Pomněnkový den

Žáci základních škol v kraji si připomněli Pomněnkový den. Kresbami

Foto Policie ČR

Každý rok si 25. května připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Přesně v tento den v roce 1979 zmizel v New Yorku cestou do školy malý šestiletý chlapec. V roce 1983 jej tehdejší prezident USA označil za Den pohřešovaných dětí a v roce 1986 se začal připomínat jako mezinárodní. V České republice je od roku 2004 komunikován spíše pod názvem „Pomněnkový den“.

Tento den je nejen připomínkou pro rodiče, kterým jejich potomci beze stopy zmizeli, ale také upozorněním veřejnosti na časté případy pohřešovaného dítěte či dítěte na útěku. Projekt má především za cíl dostat do povědomí dětí rizika spojená s útěkem z domova. Zároveň je tento den i osvětou vedoucí k efektivní komunikaci s policií v případě ztraceného dítěte.

Pomněnkový den je připomínkou unesených a ztracených dětí

ilustrační foto ČT

Pětadvacátého května 1979 zmizel v New Yorku na cestě do školy šestiletý Etan Patz. V následujících letech začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi a v roce 1983 označil prezident USA Ronald Regan 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986, v Evropě se výročí slaví od roku 2002, v ČR od roku 2004. 

Poměnkový den tentokrát připomene Onko Klub Diana ve spolupráci s náměstkem primátorky Pavlem Smetanou a radní Janou Halvadžievovou. Na besedě, která se uskuteční ve středu 24. května od 16 hodin v restauraci Národního domu Prostějov, vystoupí zástupkyně ředitele Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí a spisovatelka Lenka Chalupová. (red)