Z Barcelony na Hanou: Španělské studentky absolvovaly stáž v prostějovské nemocnici!
Na dvě budoucí zdravotní sestry ze Španělska mohli v posledních týdnech narazit pacienti Nemocnice AGEL Prostějov. Studentky z Univerzity v Barceloně Amaia a Enia zde totiž absolvovaly v rámci programu Erasmus praktickou stáž. Postupně si vyzkoušely práci na jednotce intenzivní péče, chirurgickém i infekčním oddělení a také komunikaci s českými pacienty.
„Je to vůbec poprvé, co naše nemocnice hostí zahraniční studenty v oboru všeobecná sestra. Jsem ráda, že se naše propojení se světem rozšířilo z mediků a fyzioterapeutů i o tento obor. Díky tomu získáváme cennou zpětnou vazbu o úrovni naší ošetřovatelské péče a pro naše zaměstnance je to i motivace k výuce cizích jazyků,“ říká hlavní sestra Nemocnice AGEL Prostějov Mgr. Marie Jouklová s tím, že nemocnice plánuje v programu pokračovat a doufá, že v budoucnu budou mít i české sestry možnost získat zkušenosti v zahraničních nemocnicích.
Na každém oddělení studentky strávily pod dohledem mentora dva týdny a seznámily se nejen s chodem oddělení, ale prohlubovaly si i své medicínské znalosti. „Pro nás je velmi důležité, že si můžeme vyzkoušet práci na různých odděleních. Každá taková zkušenost nás naučí spoustu nových věcí a posunuje nás dál,“ shodují se studentky.
Největší dojem na ně udělala práce na oddělení JIP, kde se setkaly s komplexnější péčí, různými infuzními pumpami a pacienty s komplikovanějšími stavy. „Zajímavé pro nás bylo i to, že se prostějovská nemocnice specializuje na ortopedii a díky stáži jsme se dozvěděly spoustuvěcí o této specializaci, navštívily jsme i vaše moderní operační sály. Tuto možnost jsme ve Španělsku neměly. V rámci stáže jsme byly i v některých ordinacích, kde se nám lékaři opravdu věnovali a vysvětlovali nám každý krok, který dělali, a to v angličtině. Při vykonávání praxe jsme se setkaly s lékařkou a studentem Střední zdravotnické školy, kteří mluvili plynně španělsky, což bylo skvělé,“ připomíná Amaia.
Zvláštní pochvalu si pak vysloužila mentorka Mgr. Lenka Černochová, která studentky seznámila nejen s chodem nemocnice, ale i s místní kulturou. „Je jako naše česká máma,“ smějí se studentky. Lenka Černochová také nešetří slovy chvály, potěšilo ji, jak studentky i přes jazykovou bariéru dokázaly svým pozitivním přístupem komunikovat s pacienty a jak pozitivně byly vnímány. „Všichni pacienti na ně byli velice milí, někteří se dokonce naučili i nějaká anglická slova,“ dodává.
Při srovnávání českého a španělského zdravotnictví studentky našly více podobností než rozdílů. „Zdravotnictví v České republice je velmi komplexní. Když ho srovnám se Španělskem, je velmi podobné, co se týče léků, materiálů a postupů,“ poznamenává Enia. Hlavní rozdíl vidí v organizaci primární péče.
Česká republika byla pro španělské studentky první volbou, a to zejména kvůli její strategické poloze ve středu Evropy. „Je to pěkná země a Olomouc, kde bydlíme, je plná mladých lidí. Neustále něco plánujeme, už jsme stihly navštívit Prahu i Ostravu a chceme vyjíždět i do okolních zemí, což nám umožňuje skvělá poloha,“ říká Amaia. Její kolegyně Enia dodává, že je zaujal i český hokej, který není ve Španělsku běžným sportem. „Byli jsme na zápase a moc nás to bavilo, určitě ještě vyrazíme,“ zakončuje s úsměvem.
Zdroj text i foto: Nemocnice AGEL Prostějov
Poslat nový komentář