sociální dávky

Již nemusíte na úřad kvůli některým dávkám, jejich překlopení schválil Senát

ilustrační foto

Rodiny s dětmi nebo senioři nemusí na úřad, aby mohli od dubna pokračovat v pobírání příspěvku na bydlení, přídavku na dítě nebo zvýšeného příspěvku na péči. Senátoři totiž schválili překlopení těchto dávek. Ti, kteří je pobírali, tak nemusí pro nárok na výplatu ve druhém čtvrtletí dokládat příjmy a náklady na bydlení za první tři měsíce.

Automaticky jim bude přiznána stejná výše, jakou měli dosud. Aby změny začaly platit, musí je ještě podepsat prezident republiky. „Pandemie zatím není na ústupu, proto jdeme cestou zjednodušení administrativy a co možná největšího omezení kontaktů mezi úředníky a veřejností. V tuto chvíli není na místě, aby lidé běhali po úřadech,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Doplatky na bydlení pomáhají v nouzi

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Rodiny i jednotlivci s nízkými příjmy, kteří se dostanou do tíživé finanční situace a nejsou schopni hradit náklady na své bydlení, se mohou obrátit s žádostí o pomoc na stát, respektive úřad práce a zažádat o doplatek na bydlení. V Prostějově bylo k dnešnímu dni vydáno 150 kladných doporučení Magistrátu města Prostějova Odborem sociálních věcí k poskytnutí doplatku na bydlení pro žadatele.

„Při rozhodování o souhlasu obce v případě posuzování nároku na doplatek na bydlení je hlavním hodnotícím kritériem skutečnost, zda se osoba v obci dlouhodobě zdržuje, vykonává výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, děti plní povinnou školní docházku nebo se soustavně připravují na budoucí povolání a zda spolupracují se sociálními pracovnicemi obce. Přihlížíme rovněž k tomu, zda má osoba vůči městu nějakou pohledávku a zda jsou o daném člověku negativní informace od městské policie,“ vysvětlila postup primátorka města Prostějova Alena Rašková.

Jak vyzrát na systém aneb pěstounská péče jinak?

ilustrační foto archiv PvNovinky

O pěstounské péči se toho v poslední době namluvilo až dost. Většinou kvůli finančním prostředkům, které pěstouni a jejich svěřenci pobírají od státu. Většině lidí se zdají neadekvátní, druhá strana to vidí jinak. Dnes se zblízka podíváme na jeden příběh o pěstounství. Jeho aktéři jsou z Prostějovska a dá se říci, že mají docela promyšlený systém. Jména z důvodu zákona na ochranu osobnosti nezveřejníme.

Trocha historie
Pan X. má 36 let. Valnou většinu z nich prožil ve výchovných ústavech a ve vězení. V mezidobí ovšem stihl s o nějaký měsíc mladší manželkou přivést na svět tři děti. Ani jeho žena není zrovna vzorem ctnosti a tak si nyní odpykává ve vězení trest za krádeže. Není první. O děti se v době její ho napravování ale nestará kupodivu otec. Proč? Zeptali jsme se.

Odpovědí bylo hned několik

Téměř polovina obyvatel je romského etnika, další jsou příjemci sociálních dávek s trvalým pobytem na radnici, říká Sekanina

Foto ber

 

Organizace Schola Servis, jejímž zřizovatelem je Olomoucký kraj, vlastní budovu v ulici M. Pujmanové 754 ve Vrahovicích, kterou proměnila v ubytovnu. Na problematické chování nájemníků si stěžují místní. Ředitel Schola Servisu Pavel Sekanina argumentuje tím, že ubytovně vládnou přísná pravidla. 

Hlídají kamery i recepční

Mladá maminka hledá zoufale byt. Pomůžete?

ilustrační foto archiv PvNovinky

 

Na redakci PvNovinek se obrátila mladá maminka tří dětí. Vlivem nepříznivé životní situace se dostala do velkých problémů a hledá pro svou rodinu levnější bydlení. Město Prostějov ani sociálka jí na rozdíl od nedávno zmiňované rodině Horvátků údajně pomoci nemůže.

„Mám tři děti, na které nedostávám výživné. Bydlím v městském bytě 1+1 ve starém domě, kde hodně protopím – náklady na byt jsou měsíčně 8 tisíc korun. Byla spousta vyúčtování, platily se odpady a já mám nedoplatky, které nejsem schopna hradit. Na hmotné nouzi mi bylo sděleno, že mi pomoci nemohou,“ popsala zoufalá maminka situaci s tím, že v bytě má momentálně odstřihnutou elektřinu. „Jsem vedena na úřadu práce a práci hledám stejně zoufale, jako byt. Vzhledem k věku dětí ale nemohu chodit na směny a podobně,“ dodala.

