smrtka

Děti budou opět vítat jaro. Vhodí Smrtku do náhonu

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Také v letošním roce se vrací město Prostějov k vloni obnovené tradici vynášení Smrtky.

„Děti tak symbolicky ukončí zimní období. Začínáme v 13:30, v úterý 28. 3. 2023, na náměstí T. G. Masaryka v prostoru u muzea. Po krátkém kulturním programu vyjde průvod směrem do Kolářových sadů, kde bude Smrtka utopena v mlýnském náhonu,“ přibližuje program 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Akci i letos připravil Kulturní klub DUHA u hradeb, který oslovil děti z prostějovských mateřských a základních škol a folklórní soubor Mánes. (red)

Město obnovuje lidovou tradici. Prostějovské děti konečně vynesou Smrtku

Ilustrační foto FB Štětovická slipka

Statutární město Prostějov prostřednictvím oddělení Duha obnoví lidovou tradici vynášení Smrtky. Akce se měla uskutečnit již v roce 2020, ale z důvodu pandemie COVID-19 musela být o dva roky odložena. Vynášení Smrtky bude zahájeno 4. dubna ve 13.30 hodin na náměstí T. G. Masaryka v prostoru před muzeem.

Vynášení Smrtky je určeno zejména školám, školkám a školním družinám, které budou aktivně na programu spolupracovat, ale i široké veřejnosti. Po krátkém úvodu v režii folklórního souboru Mánes účastníci vytvoří průvod, jenž projde městem až do Kolářových sadů.

Vybraná škola vyrobí Smrtku, která bude nesena v čele průvodu a následně vhozena do mlýnského náhonu, čímž bude oficiálně přivítáno jaro. Ostatní školy si mohou vyrobit a přinést menší „májíčky“ jako symboly přicházejícího jara a naučí se společnou říkanku o utopení Smrtky.

Masopust přivede do Prostějova polévku za kačku, Smrtku i souzení kozla

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Oblíbená lidová veselice s voňavými zabíjačkovými specialitami se v loňském roce v Prostějově z důvodu covidových omezení nekonala. Letos je naplánována na sobotu 26. února.

„Na v pořadí pátý ročník se moc těšíme. Doufáme, že se letos konečně lidem premiérově představí i Smrtka. Tedy její vynášení. Chtěli bychom, aby se zapojil Hanácký folklorní spolek a děti z mateřských a základních škol. Představa je taková, že by městem prošel krojovaný průvod dětí a vhozením smrtky do rybníka by bylo oficiálně přivítáno jaro," vysvětlila náměstkyně primátora Milada Sokolová.