celníci

Olomoučtí celníci bilancovali loňský rok

Foto CÚ

Přestože v České republice platí kvůli pandemii nejrůznější opatření omezující služby, obchod či přeshraniční pohyb, činnost celníků v Olomouckém kraji zůstává i nadále úspěšná. V loňském roce se jim podařilo do státního rozpočtu přispět částkou téměř 1,816 miliardy korun, což je přibližně o 139 milionů více než v předchozím roce. Jedná se o částku vybranou na cle, spotřebních daní, pokut a dalších poplatků.

Celní řízení

Jednou z primárních činností celního úřadu je dovoz a vývoz zboží přes vnější hranice Evropské unie, kdy projednal v minulém roce 25 184 případů dovozu a 38 446 případů vývozu. Celkově se pak v rámci zmíněné agendy vybralo clo ve výši 259,8 milionů korun. Na místě je však třeba podotknout, že během vyhlášení nouzových stavů v roce 2020, nedošlo k přerušení celního projednávání.

Správa daní

Zákaz pohybu mezi okresy zkontrolují policisté, celníci a vojáci

ilustrační foto Policie ČR

Dohlížet na to, jak lidé dodržují zákaz pohybu mezi okresy, má od pondělí policie. Na pomoc ministr vnitra Jan Hamáček přizval až 5000 vojáků a téměř 500 celníků. Kontroly ale budou především namátkové a jejich cílem prý nemá být vybírání pokut.

„Hlídky budou rozmístěny tak, abychom dosáhli účelu opatření a byly v co nejmenší míře obcházeny,“ informoval policejní prezident Jan Švejdar.

 Vstupenkou do jiného okresu bude buď potvrzení od zaměstnavatele, nebo čestné prohlášení o nezbytnosti cesty. Stačí ho napsat rukou, ale jsou k dispozici předepsané vzory. Najít se dají na stránkách ministerstva vnitra a vlády.  

Kontroly se mají zaměřit také na vlaky a autobusy. (ber)

Olomoučtí celníci zadrželi auto s látkami na výrobu drog

foto Celní úřad Olomouc

Více než čtyři tisíce kusů tablet léku STOP Cold, bezmála tři gramy bílé krystalické látky a několik druhů chemikálií, které jsou zneužívány k výrobě drog, zajistili olomoučtí celníci, když prováděli běžné kontroly na Jesenicku.

Olomoučtí celníci prováděli koncem minulého týdne běžné silniční kontroly na Jesenicku. Krátce před sedmou hodinou večerní si vytipovali ke kontrole osobní vozidlo s českou poznávací značkou. Auto řídil muž ve věku 40 let. Když celníci kontrolovali vnitřní prostor vozidla, našli v zavazadlové části vozu větší množství chemikálií a na zadních sedadlech dvě nákupní tašky s několika tisíci kusy tablet bílých léků.

Celnici zadrželi padělky hodinek s designem světoznámých značek

ilustrační foto

Olomoučtí celníci zadrželi více než 300 kusů hodinek, když prováděli dozor nad dodržováním povinností a zákazů v souvislosti s vymáháním práv duševního vlastnictví. Olomoučtí celníci prováděli kontrolu zaměřenou na dodržování práv duševního vlastnictví u skladovaného a nabízeného zboží k prodeji.

V první polovině září navštívili kamenný obchod v Olomouci, kde jejich pozornost upoutaly hodinky, které vykazovaly znaky padělků. Jednalo se tak o 331 kusů luxusních náramkových hodinek, které byly označené ochrannými známkami majitelů práv Diesel, Burberry, Michael Kors, Emporio Armani a Daniel Wellington. Celníci zboží zadrželi a následně přemístili do skladů celní správy. Uvedené zjištění poté oznámili právním zástupcům majitelů ochranných známek. V případě propuštění zboží do volného oběhu by jim vznikla škoda ve výši jeden milion 200 tisíc korun.

