum pro pohřešované děti).

V České republice se každoročně vyhlašuje pátrání po stovkách dětí. Většina z nich se vypátrá do několika minut nebo hodin. Klíčová je v takových případech rychlost zahájení pátrání i podpora veřejnosti.

Poslat nový komentář