exekutoři

Exekutorská komora varuje před podvodnými e-maily vyzývajícími k úhradě dluhu

ilustrační foto internet

V Česku se opět objevily tisíce spamových zpráv zneužívající e-mailovou adresu Exekutorské komory ČR komora@ekcr.cz. Podvodné e-maily s předmětem “DRUHE UPOZORNENI NA NARIZENOU EXEKUCI” byly rozeslány v sobotu 28. listopadu 2015 a vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů a obsahují pokyny k úhradě dluhů zkopírované z webových stránek některých soudních exekutorů.

Zpráva přitom např. ani neuvádí, jaká je dlužná částka, spisovou značku exekučního řízení či označení exekučního titulu. Obsah e-mailů je tedy podobný podvodným e-mailům ze dne 17. října 2015. Ve stejný den, tedy 28. listopadu 2015, byly rovněž odeslány tisíce falešných e-mailů, u nichž byla zneužita e-mailová adresa Exekutorské komory ČR forum@ekcr.cz jako odesílatel a e-mailová adresa společnosti Tip reality s.r.o. info@tipfinance.cz jako příjemce kopie zprávy. Zpráva obsahuje “chybovou hlášku” webových stránek s odkazem na stránky www.TipFinance.cz.

Pro exekutory platí nová pravidla. Co nesmí zabavit? Čtěte

ilustrační foto moneymag.cz

 

Od prvního září začala platit nová pravidla pro exekutory. A mění se toho hodně - minulostí se stanou případy, kdy člověk přišel o dům nebo byt kvůli směšnému dluhu nebo situace, kdy exekutoři byt dlužníka doslova vybílí.

Už dříve se sice v zákoně psalo, že exekutor nesmí dlužníkovi zabavit věci potřebné pro běžný život, ale jejich seznam neexistoval, a každý si tak nařízení vykládal po svém a odnášel například i pračky nebo postele. Nově už však exekutoři dlužníkům z bytu pračku, židle, nádobí nebo sporák neodtáhnou. Zákon to nedovoluje.

Je tu ale háček

Exekutor Vrána rezignoval, skončí na jaře

ilustrační foto inspartner.cz

 

Exekutor Tomáš Vrána rezignoval na svoji funkci, kterou od roku 2001 zastával v přerovském exekutorském úřadu nesoucím jeho jméno. "Exekutorskou činnost ukončím příští rok v březnu," řekl ČTK. O jeho odvolání usiloval ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který na Vránu v polovině května kvůli četným stížnostem podal kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.

"Rozhodl jsem se pro tento krok (rezignaci) po zralé úvaze. Jsem již unaven neustálým mediálním tlakem a útoky vůči mé osobě. Od samého počátku exekutorského úřadu se snažím pracovat tak, abych v maximální míře přispěl k co nejvyšší vymahatelnosti neuhrazených pohledávek. Dnešní doba však není těmto snahám příznivě nakloněna," uvedl Vrána, který svoji rezignaci předal ministerstvu spravedlnosti.

V pozici soudního exekutora zůstane do 31. března 2016, kdy exekutorský úřad převezme nástupce vzešlý z výběrového řízení organizovaného Exekutorskou komorou.

Exekutorský vykonavatel není úřední osobou!

ilustrační foto internet

 

Exekutorský vykonavatel není podle Nejvyššího soudu úřední osobou. Tento verdikt padl po prozkoumání dovolání muže, který vykonavatele napadl slovně i fyzicky a nižším soudem byl potrestán podmíněným trestem za násilí proti úřední osobě. Nejvyšší soud kauzu vrátil obvodnímu soud k novému projednání, informovala ČTK.

Při hodnocení statutu exekutorských vykonavatelů dosud existovaly dva výklady. Nejvyšší státní zastupitelství v dovolání trvalo na tom, že vykonavatelům náleží ochrana spjatá s postavením úřední osoby, stejně jako například exekutorům, soudcům, žalobcům, policistům, poslancům nebo třeba lesní a rybářské stráži. Podle Nejvyššího soudu (NS) je však nutné vycházet z doslovného znění trestního zákoníku, který přiznává status úřední osoby jen soudnímu exekutorovi, nikoli jeho zaměstnanci, kterým vykonavatel je.

Co si mohou a nesmí dovolit exekutoři

ilustrační foto

 

Stále častěji skloňované slovo exekuce budí v lidech víc než nepříjemné pocity. Nikdo nezpochybňuje skutečnost, že dluhy se mají platit, na druhou stranu si řada lidí stěžuje na bezcitné praktiky, stejně jako na dlouhodobé tahanice o neoprávněně zabavený majetek. Co všechno si vlastně exekutoři mohou dovolit?

Co exekutor musí a může: Exekutoři musí mít k prokázání své činnosti průkaz exekutora a pověřovací listinu, kterou vydává soud a opravňuje tím daného exekutora k vykonání exekuce. V případě, že by nastalo podezření, že se jedná o podvodníka, je nutné zavolat policii. Pokud má exekutor podložené důkazy, že se v nemovitostech nachází dlužník, je možné, aby tam vstoupil i bez přítomnosti dlužníka nebo vlastníka nemovitosti a konal svoji práci. V případě pochybení, může exekutora čekat kárné řízení.

Procházeli po bytě a olepili všechno, říká Martin

ilustrační foto

 

Na PvNovinky se obrátil se svým příběhem jeden z pravidelných čtenářů. Téma stále více diskutované se týká exekutorů a především jejich chování vůči lidem, do jejichž domácností vnikají. Často ovšem bez toho, aby brali v potaz, že údajný dlužník se tam nezdržuje. Slovo údajný je správné, protože v tomto případě exekutor nebere v potaz rozhodnutí soudu.

"Doma nás navštívili pracovníci exekutora Vrány s tím, že jdou řešit dluh, který měl vzniknout u Pražského dopravního podniku a vyšplhal se na 36 tisíc korun. Ty jsem měl neprodleně složit do rukou vymahačů," popsal začátek historie pan Martin. Po dlouhé dvě hodiny se oběma mužům snažil vysvětlit, že syn již několik let žije v Praze, kde má i pobyt. Navíc u soudu vyhrál, protože dluh sice vznikl, ale ne jemu. V dopravních prostředcích se totiž jeho odcizeným občanským průkazem prokazoval někdo jiný. "Absolutně je to nezajímalo, mleli pořád dokola, že chtějí peníze, nebo si odvezou věci.