V Olomouckém kraji se soutěžilo o Výrobek OK a Regionální potravinu

V Olomouckém kraji se soutěžilo o Výrobek OK a Regionální potravinu
ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Celkem 118 potravinářských a zemědělských produktů od 49 výrobců z regionu se letos ucházelo o ocenění Výrobek Olomouckého kraje. Uspělo patnáct z nich. Teď mají právo užívat označení Výrobek Olomouckého kraje.

„Ocenění Výrobek Olomouckého kraje je udělováno krajskou Agrární komorou od roku 2005. Celkem značku Výrobek OK® získalo 166 produktů z odvětví potravinářství a zemědělství. Mě velmi těší, že se kraj může pochlubit rozrůstající se řadou kvalitních potravin,“ řekl Milan Klimeš, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Sedmičlenná hodnotitelská komise vybírala ty nejlepší v devíti kategoriích – masné výrobky tepelně opracované, masné výrobky trvanlivé, sýry včetně tvarohu, mléčné výrobky ostatní, pekařské výrobky včetně těstovin, cukrářské výrobky včetně cukrovinek, alkoholické a nealkoholické nápoje, ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě a ostatní.

Komise hodnotila obal, označení, vzhled, chuť, kvalitu a složení výrobků. Důležitá je také originalita a vysoký podíl ruční práce.

Vítězné produkty získávají logo, které mohou používat na svých obalech. Tvoří je kombinace žluto-zeleného a modrého trojúhelníku a rok, ve kterém byl výrobek oceněn.

„Žluto-zelený trojúhelník znázorňuje přechod úrodné Hané do jesenického pohoří, postupně tmavnoucí modrý představuje řeku Moravu, která stéká z Jeseníků a mění se v mohutnou řeku,“ uvedla Lucie Hošková z Agrární komory Olomouckého kraje.

Svoje vítěze zná v Olomouckém kraji také už osmý ročník soutěže o Regionální potravinu.

Značku, která dává výrobkům punc kvality a o kterou se každoročně uchází velký počet výrobků, může v každém kraji získat pouze devět z nich. Hodnotitelská komise vybírala ze 114 produktů od 49 výrobců - největší zájem byl o kategorii Pekařské výrobky včetně těstovin.

„Soutěží produkty vyrobené v konkrétním regionu, což je základní podmínka. Zároveň i podíl místních surovin je stanoven nejméně na 70 procent, hlavní surovina přitom musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky tím mají pevnou vazbu k regionu, například se může jednat o krajové speciality,“ doplnila Lucie Hošková.

Soutěž Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství určeným na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky.

Vítězné výrobky – Výrobek OK® 2017

 

Kategorie:

Oceněný výrobek a výrobce:

1.

Masné výrobky tepelně opracované včetně uzených mas

TRAMPSKÉ CIGÁRO

Střední škola gastronomie a farmářství Jeseník

 

ZBOJNICKÁ KLOBÁSA

MVDr. Josef Klimeš, Bušín

2.

Masné výrobky trvanlivé

ZAPEČENÝ TVARŮŽEK NA VEPŘOVÉ PAŠTICE

Designfoods s.r.o., Zábřeh na Moravě

3.

Sýry včetně tvarohu

UZLÍKY

MVDr. Osička, Doubravský dvůr, Červenka

 

SÝROVÉ KOUSKY TRIO

Zemědělské družstvo Senice na Hané

4.

Mléčné výrobky ostatní

OVČÍ JOGURT

Michal Hrdlička, Brníčko

 

5.

Pekařské výrobky včetně těstovin

PARTUTOVICKÁ BRAMBOROVÁ BÁBOVKA

Zemědělské družstvo Partutovice

 

SUŠENKY Z TVARŮŽKŮ

Blanka Poštulková, Tvarůžková cukrárna, Olomouc

 

KARAMELOVÝ KOLÁČ S VLAŠSKÝMI OŘECHY A ŠPALDOVÝMI PUKANCI

ENNEA CAFFE s.r.o., Jeseník

 

6.

Cukrářské výrobky včetně cukrovinek

BURÁČEK

Jarmila Štorková, Olomouc - Chomoutov

7.

Alkoholické a nealkoholické nápoje

JESENICKÝ MOŠT JABLKO SLADKÁ JEŘABINKA

Mgr. Richard Jašš

 

SIRUP KMÍNOVÝ

Zemánková Viktorie

 

 

Poslat nový komentář