Školám chybí stále víc peněz

Školám chybí stále víc peněz

Ředitelé základních škol mají stále větší obavy o budoucnost svých institucí. Interaktivní vybavení je finančně náročné a proto někteří očekávají, že v budoucnu skončí zase u staré dobré křídy. Jak to vypadá podle posledních informací, je pouze otázkou času, kdy se tak stane.

Reálné gymnázium a Základní škola řeší svou finanční situaci čerpáním peněz z programů Evropské unie. "V průběhu letních prázdnin jsme uskutečnili hlavní rekonstrukce na budově. Nejvýznamnější byla nová izolace v tělocvičně, kde jsme se již delší dobu potýkali s vlhkostí. Snažíme se co nejlépe hospodařit s finančními prostředky od města, ale peněz není nikdy dost. Také jsme zažádali o dva projekty v rámci Evropské unie. Jedná se o částku okolo pěti milionů korun, v průběhu října bychom měli vědět přesnější informace. Co se ale stane, až tyto projekty skončí, si netroufám odhadovat. Nyní pracujeme s interaktivními tabulemi a množstvím počítačové techniky, ale může se stát, že za pár let skončíme zase u křídy," uvedl ředitel Reálného gymnázia a Základní školy Rostislav Halaš.

Většina základních škol v Prostějově a okolí je na tom dost podobně. Peníze od města a kraje nepokryjí všechny výdaje, které jsou potřeba pro školní vybavení. Základní škola Jana Železného už dokonce nemá peníze ani na školní pomůcky. "Financí stále ubývá, z kraje snížili příspěvky na učebnice a základní pomůcky. Ohromné možnosti očekáváme od programů Evropské unie. Zatím máme schválený projekt za milion šest set tisíc korun. Tyto peníze budou sloužit pro vybavení počítačovou a projekční technikou. Snažíme se co nejvíce zkvalitnit výuku, ale někdy to není jednoduché. Na podzim chceme také revitalizovat zahradu školky, na kterou město přispělo asi půl milionu korun. Přibudou nové hrací plochy, pískoviště a moho zahradních prvků," uvedl ředitel ZŠ Železného Jan Krchňavý. Zda se naše děti budou učit s moderními technologiemi nebo si vzhledem k nedostatku prostředků budou procvičovat krasopis na tabuli, se uvidí za pár let.

(haž)

Poslat nový komentář