kosmonautika

Právě dnes. První člověk vstoupil na Měsíc

Foto NASA.gov

V kosmických dějinách lidstva to byl velký mezník. Dnes je to přesně 51 let od doby, kdy americký astronaut Neil Armstrong jako první člověk vstoupil na povrch Měsíce.

Stalo se tak 21. července 1969 ve 2:56 ráno, šest a půl hodiny po přistání Apolla 11 na Měsíci.

Vůbec poprvé se do kosmu podíval Jurij Gagarin. Ruský kosmonaut odstartoval do vesmíru 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 z ruského kosmodromu Bajkonur ve dnešním Kazachstánu. Obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. (ber)

 

Dnes je Světový den letectví a kosmonautiky

Ilustrační foto pixabay.com

V roce 1961, právě 12. dubna, byla zahájena epocha pilotovaných kosmických letů do vesmíru.  Na oběžnou dráhu sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin odstartoval 12. dubna 1961 v 9 hodin 7 minut moskevského času (6 hodin a 7 minut světového času) v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur.

Obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. Na památku této události se 12. duben slaví jako Mezinárodní den letectví a kosmonautiky. Další významnou událostí, která se stala rovněž tento den, ale o 20 let později, tedy v roce 1981, byl první start amerického raketoplánu na zemskou orbitu. (red)

Dnešního dne před jednačtyřiceti lety odstartoval do vesmíru první československý kosmonaut

ilustrační foto kosmonautix.cz

Druhého března 1978 do vesmíru vzlétl první člověk, jenž nebyl občanem žádné z mocností SSSR a USA. Byl to občan Československa, Vladimír Remek, který se do kosmu podíval v lodi Sojuz 28.

Bývalý vojenský letec se stal 87. kosmonautem světa, který se zúčastnil kosmického letu, a prvním Evropanem ve vesmíru.

Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos, když Sovětský svaz nabídl členským státům programu návštěvu jejich kosmonauta na sovětské vesmírné stanici. Ke svému letu na stanici Saljut 6 vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem, ve vesmíru prožil sedm dní, dvaadvacet hodin a sedmnáct minut. (ber)