V Zoo Olomouc se narodilo další mládě útěkářů

V Zoo Olomouc se narodilo další mládě útěkářů
foto ZOO Olomouc
Další fotky: 
V Zoo Olomouc se narodilo další mládě útěkářů
V Zoo Olomouc se narodilo další mládě útěkářů

V úterý se v olomoucké zoo narodilo další mládě, tentokrát u makaků. Celkem se zde od roku 2006 narodilo už 72 mláďat. A proč útěkáři? Chovatelé s nimi prožili řadu lapálií, kdy se z výběhu vydali na toulky, třeba na Libavou.  

„Prozatím jsou k vidění 3 mláďata, která se narodila ve dnech 19. - 25. 6. 2020. Pouští se už matek a začínají objevovat vše kolem sebe. Je na ně radostný pohled. Právě dnes ale došlo k porodu dalšímu. S určitostí víme, že se jedná o samičku, “ dodává s úsměvem zoolog Jitka Vokurková.

Za léta strávená ve výběhu makaci zdatně školí nejen personál zoo, ale i návštěvníky. Z první skupiny se stala doslova mafie, která ve výběhu postupovala zcela systematicky a návštěvníky zbloudilé z trasy obírala o fotoaparáty, nápoje a téměř cokoliv, co bylo k dispozici.

Současně se jedná i o chronické útěkáře, kteří mají díky své inteligenci stále v záloze nějakou záludnost. První se jmenovali Tatin a Šimpy. Tehdy vzali za vděk hvozdy Libavé. Další pochází z dob rekonstrukce výběhu, kdy byli po několikaměsíční snaze odchytu umístěni na provizorní místo. Z toho však uprchli a stali se z nich hosté místní restaurace. Jelikož milovali smetanu do kávy, pojal zoolog myšlenku napíchat smetánky uspávací látkou. Jenže nebyl by to makak, aby nerozpoznal smetánky, s nimiž je něco jinak, takže dále konzumovali pouze originál zabalené.

Jedno z mláďat dokonce bylo nalezeno mezi plyšáky v obchodu se suvenýry, kterak jako jediný plyšák horlivě mrká na návštěvníky. Poslední lapálii si připravili ke slavnostnímu otevření jejich inovovaného výběhu. Tehdy doznali, že elektrický ohradník dokáží překonat, hvízdli na sebe a v momentě vypuštění do výběhu, výběh opustili nadobro. Nyní ho obývají bez problémů, ale nikdo jim nevěří, že zase nepřemýšlí o nějaké lumpárně.

Podívaná je na ně vskutku velkolepá a stojí za to se za nimi vypravit do volného výběhu po 42 metrů dlouhé a 7 metrů nad zemí visuté lávce. (red)

Poslat nový komentář