kalamita

Kalamitní stav byl odvolán!

ilustrační foto HZS Ol. kraje

 

Kalamitní stav byl na silnicích Přerovska a Prostějovska dnes ráno odvolán. Situace se zlepšila. Uzavřeny však zůstávají tři úseky na Prostějovsku kvůli namrzlým stromům. K uzavřeným úsekům dopoledne přibyla i silnice z Bukové na Lipovou kvůli problémům s elektrickým vedením.

"Kalamitní stav byl dnes k osmé hodně ranní odvolán, a to na Přerovsku i Prostějovsku. Situace se zlepšila. Silnice jsou sjízdné, kromě třech silnic, které jsou uzavřeny kvůli stromům. Z hlediska údržby však již nemáme důvod, aby se silnice uzavíraly," uvedl šéf krajských silničářů. Na Prostějovsku zůstává uzavřen úsek Drahany - Niva, Žárovice - Drahany a Myslejovice a Otaslavice. "V těchto lesních úsecích leží namrzlé stromy přes cestu nebo jsou tak nahnuté, že hrozí nebezpečí zřícení," uvedl dispečer prostějovské správy silnic.

Kalamitní stav II. stupně prozatím nebyl odvolán

ilustrační foto webnode.cz

 

Všechny sypače má Správa silnic Olomouckého kraje v terénu, na severu regionu je poměrně vše v pořádku. Nejhorší situace je na Prostějovsku a Přerovsku kvůli popadaným stromům.

V současné době jsou na Prostějovsku uzavřeny silnice II/ 377  Drahany – Niva a III/37745 Myslejovice – Otaslavice a Žárovice - Drahany.  Na Přerovsku je uzavřena komunikace III/04724 Přerov – Prosenice. (red)

Vítr na Prostějovsku vyvracel stromy a lámal větve

Foto HZS Olomouckého kraje

Bouřky spojené se silným větrem zasáhly včera večer a v noci celý Olomoucký kraj. Hasiči měli plné ruce práce s popadanými stromy a ulámanými větvemi, nejvíc na Prostějovsku.

Na šedesát výjezdů, jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů prakticky celou noc přejížděly od události k události. Zatímco na severu Čech hlásí problémy s velkou vodou, náš region byl postižen silným větrem. V drtivé většině hasiči likvidovali spadené stromy a větší haluze na komunikacích. Na Přerovsku zasahovali hasiči u dvou případů požárů po úderu blesku. Nejvíce počtem událostí zaměstnávala hasiče situace na Prostějovsku.

(red)

Kalamitní stav na Konicku odvolán

ilustrační foto

V průběhu celého dne jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů Olomouckého kraje likvidovaly následky vydatného sněžení a pokračovala pomoc při vyprošťování uvězněných vozidel v závějích na Prostějovsku. 

Postupně tak došlo ke kompletnímu uvolnění komunikací pro následný průjezd vozidel s pluhy a zprovoznění komunikace mezi Prostějovem a Protivanovem, rovněž i okolních přilehlých cest k obcím, které byly po večerní situaci zcela neprůjezdné. Správa a údržba silnic k 16:30 hodině ve čtvrtek 16.2.2012 odvolala kalamitní stav na Konicku. 

(red)

Dopravní kolaps na Prostějovsku pokračuje

Ilustrační foto. Foto HZS Olomouckého kraje

Obec Protivanov je prakticky odříznutá od civilizace, všechny příjezdové cesty blokují kolony aut a sněhové závěje stále brání silničářům zajistit průjezdnost hlavního tahu z Prostějova na Boskovice.

Podle posledních informací stále pokračují vyprošťovací akce Hasičského záchranného sboru z Prostějova na silnici mezi Ohrozimí a Protivanovem, kde uvízly v závějích desítky automobilů. Situace je kritická a nyní jí pomáhá řešit i narychlo povolaná armáda. Děti se nedostaly do školy, lidé do zaměstnání.

Hasiči evakuovali tři desítky lidí uvízlých v závějích

Jako z hororu. Foto HZS Olomouckého kraje

Profesionální jednotky hasičů z Prostějovska po náročných dopoledních i odpoledních výjezdových událostech čekalo další pokračování intenzivních pomocí lidem v nouzi v nočních a brzkých ranních hodinách. 

Prakticky od včerejší 22. hodiny hasiči opět vyjížděli k desítkám událostem spojených s uvězněním osob ve vozidlech v závějích a příkopech. Vydatné husté a nekončící sněžení a velmi silný vítr během chvíle zkomplikoval provoz na komunikaci z Prostějova na Protivanov. Několik kamionů tak zcela zablokovalo průjezdnost i pro osobní vozidla. V několika případech došlo ke kolizím autobusů s cestujícími. 

Varování pro řidiče

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Policisté vzhledem ke kalamitnímu stavu na Drahanské vrchovině žádají řidiče, aby do těchto míst pokud možno nevyjížděli. 

Od včerejška zhruba od 22. hodiny zde na několika místech došlo k několika desítkám dopravních nehod a kolizí. V terénu pracoval Integrovaný záchranný systém Olomouckého kraje. Někteří řidiči byli nuceni svá vozidla opustit s tím, že se ve zprovozňování komunikace bude pokračovat v ranních hodinách a během celého dopoledne. 

(red)

Sněhová kalamita dosahuje vrcholu

ilustrační foto

Podle informací z operačního střediska HZS Olomouckého kraje jsou v našem kraji uzavřeny tyto silnice:

Zavřené silnice na Prostějovsku

Luká-Konice                                       II/373

Přemyslovice - Pěnčín              IV/36630

Ohrozim - Žďárná                               II/150

Drahany - Otinoves -  Rozstání           II/378

Vydatné sněžení ochromilo dopravu na Prostějovsku

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Profesionální i dobrovolní hasiči z Prostějovska od patnácté hodiny vyjeli k desítkám případů pomoci po dopravních nehodách či k různým technickým pomocím u zapadnutých osobních a nákladních vozidel. 

V několika případech byla vyžadována pomoc pro zapadnuté autobusy s lidmi.  Hasiči tak prakticky od půl čtvrté odpoledne až doposud vyprošťují vozidla ze závějí, příkopů a pomáhají tak lidem, které vydatné sněžení, závěje či namrzlé komunikace dostaly do nepříjemné situace.