celníci

Celníci v Olomouckém kraji zadrželi léky k výrobě drog

Foto celní zpráva

Velké množství tablet léků STOP Cold s obsahem pseudoefedrinu, které jsou zneužívány k výrobě drog zajistili celníci v Olomouckém kraji, když prováděli běžnou kontrolní činnost na Jesenicku.

Příslušníci z oddělení mobilního dohledu prováděli minulou středu kontrolní činnost ve městě Štíty. Krátce po čtrnácté hodině zastavili v rámci namátkové kontroly osobní automobil s českou poznávací značkou. Po zastavení automobilu přistoupila hlídka ke kontrolovanému vozidlu a zahájila celní kontrolu.

Celníci v Olomouckém kraji odhalili padělané zboží za 1,160 milionů korun

Foto celní správa

Olomoučtí krajští celníci se v prvních měsících roku zaměřili na padělané zboží. Od začátku roku probíhaly cílené kontroly, které měly za úkol prověřit, zda nedochází k porušování práv duševního vlastnictví.

Nejčastěji se v těchto případech jedná o nelegálně používané ochranné známky, v rámci kterých je na libovolném zboží neoprávněně vyobrazena registrovaná značka. Majitel ochranné známky může požádat Celní správu ČR o její ochranu. Pokud tedy vznikne domněnka, že se jedná o nelegální zboží, celníci jej mohou zajistit.

Olomoučtí celníci bilancovali loňský rok

ilustrační foto Celní úřad Olomouckého kraje

Olomoučtí celníci zažili i přes stále přetrvávající nejrůznější pandemické omezení úspěšný rok. V loňském roce se jim podařilo do státního rozpočtu přispět částkou téměř 2,166 miliardy korun, což je přibližně o 260 milionů více než v předchozím roce. Jedná se o částku vybranou na cle, spotřebních daních a dalších poplatcích.

Jednou z primárních činností celního úřadu je dovoz a vývoz zboží přes vnější hranice Evropské unie, kdy projednal v minulém roce 29 452 případů dovozu a 47 724 případů vývozu. Celkově se pak v rámci zmíněné agendy vybralo clo ve výši 355,5 milionů korun, což představuje nárůst téměř 37 % oproti loňskému roku. Další primární činností, která si zaslouží pozornost je oblast spotřebních daní. Za nejvýznamnější komoditu, která podléhá spotřební dani, můžeme považovat líh, u kterého byl v roce 2021 zaznamenán nárůst výběru daně.

Olomoučtí celníci zadrželi alkohol bez prokázaného původu

foto Celní úřad Olomouc

Téměř 82 litrů nelegálního alkoholu zajistili olomoučtí celníci na dálnici D1 nedaleko města Hranice na Moravě. Uvnitř osobního automobilu nalezla hlídka ukryté neoznačené plastové nádoby a kanystry zapáchající po lihu.

Minulý čtvrtek prováděla skupina mobilního dohledu kontrolu vozidel na hlavním tahu mezi Olomoucí a Ostravou. V rámci vyhledávací činnosti se zaměřila na nezákonnou přepravu vybraných výrobků, jako jsou minerální oleje, tabákové výrobky a líh.

Celníci si ke kontrole vytipovali vozidlo tovární značky Škoda Octavia. Po jeho zastavení v obci Bělotín zjistili, že převáží větší množství lihu. Řidič hlídce nepředložil doklady, které by prokázaly původ či zdanění zboží.

Pronásledovali ho celníci. Ukradené auto nechal ve Vřesovicích a utekl

ilustrační foto CU Olomouc

Hlídka olomouckých celníků pronásledovala v pátek 10. prosince luxusní vůz Audi Q3. Automobil byl několik hodin předtím nahlášen jako kradený v sousedním Německu.

Příslušníci z oddělení Kontrol zpoplatněných komunikací prováděli v pátek před půlnocí kontrolní činnost na dálnici D46 ve směru Vyškov – Prostějov. Na základě systému, který vyhodnocuje platnost elektronických dálničních známek, celníci zjistili, že projíždějící osobní automobil tovární značky Audi nemá uhrazený dálniční poplatek. Hlídka se tedy za vozidlem polské imatrikulace vydala a za pomocí zvláštního výstražného zařízení se ho pokusila zastavit. Řidič ovšem na signály k zastavení nereagoval a začal ujíždět.

