"Pugéty pro Floru" nadchly, překvapily i zaskočily

"Pugéty pro Floru" nadchly, překvapily i zaskočily
Foto Zdeněk Slavotínek
Další fotky: 
"Pugéty pro Floru" nadchly, překvapily i zaskočily
"Pugéty pro Floru" nadchly, překvapily i zaskočily

Za jarní etapou mezinárodní květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc 2018 se pro letošní rok zavřely brány. V návštěvnících však jistě ještě doznívají zážitky a dojmy z nevšedně prožitých čtyř dnů na květinové Floře.            

Novodobé pojetí hlavní expozice v pavilonu A „Pugét pro Floru“ vzbudilo mezi návštěvníky emoce. Mnohými bylo přijato s nadšením, s úsměvem na tváři, s vráskou zamyšlení na čele, ale i s nevolí a s nesplněným očekáváním. Narozeninové pugéty si závěrem výstavy návštěvníci vytančili a odnesli s sebou domů.

Branami jarní Flory prošlo přes šedesát tisíc návštěvníků. Hlavní expozice v pavilonu A krajinářské architektky Lucie Radilové byla po celou dobu výstavy skloňována ve všech pádech. 600 kytic „levitujících“ nad hlavami návštěvníků, kteří měli možnost přivonět si, dotýkat se, fotit, kytice roztočit či rozhoupat, zkrátka příležitost zastavit se v prostoru a vnímat expozici všemi smysly. 

Nejen sociální sítě olomouckého výstaviště zaplavila velkou měrou nevole, ale i nadšení návštěvníků z prolomení výstavnické tradice. Výstava svým novodobým pojetím nalákala k návštěvě i řadu odborníků a architektů z celé České republiky. Sama autorka „Pugétu pro Floru“ Lucie Radilová v rámci čtvrtečního slavnostního zahájení či pátečního retrovečera představila svou expozici dokonale: „Mottem instalace je kytice, symbol jedinečnosti i pomíjivosti, který člověka provází po celý život. Každá zavěšená kytka v prostoru je originál. Líbí se mi surová architektura pavilonu spojená s křehkostí květin. Návštěvníci se ocitají v mraku kytic a mají absolutní svobodu, jak mohou do expozice „vstoupit“. Je jen na nich, jak si otevřenou výstavu užijí,“ řekla Radilová. 

Jarní etapa Flory Olomouc 2018 ale nepředstavovala jen pavilon A. Lidé mohli po celou dobu výstavy navštívit zajímavé nejen květinové workshopy i inspirativní přednášky. Přehlídku jarních květinových výpěstků nabídl v pavilonu C Český zahrádkářský svaz spolu s oblíbenou poradnou. Na ukázky dřevěných prvků lákal Pavilon E expozicí pod názvem Dřevo v zahradě, kde poutavá výstava přiblížila tradiční i netradiční použití dřeva v zahradě i interiéru. Vystavené exponáty je možné zakoupit v online prodejní aukci až do 3. května a výtěžek expozice bude použit na speciální pomůcky pro sedmiletou Lucinku. 

V ceně vstupného byl i vstup na unikátní exotickou výstavu v palmovém skleníku s názvem Tajemná Indonésie aneb Nová Guinea – Tamtamy času. Atraktivní fauna i flóra, tajemný tropický prales plný rituálních masek, totemů a záhad, stromové chýše, mumie aj. To vše ve spolupráci s CK Livingstone Rudolfa Švaříčka bude k vidění až do 31. října 2018. Snad nebylo zahrádkáře a pěstitele, který by si nevybral v záplavě květin, bylin, semen, okrasných rostlin či školkařských výpěstků v rámci Jarních zahradnických trhů. 

V pavilonu G a na venkovních plochách Smetanových sadů mohli návštěvníci navštívit veletrh drobné zahradní mechanizace, zahradnických pomůcek a dalších potřeb Hortifarm.

V pavilonu H člověk pookřál pohledem na jarní odchovy malých hospodářských zvířat, které vystavoval Český svaz chovatelů – ZO Kožušany pod názvem Mláďata našeho venkova. 

Celkově vystavovalo na 350 vystavovatelů na ploše více něž 9000 m². (red)

Poslat nový komentář