Ve Velké pardubické byl druhý. Popelkův Hirsch už běhá po nebeské pastvině

Ve Velké pardubické byl druhý. Popelkův Hirsch už běhá po nebeské pastvině
Foto archiv ber

Hnědák Hirsch, který se proslavil druhým místem ve Velké pardubické, patřil k nezapomenutelným koním ze stáje rodiny Popelků. Narodil se na Srdéčku ve Hvozdu u Konice, kde slavil své největší úspěchy. Po mnoha spokojených letech na penzi uhynul koncem roku v úctyhodném věku 27 let.

Nikdy nebyl velkým šampionem, jehož výkony sleduje publikum se zatajeným dechem. Své početné fanoušky si hnědák Hirsch získal něčím jiným. Ze skromných začátků se vypracoval mezi špičku tuzemských krosařů a svému trenérovi a chovateli Stanislavu Popelkovi splatil důvěru druhým místem ve Velké pardubické. Před několika dny musel být Hirsch uspán ve věku 27 let.

"On prakticky celý život nepotřeboval veterináře. Jediný problém měl ve čtyřech letech, kdy nám trochu přichroml, ale až do konce kariéry pak zůstal zdravý. Až teď, po mnoha letech v penzi, dostal nějakou koliku, která se mu stala osudnou," lituje Stanislav Popelka.

Vnuk vítěze Čs. derby z roku 1975 Veronala byl členem jedné z osvědčených rodin v chovu Popelkových. Jeho matka Hevera dala také dalšího účastníka Velké pardubické Hard Westporta, nejslavnější český dostih běžela také další blízká příbuzná Herera. Valachovým otcem byl Favoured Nations, kterého si v devadesátých letech na jednu sezonu pronajal z Maďarska Eduard Kubíček.

Své jméno získal Hirsch díky Popelkově pracovnímu pobytu v zahraničí. "Hned v roce 1990 jsem nastoupil v Dielsdorfu u trenéra Kurta Schlafflützela, který kdysi jako amatér jezdíval i v Pardubicích. Tenkrát ve Švýcarsku běhal kůň jménem Hirsch, tak jsem si na to později vzpomněl a toto jméno využil," usmívá se Popelka.

Český Hirsch se začal solidně ukazovat už na rovině. Poprvé zvítězil jako tříletý v Mostě, kde pod Dušanem Andrésem po tuhém boji o nos ovládl dostih III. kategorie na 2000 metrů. O rok později ho při posledních dvou rovinových startech jezdil tehdy mladičký Jan Faltejsek. Hirsch se s ním později opět shledal na překážkách, z pěti dalších startů se prosadili v krosu na 3400 metrů v Pardubicích.

Že Hirsch potřebuje žokejovu podporu a sám od sebe se v dostihu nepředře, byla známá věc. "Byl velmi šikovný, ale povahově takový filuta. Okamžitě poznal, pokud měl v sedle někoho, kdo mu nedokázal zavelet, a uměl si dělat z jezdců docela srandu. Možná právě proto, že se pošetřil, vydržel na dráze tak dlouho," zamýšlí se trenér a chovatel v jedné osobě.

Hirsch startoval celkem v šedesáti dostizích, z nichž čtyři vyhrál a na dotacích vyběhal 1,4 milionu korun. Velkou část kariéry strávil v barvách rodinné stáje Hvozd-Popelka, později běhal za EŽ Praha a.s. Naplno se dokázal prosadit nejvýše ve III. kategorii, na jedničkové scéně však dlouhá léta sbíral cenná umístění. Mimo jiné skončil druhý ve Velké ceně Itálie, třetí v květnové kvalifikaci či čtvrtý v Ceně Labe a Ceně Vltavy.

Nicméně jeho největším úspěchem bylo druhé místo ve Velké pardubické v roce 2008. V jednom z nejslavnějších ročníků novodobé éry původně doběhl třetí, po diskvalifikaci původního vítěze Amant Grise se však posunul na oficiální druhé místo za bělku Sixteen. To všechno ve dvanácti letech jako druhý největší outsider dostihu s kurzem 50:1.

„Dušan Andrés se tenkrát zranil a na poslední chvíli jel Hirsche Jirka Kousek. Skvěle si spolu sedli, provedl ho dostihem naprosto bezvadně," pochvaluje si i po letech Popelka.

 Hirsch ukončil kariéru ve čtrnácti letech a odešel do důchodu, v němž strávil prakticky stejně dlouhou dobu jako v tréninku. Lví podíl na tom, že uplynulých třináct let prožil spokojeně, má jeho spřízněná duše Michaela Spáčilová, sestra bývalého jezdce a současného trenéra Jakuba Spáčila.

 "Musím Míše poděkovat, že se o Hirsche celou dobu až do konce vzorně starala. Snažíme se koním po kariéře najít majitele, kteří k nim mají vztah a víme, že jim spolu bude dobře. Hirsche jsem na důchod věnoval právě Míše, měla ho moc ráda a věděl jsem, že o něj bude dobře postaráno. Byly to opravdu dvě spřízněné duše," uzavírá Stanislav Popelka. (Zdroj jezdci.cz)

Poslat nový komentář