Ekologické autobusy budou vozit Prostějovany do roku 2023

Ekologické autobusy budou vozit Prostějovany do roku 2023
ilustrační foto ftl.cz

 

Rozhodnutím úterního zastupitelstva dostal projekt ekologické hromadné dopravy v Prostějově zelenou do roku 2023. Tak dlouho budou podle smlouvy s FTL jezdit po městě autobusy na stlačený zemní plyn.

Cestující po Prostějově  vozí dvaadvacet nízkopodlažních autobusů, které za rok najedou 785 tisíc kilometrů. Deset z nich bylo pořízeno díky 23 milionové dotační injekci z EU. "Vozy byly pořízeny v letech 2009 až 2013. V podmínkách dotace je uvedeno,  že vozidla musí jezdit po celou dobu své životnosti, která je stanovena na devět let," uvedla Alena Rašková, náměstkyně primátora Prostějova. Podle Jiřího Hlocha, ředitele divize autobusové dopravy je navíc dotace pouhých 40% z ceny nízkopodlažního ekologického autobusu, který stojí 6 milionů korun.

Prostějov  je prvním městem srovnatelné velikosti v České republice, kde provoz městské hromadné dopravy začaly zajišťovat výhradně ekologické autobusy na stlačený zemní plyn s nejpřísnějšími emisními limity. Už před lety totiž vedení města vidělo v tomto druhu dopravy jednu z cest, jak přispět ke zlepšení již tak špatného ovzduší, které Prostějov dlouhodobě trápí. (ber)

Poslat nový komentář