Wikov

Starý Prostějov. Wikov 35

Foto archiv ber

Dnešní obrázek je z dílny Václava Zapadlíka, který před lety vytvořil sadu historických československých vozidel. Nechyběly mezi nimi ani prostějovské Wikovky.

Václav Zapadlík, český malíř a ilustrátor, byl světovou extratřídou v zobrazení historických automobilů. Byl považován za mistra technických detailů. Jeho kresby a malby starých aut jsou realistické do té míry, že mohou připomínat až fotografie. Přesnější ale je, že vytvářel portréty vozů, které mají svou dobovou atmosféru. Jeho tvorbu lze najít ve stálých expozicích zahraničních muzeí, zejména v USA. Nejrozsáhlejší má v kalifornském muzeu v Danwill u San Franciska, považovaném za největší veteránské muzeum na světě. 

Starý Prostějov. Závodní Wikovky a Louis Chiron

Foto archiv ber

Dnešní fotografie patří nedílně k historii Prostějova. Té historii, které ho proslavila v mnoha zemích světa. Týká se vozů Wikov, pochází z roku 1932 a je velmi vzácná. Zachycuje totiž jeden z Wikovů 7/28 Super Sport na Masarykově okruhu v Brně.

V roce 1932 (4. září) startovali na Masarykově okruhu tovární jezdci Szczyzycki a Konečník na Wikovech 7/28 Super Sport.

V kategorii Voiturette do 1500 cm³ zvítězil Ernst Günther Burggaller na Bugatti T51A v čase 4:31:28,7 h před Francouzem Veyronem a Brunem Sojkou. Adolf Szczyzycki obsadil výborné 6. místo v čase 5:12:19,4 h a v průměrné rychlosti 84 km/h a byl prvním československým jezdcem v tříleté historii závodů na Masarykově okruhu, který dojel do cíle a byl klasifikován.

Před osmdesáti lety zemřel továrník, průmyslník, veřejný a politický činitel František Kovářík

ilustrační foto

V těchto dnech si připomínáme osmdesát let od smrti významné osobnosti Prostějova – uznávaného strojírenského odborníka, vědce, technika, průmyslníka, ale také komunálního a spolkového činitele. Františka Kováříka. Byl pracovitý, poctivý a vzdělaný, přísný k sobě i druhým, byl ale také noblesním, laskavým a váženým člověkem. Často byl označován jako selfmademan či pan doktor.

Pocházel z chudé tkalcovské rodiny (*25. 9. 1865) z ulice Újezd č. 20. Dostalo se mu výborného vzdělání. Stipendium a podpora zdejších židovských podnikatelů mu umožnily v Prostějově vystudovat německou reálku. Potom následovala studia strojařiny na vídeňské technice, kterou absolvoval v roce 1886. Krátce působil jako asistent na technice a sbíral zkušenosti v německých firmách.

Unikátní závodní Wikovka je hvězdou filmů i seriálů

Foto archiv Jaroslava Šebka

Vozy značky Wikov jsou neodmyslitelně spojeny s Prostějovem. Jedním z mála dochovaných závodních strojů je Wikov 7/28 Sport z roku 1928, který má ve své obdivuhodné sbírce Jaroslav Šebek z Prahy.

Vůz, jehož cena je kolem 10 milionů korun, si zahrál, mimo jiné, v seriálu První republika. Neřídila jej ale herečka Anna Fialová, která v seriálu ztvárnila automobilovou závodnici, nýbrž Šebek mladší v blond paruce. Důvodů je několik. Řídit předválečná auta není nic jednoduchého, jednak mají volant na druhé straně, do nástupu nacistů se u nás totiž jezdilo vlevo, a často mají jinak uspořádanou spojku, brzdu a plyn. A navíc, tak drahé auto žádná pojišťovna nepojistí.

Starý Prostějov na fotografiích. Akvárium

Foto O.S. Industria Wichterlensis

Jestlipak víte, kterému objektu se v našem městě dlouhá léta přezdívalo "akvárium"? Stojí ve Svatoplukově ulici.

Pokud tipujete bývalou prodejnu automobilů firmy Wikov, tipujete dobře. Prosklené výklady už dávno nejsou průhledné a žádný z nablýskaných strojů, na které byli naši předkové tak hrdí, zde nenajdete. Kdysi tu bývala projekční kancelář, pak herna. Třeba na své další využití ještě čeká. (ber)