hazard

V Česku začíná v srpnu fungovat rejstřík lidí se zákazem vstupu do heren

ilustrační foto Policie ČR

Zahrát si na automatech nebudou nově moct například lidé v insolvenci nebo ti, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi. Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách by se rozbíhá od srpna letošního roku. Herny a kasina mají čas se na rejstřík zařídit nejpozději do 20. prosince.

Rejstřík vyloučených osob je základním nástrojem ochrany zvláště ohrožených skupin osob před negativními dopady spojenými s účastí na hazardních hrách. Je neveřejným informačním systémem veřejné správy, který slouží k zamezení přístupu vyloučených fyzických osob k hazardním hrám a jehož správcem je Ministerstvo financí.

Bez registrace ho k hraní automatů nepustili

ilustrační foto CS ČR

Dvaadvacátého dubna v brzkých ranních hodinách se na prostějovské strážníky prostřednictvím linky 156 obrátil muž a vyžádal si příjezd hlídky k herně. Nechtěli ho údajně pustit i přesto, že je registrován a má průkaz ke vstupu. 

Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že devětadvacetiletý muž měl neplatnou registraci. "Obsluha kasína postupovala v souladu se Zákonem o hazardních hrách. Ten stanovuje, že hráč je oprávněn ke vstupu pouze s platnou registraci. To oznamovatel akceptoval," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

Celníci se zaměřili na hazard! I na Prostějovsku!

Foto CS

Olomoučtí celníci se při svých kontrolách zaměřili na potírání nelegálního hazardu. Celkem dvacet provedených kontrol, třiatřicet zadržených technických herních zařízení a hotovost ve výši bezmála osm tisíc korun, jsou výsledkem jejich březnových kontrolních akcí. 

"Celníci se při svém výkonu služby zaměřili na kontroly provozování hazardních her. Nejprve zmapovali situaci v kraji a ověřili potřebná povolení. Poté zjišťovali odpovědné osoby a zadržovali technická zařízení, která nebyla řádně povolena.

Za hazard bez povolení hrozí až padesátimilionová pokuta

ilustrační foto GŘC

Skončila platnost některých rozhodnutí o povolení vydaných ministerstvem financí nebo obecními úřady. ​Celní správa České republiky působí od loňského ledna jako dozorový orgán v oblasti provozování hazardních her. Tato kompetence celní správě náleží na základě zákona o hazardních hrách.

K 1. lednu skončila platnost některých rozhodnutí o povolení vydaných ministerstvem financí nebo obecními úřady. „Nejčastěji se jedná o povolení k provozování výherních hracích přístrojů, tedy nejstarších technických zařízení v tzv. zvláštním provozním režimu – v restauracích a podobných zařízeních,“ uvedla tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Tři sestry se vydaly do herny. Nebyly vpuštěny

ilustrační foto nehazarduj.cz

Postup obsluhy jedné z prostějovských heren se nelíbil trojici sester. Odmítla je pustit dovnitř. Jedna z dívek požádala o příjezd hlídky strážníků.

Strážníci na místě stěžovatelce vysvětlili, že postup pracovníka herny je správný. "Dle zákona lze do prostor, kde jsou umístěny výherní automaty, vpustit pouze osoby starší osmnácti let. Pokud věk nelze ověřit a odpovědná osoba má pochybnosti o jejich stáří, má právo je nepustit dovnitř," vysvětlila strážník Jana Adámková. (red)

Pryč s hazardem, ale jen na oko

ilustrační foto

Pokud se očím skryjí, mohou zůstat. Tak by se dal nazvat postoj vedení města, k hernám a různým loteriím. Magistrát sice má pravomoc jejich existenci z území města vymazat, nicméně finance z hazardu by městské kase chyběly. Šalamounské řešení nejspíš nic nepřinese.

Ústavní soud dal do rukou obcí a měst pravomoc, vytěsnit se svého území hazard. Ne ale všichni mají zájem na tom, aby se z center tyto „hry“ přesunuly na periferie. Důvod, který hodně převažuje jazýčky vah, jsou finance, které z hazardu městům a obcím plynou. Prostějovu tímto způsobem do městské kasy přiteklo za loňský rok zhruba čtyřicet milionů korun a to nejsou zanedbatelné peníze. Magistrát tedy jedná podle rčení, „vlk se nažere a koza zůstane celá“. Vydává vyhlášku, kterou hernám nařídí, aby se opticky zneviditelnily.

Pohádkové příjmy města z hazardu? Zatím jen na papíře!

ilustrační foto
ilustrační foto

Novela loterijního zákona a regulace hazardu s povinným zdaněním ve prospěch měst a obcí přinesla nečekané komplikace místním samosprávám. Prostějovský magistrát bombardují spolky a organizace žádostmi o navýšení veřejné finanční podpory s ohledem na očekávané příjmy z výnosů výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů. 

Situaci lze komentovat přirovnáním: porcujeme medvěda, který ještě běhá daleko po lese a nikdo neví, jak je veliký. Všeobecná očekávání přiíslibu velkých peněz se snaží usměrnit primátor Miroslav Pišťák. „Denně dostáváme žádosti především sportovních organizací, které se hlásí o navýšení veřejné finanční podpory z důvodu údajného příjmu města z výtěžků hracích přístrojů ve výši 46 milionů korun. Jen se smutně zasměju. Odhad 46 milionů je naprosto nereálný. Nikdo veřejně neřekl, jestli někdy a v jaké výši tento příjem posílí městskou pokladnu a v jakém časovém rozmezí.

Výherní automaty – vedení Prostějova chce zachovat současný stav

Jackpot ve výši necelých padesáti korun? I to je výhra, která láká. Ilustrační foto

Rada města na své poslední schůzi projednala budoucnost výherních hracích přístrojů v Prostějově. Radní se usnesli na tom, že hazard ve městě bude omezen, ale jen z velmi malé části. Omezení začne platit od ledna 2015. Nový zákon totiž zavedl tříleté přechodné období, po které nemohou města na herny sáhnout.

Vedení Prostějova stálo před otázkou, zda jít cestou radikálního rušení hazardu, jakou se už vydali v našem kraji například v Hranicích, Šternberku, nebo v Uničově. Nakonec prostějovští radní zvolili stopstav současného počtu s tím, že herny nebudou v bezprostřední blízkosti škol a jiných školských zařízení. 

Co bude s neziskovkami po novele loterijního zákona?

Návrh opozičního zastupitele Filipa Žáčka (vpravo) podpořila i vládní koalice na olomoucké radnici (ilustrační foto)

Na konci minulého roku Parlament schválil novelu zákona o loteriích, kterou se změnil způsob přerozdělování části výtěžku z provozování loterií a jiných podobných her. Tu museli jejich provozovatelé doposud v určené výši odvádět na neziskové účely. Nově však půjdou peníze z loterií do státního rozpočtu a rozpočtů obcí a měst. Co se však stane s neziskovými organizacemi, pro které byla tato částka nemalým zdrojem příjmů na pokrytí jejich aktivit? 

Na tuto otázku jako jedni z prvních přinesli odpověď olomoučtí opoziční zastupitelé.