ASO

Starý Prostějov. ASO

ilustrační foto

Dnešní fotografie pochází z roku 1948 a zachycuje tehdejší podobu Žižkova náměstí.

I když, podobu spíše dvou obchodů, pomineme-li koňský povoz v popředí. Na Jiříčkovo chodili nakupovat moji prarodiče, kteří byli krejčí. Za to ASO je nesmrtelné. Víte, proč se obchodu dodnes takto říká? V 30. letech minulého století byl dům v majetku rodiny Anderovy, která ho nechala přestavět do současné podoby v roce 1933. ASO je tedy Ander a SOhn, neboli syn. (ber)

Starý Prostějov. ASO

Foto SOkA

Kdo z nás pamětníků by neznal papírnictví na Žižkově náměstí. Odjakživa se mu říkalo ASO.

A víte proč? V 30. letech minulého století byl dům v majetku rodiny Anderovy, která ho nechala přestavět do současné podoby v roce 1933. ASO je tedy Ander a syn. (ber)

Pamatujete? ASO

Foto SOkA

Dnes se podíváme na Žižkovo náměstí na straně spořitelny. Byla tu Měšťanská beseda, muzeum i kino. Dům č. 13 byl zván Besední dům (také Stará beseda). Od r. 1881 sídlila v prvním patře Měšťanská beseda, v r. 1887 bylo v domě otevřeno průmyslové muzeum a v r. 1912 Prokopovo kino.

Původní dům č. 17 byl zbourán v roce 1926 a na jeho místě postavena budova České spořitelny. A jestlipak víte, jak vznikl nesmrtelný název prodejny hraček a papírnických potřeb v domě číslo 19? Podle jména bývalého majitele – ASO neboli Ander a syn. (ber)