kouření

Zahoďte cigarety. Dnes je Světový den bez tabáku

Ilustrační foto pixabay.com

Každý rok od roku 1987 vyhlašuje 31. května Světová zdravotnická organizace Světový den bez tabáku. Tato kampaň přispívá ke zvýšení povědomí o škodlivých a smrtelných účincích užívání tabáku, o rizicích pasivního kouření a používání tabáku v jakékoli formě. Letos je jeho mottem „Ochrana mladých před manipulací tabákovým průmyslem a užíváním tabáku a nikotinu“.

Když váš výrobek zabije každý rok 8 milionů lidí, potřebujete oslovit novou generaci. Kromě klasických metod jsou to v poslední době hlavně sociální média, kde působí placení influenceři, aniž by byla jejich videa označená jako reklama. Snaží se vzbudit dojem, že kouření či užívání zejména zahřívaného tabáku (tedy tlení) znamená zdravý životní styl nebo že kouření vodní dýmky neškodí. Podporují dostupnost cigaret z prodejních automatů či přes internet. Představují kouření jako dospělé rozhodnutí či symbol svobody – ačkoli přesný opak je pravdou.

Jak skoncovat s kouřením poradí lékárníci

ilustrační foto kurakova-plice.cz

Češi jsou desátí největší kuřáci mezi vyspělými státy. Denně kouří zhruba čtvrtina dospělé populace, přičemž více než polovina kuřáků by se závislosti na cigaretách ráda zbavila. Zájemci z Prostějova a okolí si ale mohou výrazně svou situaci ulehčit. Lékárníci v nemocniční lékárně nabízí zdarma služby poradenského centra pro odvykání kouření.

„Zájemci o odvykání kouření k nám mohou přijít bez jakéhokoliv doporučení nebo vyšetření. V poradenském centru jim nabídneme bezplatnou konzultaci. Jedinou podmínkou je, aby člověk v rámci několikatýdenní terapie dosahoval úspěchů v odvykání,“ vysvětluje Jitka Krchňáková, farmaceutka nemocniční lékárny.

Fotopostřeh: Ohavné obrázky mají varovat. Jenže...

Foto ber

Před nedávnem jsem zavítala do trafiky pro nějaký tisk. Čekám ve frontě, koukám na obrázky na vystaveném zboží a udělalo se mi slušně řečeno nevolno. 

Když se pozorně podíváte na první obrázek, zkuste si tipnout, co vidíte? Odpoví vám obrázek číslo dvě. Vidíte díru v krku po odstranění tzv. slavíka, který je nutností po léčbě rakoviny hrtanu. Nu, a tu zase způsobuje hlavně kouření.  Chápu osvětu, ale proč na to musí koukat i ti, kteří nikdy nekouřili? Mě osobně to tedy pokazilo den. (ber)

Vláda schválila zákon zdražující následující tři roky cigarety

ilustrační foto

 

Cena krabičky cigaret se příští rok zvýší o tři až čtyři koruny, v dalších dvou letech o korunu až dvě. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou ve středu  schválila vláda.

Důvodem zvyšování spotřební daně je slabší kurz koruny a snaha ministerstva mít jasnější představu o budoucím inkasu této daně. "Pro zajištění předvídatelnosti daňových příjmů a z důvodu udržení stability tabákového průmyslu se pro roky 2017 a 2018 navrhuje postupné navýšení sazeb u všech tabákových výrobků," uvádí důvodová zpráva k návrhu.

Vláda podpořila úplný zákaz kouření v restauracích

ilustrační foto

 

Od začátku příštího roku by měl v Česku platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, na koncertech a tanečních zábavách. Příslušný návrh zákona podle informací ČTK schválila vláda. Norma také zakazuje prodej cigaret a alkoholických nápojů v automatech a zavádí i další opatření na omezení spotřeby tabáku a alkoholu.

Stejné omezení jako pro tabákové výrobky mají platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit si je by nemělo být možné ani v kinech, divadlech, sportovních halách, školách, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a přístřešcích na zastávkách. Upravit se má i prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu.