světový den

Policisté slavili "Evropský den proti vloupání" prevencí

foto Policie ČR

Policisté v Olomouckém kraji v těchto dnech participovali na kampani s názvem „Evropský den proti vloupání“, který v České republice připadá na den 17. června 2020. Uvedená kampaň vhodně doplňuje koncept preventivního projektu Policie ČR a Ministerstva vnitra „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“.

"Prostřednictvím zmíněného projektu oslovujeme veřejnost s problematikou zabezpečení objektů již od roku 2018. Jeho smyslem je předávání informací o aktuálních trendech v oblasti vloupání do objektů zároveň s tipy na efektivní obranu proti pachatelům krádeží. Novinkou letošního roku bude další rozšíření mobilní aplikace „Zabezpečte se“ dostupné v App Store i v Google Play. Stávající aplikace s nabídkou návodů i ověřených kontaktů na dodavatele různých typů kvalitního zabezpečení majetku se v roce 2020 rozšíří o informace k elektronickému zabezpečení majetku.

Zahoďte cigarety. Dnes je Světový den bez tabáku

Ilustrační foto pixabay.com

Každý rok od roku 1987 vyhlašuje 31. května Světová zdravotnická organizace Světový den bez tabáku. Tato kampaň přispívá ke zvýšení povědomí o škodlivých a smrtelných účincích užívání tabáku, o rizicích pasivního kouření a používání tabáku v jakékoli formě. Letos je jeho mottem „Ochrana mladých před manipulací tabákovým průmyslem a užíváním tabáku a nikotinu“.

Když váš výrobek zabije každý rok 8 milionů lidí, potřebujete oslovit novou generaci. Kromě klasických metod jsou to v poslední době hlavně sociální média, kde působí placení influenceři, aniž by byla jejich videa označená jako reklama. Snaží se vzbudit dojem, že kouření či užívání zejména zahřívaného tabáku (tedy tlení) znamená zdravý životní styl nebo že kouření vodní dýmky neškodí. Podporují dostupnost cigaret z prodejních automatů či přes internet. Představují kouření jako dospělé rozhodnutí či symbol svobody – ačkoli přesný opak je pravdou.

Dnes je Světový den vody!

ilustrační foto

Abychom uspokojili své potřeby, potřebujeme denně 120 litrů čisté vody. Voda si proto zaslouží naši výjimečnou pozornost. A tak vznikl Světový den vody, který je od roku 1993 určen na 22. březen.  pojené národy tento den navrhly v roce 1992 v rámci Agendy 21 na jednání UNCED v Rio de Janeiru, v Brazílii. Důvodem je skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody a nemá přístup k vodě. 

MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., (MOVO) si pro den otevřených dveří vyhradila 25. 3. a letos se poprvé veřejnosti otevře i nově zrekonstruovaná úpravna vody v Tlumačově na Zlínsku a zájemci mohou dále navštívit ČOV Nové Sady Olomouc, ÚV Černovír Olomouc, ČS Chválkovice v Olomouci, ČOV Uničov, ČOV Prostějov – Kralický Háj, či ČOV Zlín – Malenovice. 

Dnes je Světový den boje za zákaz jaderných zbraní

ilustrační foto plakát

Dnes je Světový den boje za zákaz jaderných zbraní, jako připomínka Dne Hirošimy. Přesně před třiasedmdesáti lety totiž byla na město Hirošima svržena atomová bomba.

Tento den použilo lidstvo poprvé atomovou zbraň. Důvodem bylo dosažení kapitulace Japonska a definitivního ukončení druhé světové války. Americký bombardér proto shodil na japonské město Hirošima atomovou bombu nazvanou Little Boy s váhou přes 4 kg. Exploze okamžitě usmrtila téměř 70 000 civilistů a na následky popálenin i ozáření zemřely statisíce lidí v odhadovaném počtu 150 000 lidí. Nynější obyvatelé Hirošimy si tragickou událost každým rokem připomínají u památníku míru s názvem Atomový dóm. (red)

 

Dnes je Světový den bez tabáku

ilustrační foto

Světová zdravotnická organizace (WHO) každoročně vyhlašuje 31.5. Světový den bez tabáku, přičemž zdůrazňuje zdravotní a další rizika související s užíváním tabáku a prosazuje účinnou politiku ke snížení spotřeby tabáku.

Světový den bez tabáku 2018 se zaměří na dopad tabáku na kardiovaskulární zdraví lidí po celém světě. Cílem letošní kampaně s názvem "Tabák a srdeční onemocnění“ je zvýšit povědomí o spojení mezi tabákem a kardiovaskulárními nemocemi, jako je ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, mozková mrtvice a onemocnění periferních cév. Kardiovaskulární onemocnění patří mezi nejčastější příčinu úmrtí po celém světě. V ČR umírá na kardiovaskulární choroby 50% lidí a představují tak nejčastější příčinou úmrtí.

Vodnářský úplněk posvětil svátek ženského orgasmu

ilustrační foto corbis.com

Včerejší úplněk ve znamení Vodnáře nastartoval období, které přeje sexu a k tomu se dnes přidává svátek, který se k sexu váže. Je totiž Mezinárodní den ženského orgasmu.

Svátek vznikl v Brazílii, kde byl 8. srpna zaveden a kde se slaví jako jedno z největších životních potěšení. Svátek vznikl v severovýchodním městě Esperantina v Brazílii, kde se jeden radní rozhodl věnovat tento den ženskému orgasmu jako kompenzaci za "sexuální dluh" vlastní manželce. Svátek se slaví v Brazílii, Španělsku, Mexiku, Argentině, Peru a Norsku. Tak třeba se ode dneška bude slavit i v Prostějově. (ber)

 

Dnes je Světový den zdraví

ilustrační foto is.muni.cz

Světový den zdraví byl vyhlášen 7. dubna 1950, kdy vznikla Světová organizace zdraví - WHO (World Health Organization). 

Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat kvalitu života. Zároveň připomínkou toho, že WHO se snaží o vymýcení různých nemocí a o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě, a to hlavně u sociálně slabších částí populace. Činnost této organizace je zaměřena na prevenci. (red)

Dnes je Světový den obětí dopravních nehod

ilustrační foto

Oběti silničních havárií v neděli připomenul pietní akt u památníku na nultém kilometru dálnice D1 v Praze. Vzpomínková akce se konala u příležitosti dnešního Světového dne obětí dopravních nehod. Loni zemřelo na českých silnicích 660 lidí. 

Seděla jsem včera nad policejní statistikou a psala číslo 51. Padesát jedna lidí zemřelo v roce 2015 jen v Olomouckém kraji v důsledku dopravních nehod. Ani letos se smrt Prostějovsku nevyhýbá. Poslední oběť si vybrala v říjnu, kdy po nárazu do stromu zemřela u Výšovic šestadvacetiletá řidička osobního vozu.