domácí násilí

Některou z forem domácího násilí zažila třetina žen v republice

Ilustrační foto FB Domácí násilí

Třetina žen v České republice zažila nejméně jednou v životě případ domácího násilí nebo nějakou z forem sexuální obtěžování. Na veřejnosti se o tomto problému příliš nemluví. MPSV se proto snaží začlenit tuto oblast do systému sociálních služeb a navrhuje vznik nové služby, která bude předcházet domácímu násilí a pomáhat ženám, které se již obětí násilí staly.

Česká republika se zapojila do snahy potírat násilí vůči ženám již v květnu minulého roku podepsáním Istanbulské úmluvy. Mezi českou veřejností a mnohdy i poskytovateli sociálních služeb je však toto téma buď nové, nebo je na okraji jejich zájmu. „Domácí násilí je problém, o které se pořád ještě málo mluví. Pro řadu obětí, žen i mužů, je často těžké připustit si, že by svou životní situaci měli řešit s pomocí odborníků, na které se mohou obrátit.

Opilec napadl svou matku. Vykázali ho

ilustrační foto PČR

 

Opilý devětačtyřicetiletý muž napadl svou matku včera v odpoledních hodinách ve společné domácnosti v Kostelci na Hané. Ženu vulgárně urážel a poté částečně poničil vybavení bytu. Před příjezdem policistů muž z místa utekl. 

Provedeným šetřením policisté zjistili, že byly splněny zákonné podmínky pro uplatnění institutu vykázání ze společné domácnosti na dobu 10 dní. "Po odjezdu policistů z místa se muž vrátil a domáhal se vstupu do bytu. Opětovně přivolaní policisté muži provedenou dechovou zkouškou změřili hodnotu 3,80 ‰ alkoholu v dechu. Protože byla obava, že muž bude v protiprávním jednání pokračovat, rozhodli policisté o jeho umístění v protialkoholní záchytné stanici," informoval policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Matka pokousala své vlastní děti. Byly jí odejmuty!

ilustrační foto archiv PvNovinky

 

Až dosud jsme si zvykli spojovat zranění způsobená kousnutím s psími souputníky. Od minulého týdne je ale, alespoň v Prostějově, všechno jinak. Dvě malé děti a dvě dospělé ženy pokousala – další žena. Matka obou dětí. Na případ upozornil Prostějovský večerník.                                                                

Přibližně sedmatřicetiletá žena v úterý 1. září na ubytovně v Olomoucké ulici napadla svého dvouletého syna a šestiletou dceru. Žena obě děti pokousala, jejím zubům neunikly ani dvě dospělé ženy. Vše začal podle všeho konflikt zuřivé matky se ženou, která jí děti hlídala. Následně se pustila do další ze sousedek a také do dětí. Syna pokousala na krku, na ruce a na čele. Než se na místo dostavila policejní hlídka, vlčice v rouše matky pokousala i šestiletou dceru a obě ženy, se kterými měla konflikt. Syna i sebe navíc ještě pořezala skleněnými střepy.

Domácí násilí řešili policisté vloni ve 1300 případech

ilustrační foto PČR

 

Za loňský rok pořádkoví policisté vykázali ze společného obydlí téměř 1 300 osob kvůli důvodnému podezření na domácí násilí. Jednalo se o 1 235 mužů a 32 žen. Je to tedy o necelé tři desítky více než v roce předešlém.

V drtivé většině případů je tedy vykázán muž. K násilí dochází nejčastěji v manželských soužitích a soužitích mezi druhem a družkou. Poslední dobou policisté navíc zjistili, že narůstá počet případů ve vztahu mezi dětmi a rodiči a dětmi a prarodiči. Z tohoto důvodu přibývá i počet ohrožených v seniorském věku. Institut vykázání je preventivním opatřením směřujícím k ochraně ohrožených lidí a policisté jsou oprávněni jej uplatňovat od 1. ledna 2007.

A je to tu! První vykázání v letošním roce!

ilustrační foto internet

 

Prostějovští policisté realizovali první vykázání v letošním roce. Vykázaným je 56 letý muž, který měl v pátek ve společně obývaném domě v obci na Prostějovsku pěstí napadnout bývalou, o 6 let mladší manželku, a velmi vulgárně jí nadávat. ,,,,

"Žena vše oznámila na policii. Při šetření policisté zjistili, že muž se takového jednání nedopustil poprvé. Využili svého zákonného oprávnění a agresora na dobu 10 dnů vykázali ze společného a bezprostředního prostoru od obytného domu," konstatovala policejní mluvčí Irena Urbánková. Incident policie šetří jako přestupek proti občanskému soužití. (red)

Syn agresivně útočil na své rodiče

ilustrační foto

Šestadvacetiletý muž útočil v bytě na Poděbradově náměstí v Prostějově na své rodiče už rok a půl a jeho agrese se stupňovala.

V pondělí 9. července musela prostějovská policie bránit seniorský pár před jejich vlastním synem. Agrese muže byla tak velká, že dokonce zaútočil i na policistu z hlídky, která byla přivolána na místo.

„Důvodem napadení vlastních rodičů byly peníze, které šestadvacetiletý muž nejprve požadoval po své matce. Když mu je odmítla vydat, smýkal s ní po bytě a vulgárně nadával. Následně požadoval peníze po svém devětašedesátilétm otci, který mu peníze také odmítl dát, syn ho napadl pěstmi, častoval nadávky a vyhrožoval podřezáním“, shrnula policejní mluvčí Irena Urbánková.