Celnici v kraji zabránili nelegální přepravě 18 tun odpadů

foto Celní úřad Olomouc

Kamion s více než 18 tunami odpadů zajistili olomoučtí celníci, když prováděli běžné kontroly zaměřené na přeshraniční přepravu odpadů.

Celníci prováděli běžné kontroly zaměřené na přeshraniční přepravu odpadů, a to na silnicích v působnosti Celního úřadu pro Olomoucký kraj. V druhé polovině května si vytipovali ke kontrole nákladní vozidlo s českou státní poznávací značkou. Kamion převážel odpady z Německa do České republiky. Jízdní souprava přepravovala bílý zapáchající prášek v „big bag“ vacích, což bylo v rozporu s uvedenými údaji v průvodních dokladech. Tam bylo uvedeno, že se jedná o čistý plast a pryž. Celníci vozidlo odstavili.

Celnici zabránili nelegální přepravě 70 tun odpadů do naší republiky!

Foto CÚ Olk

Tři kamiony s téměř sedmdesáti tunami odpadů zajistili olomoučtí celníci, když prováděli běžné kontroly zaměřené na přeshraniční přepravu odpadů.

Celníci prováděli běžné kontroly zaměřené na přeshraniční přepravu odpadů, a to na silnicích v působnosti Celního úřadu pro Olomoucký kraj. V první polovině března si vytipovali ke kontrole tři nákladní vozidla, dvě s polskou a jedno s českou státní poznávací značkou. Ta převážela odpady z Německa a Rakouska do České republiky. Převážně se jednalo o směsný odpad, tedy směs plastu, papíru, komunálního odpadu, či bílý zapáchající prášek v „big bag“ vacích, který byl deklarován jako čistý plast a pryž. Celníci vozidla odstavili.

Hrací automaty jsou zlikvidovány, hlásí celníci

Foto CU

Celkem sedm kusů technických herních zařízení a dvě rulety byly v minulých dnech ekologicky zlikvidovány.

Olomoučtí celníci tak zajistili ekologickou likvidaci technických herních zařízení, která byla zajištěna při provozování hazardních her bez patřičných povolení.

"Likvidované zboží bylo předmětem pěti případů, v nichž nebyly dodrženy zákonem stanovené podmínky. Celníci zajistili technická herní zařízení, když prováděli běžné kontrolní akce na dodržování zákona o hazardních hrách. Zařízení byla poté uskladněna ve skladech Celní správy ČR a po pravomocném rozhodnutí o porušení zákona ekologicky zlikvidována," uvedla mluvčí Čelního úřadu Olomou Marie Bortlová. (Zdroj CÚ Ol)

Celníci kontrolují dálniční známky!

ilustrační foto

Celníci kontrolují, zda jsou dálniční známky nalepeny na správném místě čelního skla vozidla. Dále zda je vyplněna registrační značka (RZ) na každé části známky. Tzn., že první část je na skle a druhá část je kontrolní, takže mohou požadovat její předložení. Kontrolují také, zda RZ souhlasí s RZ vozidla a vyplněnou první částí.

Řidiči hrozí pokuta především za to, že vozidlo není opatřeno platnou dálniční známkou, nebo pokud není nalepená, či není vyplněná RZ, ale také pokud nepředloží druhou část nebo neodstraní neplatnou dálniční známku. V tomto případě hrozí řidiči pokuta do výše pěti tisíc korun. Ve správním řízení až do výše sto tisíc korun. (red)

Celníci varují před podvodným jednáním přepravní společnosti. Vyžaduje poplatky za celní pojištění

ilustrační foto

Generální ředitelství cel upozorňuje na podvodné jednání přepravní společnosti ASIA AIRLINE LOGISTICS, která vyžaduje po příjemci zboží zaplacení poplatků souvisejících s celním řízení v České republice.

Zmíněná společnost zasílá příjemcům zboží falešný předpis, který má údajně odesílat Celní správa ČR a požadovat zaplacení částky 650 EUR za pojištění zboží, které se nachází v celním skladu. Příjemce je mylně informován v tom smyslu, že teprve po uhrazení požadované částky čeští celníci proclí zboží.