Prostějovské vily. Vila Františka Kováříka

Prostějovské vily. Vila Františka Kováříka
Fota SOkA, ber
Další fotky: 
Prostějovské vily. Vila Františka Kováříka

Dnešní vila stojí od roku 1911 na dřívějším Čelakovského, dnes náměstí Padlých hrdinů. Vilu průmyslníka Františka Kováříka navrhl brněnský architekt Josef Králík. Fotografie pochází z roku 1919.

Vila na náměstí Padlých patří k významným středoevropským modernistickým stavbám, přímo navazujícím na Národní dům Jana Kotěry. Architekt Kotěra byl požádán Františkem Kováříkem, předsedou Družstva pro stavbu Národního domu, aby pro něj a pro jeho bratra navrhl obytné domy. Pro zaneprázdnění se omluvil a doporučil pro tento úkol architekta Emila Králíka; na jeho projektu však participoval, Františku Kováříkovi navrhl nábytek do pracovny.

Po vyvlastnění v roce 1948 pozbyla vila svou původní funkci a na konci totalitní éry sloužila jako svazácký klub. Záhy po roce 1989 byla navrácena rodině původního majitele a pak byla pronajímána různým podnikatelským subjektům, z nichž žádný v ní nevydržel dlouho. Jejich přispěním došlo k částečnému "vybydlení" domu, které ještě dokonaly ruce zlodějů.

Vila utrpěla několik devastujících nájezdů zlodějů. V roce 1994 byla z nádvoří odcizena kovová tepaná socha Kleopatry, dílo místní firmy Vulkania navržené Josefem Růžičkou. Socha, která dala vile přízvisko "U černé panny", byla odcizena jako sběrná surovina. Následovala krádež poloválcového osvětlovacího tělesa nad hlavním vstupem, a dokonce i vitráží v prvním patře domu – ty se policii podařilo zajistit. 

Vila byla v roce 1958 zařazena do seznamu památek. (ber)

Poslat nový komentář