František Kovařík

Před osmdesáti lety zemřel továrník, průmyslník, veřejný a politický činitel František Kovářík

ilustrační foto

V těchto dnech si připomínáme osmdesát let od smrti významné osobnosti Prostějova – uznávaného strojírenského odborníka, vědce, technika, průmyslníka, ale také komunálního a spolkového činitele. Františka Kováříka. Byl pracovitý, poctivý a vzdělaný, přísný k sobě i druhým, byl ale také noblesním, laskavým a váženým člověkem. Často byl označován jako selfmademan či pan doktor.

Pocházel z chudé tkalcovské rodiny (*25. 9. 1865) z ulice Újezd č. 20. Dostalo se mu výborného vzdělání. Stipendium a podpora zdejších židovských podnikatelů mu umožnily v Prostějově vystudovat německou reálku. Potom následovala studia strojařiny na vídeňské technice, kterou absolvoval v roce 1886. Krátce působil jako asistent na technice a sbíral zkušenosti v německých firmách.

Prostějovské vily. Vila Františka Kováříka

Fota SOkA, ber

Dnešní vila stojí od roku 1911 na dřívějším Čelakovského, dnes náměstí Padlých hrdinů. Vilu průmyslníka Františka Kováříka navrhl brněnský architekt Josef Králík. Fotografie pochází z roku 1919.

Vila na náměstí Padlých patří k významným středoevropským modernistickým stavbám, přímo navazujícím na Národní dům Jana Kotěry. Architekt Kotěra byl požádán Františkem Kováříkem, předsedou Družstva pro stavbu Národního domu, aby pro něj a pro jeho bratra navrhl obytné domy. Pro zaneprázdnění se omluvil a doporučil pro tento úkol architekta Emila Králíka; na jeho projektu však participoval, Františku Kováříkovi navrhl nábytek do pracovny.