Město obnovuje lidovou tradici. Prostějovské děti konečně vynesou Smrtku

Město obnovuje lidovou tradici. Prostějovské děti konečně vynesou Smrtku
Ilustrační foto FB Štětovická slipka

Statutární město Prostějov prostřednictvím oddělení Duha obnoví lidovou tradici vynášení Smrtky. Akce se měla uskutečnit již v roce 2020, ale z důvodu pandemie COVID-19 musela být o dva roky odložena. Vynášení Smrtky bude zahájeno 4. dubna ve 13.30 hodin na náměstí T. G. Masaryka v prostoru před muzeem.

Vynášení Smrtky je určeno zejména školám, školkám a školním družinám, které budou aktivně na programu spolupracovat, ale i široké veřejnosti. Po krátkém úvodu v režii folklórního souboru Mánes účastníci vytvoří průvod, jenž projde městem až do Kolářových sadů.

Vybraná škola vyrobí Smrtku, která bude nesena v čele průvodu a následně vhozena do mlýnského náhonu, čímž bude oficiálně přivítáno jaro. Ostatní školy si mohou vyrobit a přinést menší „májíčky“ jako symboly přicházejícího jara a naučí se společnou říkanku o utopení Smrtky.

„Jsem ráda, že konečně nic nebrání tomu dlouho plánovanou akci uskutečnit a že si ji užijeme v přátelském duchu a vytvoříme tak novou prostějovskou tradici,“ dodala s úsměvem náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Komentáře

Jako krásné, jen prosím po sobě uklidit, Mlýnský potok to je, ne náhon. Je to samostatné rameno říčky Hloučely. I když je dnes zbídačené a částečně zatrubněné. Ale, třeba se jednou dočká revitalizace :) .

Poslat nový komentář