Mariánský sloup

Starý Prostějov: Mariánský sloup na náměstí TGM

Foto SOkA

Barokní mariánský sloup stojí na prostějovském hlavním náměstí už od roku 1714.

Změnami prochází jen jeho okolí, jak dosvědčuje fotografie datovaná rokem 1942. Tehdy jej ještě neskrývaly stromy, které byly vysazeny zhruba před 60 lety, aby pohled na sakrální památku nepobuřoval tehdejší vedení radnice.  (ber)

O osudech buků u Mariánského sloupu rozhodne správní řízení

Foto ber

O osudu dvou buků, které rostou přímo u Mariánského sloupu na náměstí TGM v Prostějově, se vedou už nějaký čas vzrušené debaty. Na posledním jednání zastupitelstva jejich pokácení důrazně žádal zastupitel Petr Kousal z KDU ČSL. Podle magistrátu o jejich osudu rozhodne správní řízení.

Tři sta let starý Mariánský sloup byl zrestaurován v loňském roce. Už tehdy bývalý primátor Miroslav Pišťák upozorňoval na fakt, že oba stromy, které rostou v jeho blízkosti, mu trvale škodí. „Musíme se rozhodnout, co je důležitější. Zda šedesát let staré stromy, které zde byly vysazeny „na truc“, aby na sochu nebylo vidět z radnice, nebo barokní památka, která patří k nejhodnotnějším v našem městě,“ uvedl už vloni Pišťák.

Mariánský sloup slaví 301. narozeniny v plné kráse

ilustrační foto MMP

V rámci obnovy prostějovské památkové zóny byl v letošním roce restaurován Mariánský sloup, dílo patřící mezi nejvýznamnější a umělecky nejhodnotnější kamenné barokní práce v našem městě. „Morový“ sloup se sochou Panny Marie na náměstí T. G. Masaryka byl pořízen roku 1714 na náklady prostějovského měšťana, advokáta Karla Schellenberga.

„Stalo se tak poté, co město zasáhla morová epidemie, během níž zahynulo na dvě stě padesát osob. Sloup měl vyjádřit vděčnost Prostějovanů za odvrácení pohromy. Autor díla není znám; pravděpodobně se jednalo o sochaře z širšího okruhu olomouckých tvůrců, soustředěných kolem dílny kameníka Václava Rendera. Sloup samotný i jeho sochařská výzdoba jsou zhotoveny z maletínského pískovce, tedy z téhož materiálu, z jakého je postavena celá barokní Olomouc,“ uvedl šéf prostějovských památkářů Marek Perůtka.

Mariánský sloup ukryly stromy. Před zraky z radnice

Foto ber

 

Morový sloup na náměstí TGM v Prostějově je tři sta let starou památkou. Právě v těchto dnech jej mají v práci ruce restaurátorů, které sloupu vracejí původní lesk. Málokdo ale zná historii buků, které ho obklopují. Měly sloup skrýt před zraky z radnice.

„Stromy byly podle pamětníků vysazeny v letech 1949-50 s jediným účelem. Tehdejší vedení města nemělo zájem dívat se na církevní památku,“ vysvětlil primátor Miroslav Pišťák. Mohutné buky, jejichž případné kácení zvedlo v Prostějově před časem vlnu nevole, tak historický skvost halí před zraky kolemjdoucích dodnes.