Příspěvek na péči se zřejmě od příštího roku zvýší

ilustrační foto internet

 

Příspěvek na péči se zřejmě od července příštího roku zvýší. Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví dvě varianty novely - přidat by se mohlo od pololetí 2016 buď naráz o deset procent, nebo o pět procent od pololetí a o dalších pět od ledna 2017.

Stát vyplácí handicapovaným či seniorům příspěvky na péči od roku 2007. Mají si za ně zaplatit opatrování doma či v nějakém zařízení. Dávka se dosud nezvýšila. Národní rada osob se zdravotním postižením žádala původně přidání o deset procent už od ledna.

Sociální dávky zneužívají v Olomouckém kraji stovky lidí ročně

ilustrační foto

 

Vlastní rodinné domy, byty, několik vozidel a ještě se pokoušejí získat další peníze na sociálních dávkách. Řeč je o stovkách obyvatel Olomouckého kraje, kteří neoprávněně pobírají od státu příspěvky. V loňském roce stát připravili o více než osm milionů korun.

Na desítky tisíc korun si přišel muž z Olomouckého kraje, který dlouhodobě zneužíval sociální dávky. Přestože vlastnil nemovitost a několik vozidel, požádal úřad práce o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Při podání žádosti zatajil pravdivé informace o majetku, takže mu pak dávky byly delší dobu vypláceny. "Způsobil tím škodu 120 tisíc korun. Okresní soud tohoto klienta odsoudil k dvaceti měsícům vězení. Muž se proti rozsudku odvolal, v současné době probíhá odvolací řízení," popsala jeden z podvodů mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.

Doplatek na bydlení bude v Prostějově posuzovat sociálka

ilustrační foto socialni-davky.cz

 

Rada města Prostějova rozhodla, že posuzování případného doplatku na bydlení se ujme odbor sociálních věcí.

„Někde tyto otázky posuzuje rada, ale my nejsme v této situaci. Odbor sociálních věcí má dostatek informací a kvalifikovaných pracovníků,“ vysvětlil primátor Miroslav Pišťák. Podle jeho slov takový přesun pravomocí umožňuje zákon.

Doplatky na bydlení pro klienty ubytoven musí od včerejška schvalovat radnice. Změnu přinesla novela zákona o podpoře v hmotné nouzi. Úpravu navrhl poslanec Zbyněk Stanjura z ODS. Radnicím se ale jeho nápad nelíbí. Stěžují si, že o klientech ubytoven nemají dost informací. Na některých místech dokonce pohrozili, že příspěvky neschválí.

Sociálních šetření narůstá, dávek ubývá

ilustrační foto

 

Zatímco v srpnu 2014 provedli zaměstnanci Úřadu práce ČR (ÚP ČR) v rámci celé republiky 15 142 sociálních šetření, v březnu 2015 jich bylo už 22 146. To je nárůst o 46 %. V praxi se tak pozitivně projevuje personální posílení úřadu v oblasti nepojistných sociálních dávek, který loni schválila vláda.

ÚP ČR začal přijímat na základě rozhodnutí kabinetu nové zaměstnance v červenci 2014. Jednalo se celkem o 600 lidí. Posily působí hlavně v terénu. Cílem tohoto kroku je podpora efektivní výplaty nepojistných sociálních dávek a zajištění podmínek nutných pro výkon sociálního šetření, které se týká většiny dávek z oblasti pomoci v hmotné nouzi (HN).

Příspěvek na péči se zřejmě upraví

ilustrační foto mpsv.cz

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí hodlá provést změny v příspěvku na péči. Informaci potvrdila ministryně práce Michaela Marksová.

„Chci úpravu příspěvku tak, aby byla zdravotně hendikepovaným lidem poskytnuta nejkvalitnější možná péče a aby nebyly opomenuty okruhy lidí, které na příspěvek mají nárok,“ uvedla Marksová. Ministerstvo práce se proto chystá v první polovině letošního roku oslovit řadu odborníků. Agentura ČTK před několika dny upozornila na to, že Výzkumný ústav práce a sociálních věcí před časem doporučil ve své studii upravit příspěvek na péči tak, aby lidé, kteří by žili doma a platili si péči profesionálů, dostávali o několik tisícikorun víc než dnes.