Nejmenší opičí dvojčata jsou na světě. Stará se o ně táta

Nejmenší opičí dvojčata jsou na světě. Stará se o ně táta
Foto ZOO Olomouc
Další fotky: 
Nejmenší opičí dvojčata jsou na světě. Stará se o ně táta

V pavilonu opic Zoo Olomouc se návštěvníci mohou setkat s dalšími mláďaty. Narodila se dvojčata kosmanů zakrslých, nejmenších opic na světě. Rodičovské povinnosti tady ale mají náležitě rozdělené. Samice pouze kojí, následnou péči o potomky už zajišťuje samec, případně další členové skupiny.

V pavilonu opic Zoo Olomouc se návštěvníci mohou setkat s dalšími mláďaty. Narodila se dvojčata kosmanů zakrslých, nejmenších opic na světě. Rodičovské povinnosti tady ale mají náležitě rozdělené. Samice pouze kojí, následnou péči o potomky už zajišťuje samec, případně další členové skupiny.

„Mláďata narozená 21. 5. 2022 jsou v těchto dnech při troše štěstí již k vidění, vypadají jako malé batůžky, které samec nosí na zádech,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková. Kosmany zakrslé chová olomoucká zoo od roku 2000. Celkem se jim narodilo 129 potomků.

Kosmani náleží k drápkatým opicím, obývají jihoamerické deštné lesy, jimž životní prostředí mizí před očima. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Dospělci kosmanů zakrslých váží 100 g a narozená mláďata okolo 5-7 g. Dožívají se 10-15 let, skáčou do vzdálenosti 5 m, vizuálně u nich nejsou rozpoznatelní samci od samic. Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, u podřízených samic, jejich dcer, nedochází ani k ovulaci. Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny, samice je pouze kojí. Stávají se častým terčem dravců a hadů.

Kosmani zakrslí jsou nejmenším vyšším primátem na světě s pro ně typickou dlouhou a jemnou srstí žlutohnědé barvy srsti s ocasem lemovaným černými kroužky. Nejoblíbenější druh potravy představuje pro kosmany stromová pryskyřice. Aby se k ní dostali, chytře a záměrně narušují svými ostrými řezáky kůru stromů. Rodina kosmanů se k takto narušeným stromům vrací. Typická rodina kosmanů se skládá ze samice, samce a mláďat různého věku. Mláďata po porodu nosí na svých bedrech nejen otec, ale i sourozenci. Než se mládě ve věku deseti týdnů postaví na vlastní nohy, je už pořádný cvalík, váží zhruba polovinu toho, co otec. V přírodě je tento druh nejvíce ohrožen kácením deštných lesů a odchytem pro chov jako domácí mazlíček. (red)

Poslat nový komentář