stoleté výročí

Dnes vzniklo Československo. Před sto lety

ilustrační foto T.G.Masaryk

Dne 28. 10. 1918 došlo v Praze k vyhlášení československé samostatnosti. Řízení veřejných záležitostí se ujal Národní výbor, jehož členy byli František Soukup, Vavro Škrobár, Antonín Švehla a Alois Rašín. Na Moravě proběhlo vyhlášení Československé republiky o den později.

Již 30. 10. se v Turčianském Sv. Martině sešla Slovenská národní rada a v tzv. Martinské deklaraci přijala prohlášení o připojení Slovenska do nově vznikajícího státu.

Oslavte 100 let republiky s Českými drahami a vydejte se na výlet!

ilustrační foto

Na výroční víkend 27. a 28. října připravily České dráhy speciální slevovou nabídku, která cestujícím umožní nejen navštívit oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky v Praze, ale také množství dalších akcí po celé republice, nebo se můžete vydat s přáteli na obyčejný výlet. 

"Ke stým narozeninám republiky jsme se rozhodli dát všem občanům a návštěvníkům naší země malý dárek v podobě platnosti Skupinové víkendové jízdenky pro pět osob bez ohledu na věk, tedy i pro pět dospělých lidí. Všichni tak mohou s přáteli podniknout cestu do míst oslav nebo jen na příjemný podzimní výlet," vzkazují ČD.

Skupinová víkendová jízdenka, včetně regionálních variant, bude pro den 27. a 28. října platit mimořádně pro pět osob bez ohledu na jejich věk. Ostatní podmínky jízdenek zůstávají v platnosti. Zakoupit se dá na pokladnách, nebo e-shopu ČD.

Prostějov získá Strom republiky

ilustrační foto pozvánka

Strom bude zasazen, při příležitosti 100. výročí vzniku republiky, ve Smetanových sadech.

Slavnostní akt se uskuteční v neděli dne 28. 10. 2018 ve 14 hodin. (red)  

Paní Linda Wichterlová slavila rovnou stovku

ilustrační foto MMP

V den jejího životního jubilea (v pátek 18. 8. 2017) jí přišla poblahopřát do prostějovského Národního domu také primátorka města Alena Rašková. Na další den připravili členové rozvětvené rodiny Wichterlových pro paní Lindu další oslavu, tentokrát v jejím oblíbeném Stražisku.

Prostějovská veřejnost zná paní MUDr. Lindu Wichterlovou, vdovu po akademiku Otto Wichterlovi, většinou jako ženu slavného muže. Paní Linda je však pozoruhodnou osobností našeho regionu, noblesní, vzdělaná dáma a znalkyně starého Prostějova. Vyrůstala v kulturně a sportovně založené rodině, hrála na klavír, jako dítě vystupovala v divadle, studovala jazyky, výborně se učila. Prázdniny trávila na Stražisku, kde se také seznámila s Ottou Wichterlem (ten sem také jezdíval na prázdniny). Po sedmi letech známosti, v roce 1938, se zvali. Část života prožila ve Zlíně, nyní žije v Praze.

Olomoucký kraj má další stoletou občanku. Žila ve Vrahovicích

Foto kr-olomoucky.cz

Kulatého jubilea sta let se tento týden dožila paní Žofie Přikrylová z Domova pro seniory v Kostelci na Hané. Poblahopřát jí přišli zástupci kostelecké radnice, správy sociálního zabezpečení i personálu domova. Květiny a věcný dar jubilantce osobně předal i hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„Jsem velice rád, že jsem mohl paní Přikrylové k jejímu úctyhodnému jubileu osobně poblahopřát. Je radost vidět, že navzdory pokročilému věku je stále aktivní a má radost ze života. Přeji jí hodně zdraví a elánu i do dalších let,“ řekl Okleštěk.

Pomozte budoucí publikaci mapující dějiny radnice

ilustrační foto

Máte doma staré fotografie nebo novinové články týkající se historického života nové radnice? Jste majiteli zajímavé vzpomínky, která by mohla potěšit nebo třeba i poučit?  Pokud se navíc u vás najdou historické dokumenty, které by mohly mít své místo v chystané publikaci o stoleté radnici, je vyhráno.

Magistrát města a Státní okresní archiv, kteří společně pracují na budoucí knížce, se obrací na občany  s prosbou o poskytnutí nebo zapůjčení dokumentačního materiálu k dějinám nové radnice v nejširším spektru.