Nejmenším opičkám na světě je měsíc, chlubí se ZOO Olomouc

Nejmenším opičkám na světě je měsíc, chlubí se ZOO Olomouc
ilustrační foto
Další fotky: 
Nejmenším opičkám na světě je měsíc, chlubí se ZOO Olomouc

Vidět nejmenší opici na světě je pěkný pohled. A což tak teprve vidět nejmenší opici na světě? Mláďata kosmanů zakrslých se v ZOO Olomouc narodila 7. července letošního roku a jako měsíční se představují veřejnosti.

„Rodina se aktuálně skládá z chovného páru a osmi mláďat různého věku,“ upřesňuje zooložka. Jitka Vokurková. Olomoucká zahrada chová kosmany od roku 1994. Chov započali kosmani bělovousí a díky nim je zahrada dlouhodobě vděčna za označení „nejúspěšnější chovatel tohoto druhu v rámci UCSZOO“ (Unie českých a slovenských zoologických zahrad). Kosmani zakrslí v olomoucké zoo porodili postupně 126 potomků.

Kosmani náleží k drápkatým opicím, obývají jihoamerické deštné lesy, jimž životní prostředí mizí před očima. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Váží kolem 400 g, dožívají se cca 10-15 let, skáčou do vzdálenosti 5 m, vizuálně u nich nejsou rozpoznatelní samci od samic. Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, u podřízených samic, jejích dcer, nedochází ani k ovulaci. Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny, samice je pouze kojí. Dospělci kosmanů zakrslých váží 100 g a narozená mláďata cca 5-7 g. Jedná se o nejmenší primáty světa. Stávají se častým úlovkem dravců a hadů. (red)

Poslat nový komentář