Kontroly potvrzují vysokou kvalitu značek KLASA a Regionální potravina. Máme je i na Prostějovsku

Kontroly potvrzují vysokou kvalitu značek KLASA a Regionální potravina. Máme je i na Prostějovsku
ilustrační foto regionální potravina

Potravinářská inspekce každoročně uskutečňuje kontrolní akci zaměřenou na potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina. Výsledky za rok 2020 potvrdily, obdobně jako v minulých letech, jejich velmi vysokou jakost a bezpečnost. Z hlediska zjištění SZPI se jedná o jednu z nejméně problematických kategorií potravin. U ostatních kategorií potravin inspektoři zjišťují až řádově vyšší podíly nevyhovujících vzorků.

V loňském roce inspektoři SZPI hodnotili celkem 114 šarží potravin oceněných národní značkou kvality KLASA. Všechny odebrané vzorky vyhověly ve všech hodnocených parametrech. V našem regionu jsou nositeli značky Chalupářská šunka nejvyšší jakosti, Poličan Makovec a Hurvínkovy párky dětem firmy Makovec, Cukr kostky, krystal a moučka s obsahem protihrudkujících látek Cukrovaru Vrbátky, DrRashid mák modrý z Aliky, Lešanská tlačenka a Sekaná s panenkou ZD Vícov, Rajče koktejlové-odrůda Hranáček Agro Haná a sýr s ušlechtilou plísní NIVA extra Mlékárny Otinoves.

Dále inspektoři v roce 2020 hodnotili 72 šarží oceněných značkou Regionální potravina. Pouze jedna ze 72 hodnocených šarží nevyhověla požadavkům právních předpisů porušením jakostních požadavků. V prostějovském regionu jsou nositeli značky Karamelový dezert ze Zlaté farmy Štětovice, jablka Jonagold HD Určice a Niva Extra Mlékárny Otinoves.

Potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina musí splňovat nejen požadavky vyplývající z národní a evropské potravinové legislativy, ale i nadstandardní požadavky vyplývající z podmínek pro používání značky kvality. Jde mj. o vyšší podíl masa u masných výrobků, přísnější regulace v používání sladidel, barviv a dalších aditiv, vyšší nároky při hodnocení chuti a konzistence potraviny atd.

Inspektoři SZPI pravidelně kontrolují potraviny oceněné značkou kvality už 18 let a výsledky kontrol stabilně potvrzují nejvyšší jakost hodnocených tuzemských potravin. (SZPI)

Poslat nový komentář