Konopí posílal poštou až za hranice státu. Lapili ho celníci

Foto Generální ředitelství cel

Pracovníci protidrogového oddělení odboru pátrání Olomouc Generálního ředitelství cel prověřovali od dubna do října letošního roku podezření z páchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, kterého se měla dopouštět minimálně jedna osoba z Přerovska.

Při závěrečné realizaci pod krycím názvem „PPL“ provedli celníci dvě domovní prohlídky a zajistili jednu „outdoor“ pěstírnu konopí, 14 kusů mimořádně vzrostlých rostlin konopí, celkem 22 kg sušeného konopí, technologické vybavení pěstírny a další důkazní materiály. Obchodováním na černém trhu si mohl podezřelý přijít až na půldruhého milionu korun.

Olomoučtí celníci zachytili pašeračky. Hned dvě ženy s tabákem a cigaretami

ilustrační foto Celní úřad Olomouckého kraje

Nelegálně přepravovaný tabák a cigarety odhalili během jednoho týdne hned ve dvou případech příslušníci odboru Dohledu z Celního úřadu pro Olomoucký kraj, když prováděli kontroly v silniční dopravě.

V rámci pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu prováděla hlídka 13. září kontrolní činnost na dálnici D35 ve směru Lipník nad Bečvou – Olomouc. Těsně po poledni si celníci ke kontrole vytipovali osobní vozidlo české imatrikulace. Po zastavení vozidla a zahájení celní kontroly, byla ve vozidle nalezena šestapadesátiletá žena české národnosti. V rámci následné kontroly zavazadlového prostoru bylo ve vozidle nalezeno téměř 7 kg neznačeného řezaného tabáku a 3 kartony neznačených cigaret. Řidička k nalezenému zboží uvedla, že tabák a cigarety zakoupila v Ostravě pro svoji osobní spotřebu.

Ve vlaku převážel drogy. Na cestu se mladík vypravil s „marjánou“, extází a LSD

foto Policie ČR

Ve středu pár minut před polednem jsme přijali oznámení od příslušníků Celní správy ČR, kteří oznámili, že u jednoho cestujícího v mezinárodním vlaku mezi obcemi Hranice na Moravě a Olomouc nalezli batoh s marihuanou a desítkami tablet, zřejmě extázi.

Olomoučtí kriminalisté se ihned začali případem zabývat. Ti u 21letého mladíka z Ostravy v batohu nalezli přes 400 g rostlinné sušené hmoty obsahující THC (marihuana), kolem 300 ks různobarevných tablet a přes 3 g papíru obsahující psychotropní látku LSD (necelých 300 ks papírových čtverečků). Kriminalisté mladíka podezírají, že zajištěné drogy měl v úmyslu dále distribuovat.

Pěstitelské pálenice zahajují výrobu. A celníci zbrojí

ilustrační foto

Se začátkem letních měsíců startuje každoroční sezóna pěstitelského pálení. Výjimkou není ani letošní rok a celníky tak zejména v následujících týdnech čeká perné pracovní období. Činit se budou zejména ti olomoučtí, kteří mají ve své působnosti celkem 81 pálenic, což je největší počet v ČR.

Při zahájení výrobního období celníci v pálenici na měřidlo přiloží celní závěry (plomby), ověří funkčnost měřidla proteklého lihu a zaznamenají počáteční stav. Celní úřady pak průběžně kontrolují pálenice v zákonem stanovené lhůtě a to nejméně jednou za dva měsíce. Spotřební balení pocházející z pěstitelského pálení nemusí být opatřeno kontrolní páskou.

Olomoučtí celníci zadrželi ukradené motocykly

foto Celní úřad Olomouc

Odcizené motocykly, kola a stavební nářadí s nejasným původem v hodnotě 1,5 milionu korun, zadrželi příslušníci Celního úřadu pro Olomoucký kraj, když prováděli běžné kontroly na dálnici D35.

V sobotu 17. dubna vykonávala hlídka celníků dohledovou činnost na dálnici ve směru Olomouc – Mohelnice. Ke kontrole byla prostřednictvím kontrolního systému zpracovávajícího informace z mýtných bran vytipována bílá dodávka tovární značky IVECO. Po zastavení vozidla a zahájení celní kontroly, byl ve vozidle ztotožněn osmadvacetiletý muž polské národnosti.