Zoo Olomouc se zapojila do ochrany chřástala. Ohrožuje ho dobytek, vysoušení luk i žací stroje

Zoo Olomouc se zapojila do ochrany chřástala. Ohrožuje ho dobytek, vysoušení luk i žací stroje
Foto ZOO Olomouc

Pojďte s námi na noční dobrodružnou výpravu přírodovědců, v jejichž týmu stanul i zoolog Zoo Olomouc Jan Kirner. Cílem byl monitoring chřástala polního, včetně mapování početnosti volajících samců na vhodných lokalitách, jejich následná ochrana a práce s místními zemědělci. Tato činnost probíhá na Šumavě už od roku 2010 za personální podpory Zoologické a botanické zahrady města Plzeň, Zoo Jihlava a od letošního roku i Zoo Olomouc.

„Opeřence kroužkujeme, měříme délku křídla, zobáku, ocasu, nártu, vážíme a určujeme stáří. Letošní červnové mapování přineslo 16 volajících samců, z nichž se 10 podařilo odchytit, a dokonce mezi nimi byli dva jedinci, které náš tým na stejných lokalitách kroužkoval přesně před rokem. Je až neuvěřitelné, že tak malá „slepička“ za tu dobu zvládla otočit Afriku, v pořádku se vrátit na stejné místo uprostřed Šumavy a ucházet se o přízeň samičky. Ve srovnání s minulým rokem došlo k vzestupu, ale obecně je trend populace klesající,“ dodává Kirner. „Šumava, 22:30, ukrutná bouřka, skupina přírodovědců se chystá na výpravu s cílem chytit tajemný přízrak hor. Počasí se naštěstí brzy umoudřuje a my vyrážíme. Zastavujeme na okraji zamokřené horské louky. Chvíli posloucháme. Z louky slyšíme volání dvou rozvášněných samečků. Nazouváme broďáky a razíme si cestu v půlmetrové trávě směrem, odkud se ozývají zvuky. Přicházíme na dvacet metrů od neviditelného tvora. Ušlapáváme trávu pod sebou, krčíme se k zemi, pouštíme hlasovou provokaci a chystáme podběrák k odchytu. Hlas se pomalu ale jistě přibližuje. Už je zatraceně blízko, jeho síla trhá ušní bubínky. Ani nedutáme. Slyšíme, jak si nekompromisně razí cestu vegetací rovnou k nám. A v tom nám zvíře probíhá pod nohama a útočí na reproduktor, z něhož se ozývá hlas konkurenta. Jeden rychlý pohyb podběrákem a luční duch je náš! Není jím nikdo jiný než drobný pták chřástal polní. Následuje vědecká práce. Opeřence kroužkujeme, měříme délku křídla, zobáku, ocasu, nártu, vážíme, a určujeme stáří. Krátká fotodokumentace a vypouštíme samečka zpět na svobodu. Ani na moment ho odchyt neznepokojil. Prakticky okamžitě začíná opět „chřástat“.“

Chřástal polní (Crex crex) patří do čeledi krátkokřídlí stejně jako třeba známější jeřábi. Je tažným ptákem, který zimu tráví v Africe a do České republiky přilétá v květnu, kde hnízdí na podmáčených loukách. Ty jsou pro něj naprosto klíčové. Intenzifikace zemědělství si vybírá svou daň i na horských loukách, které jsou sečeny několikrát za sezónu. Chřástali tak nemají dostatek času k vyvedení mláďat a kvůli vysoké rychlosti žacích strojů je jich mnoho přímo posečeno. Spolu s intenzivní pastvou dobytka a vysoušením luk to způsobuje rychlý pokles početnosti tohoto mimořádně zajímavého živočicha. (red)

Poslat nový komentář