ptačí chřipka

Uhynulého ptactva se nedotýkejte. Nález nahlaste Městské policii

ilustrační foto pixabay.com

V souvislosti s výskytem ptačí chřipky se lidé ptají na spoustu věcí. Nákazy od volně žijících ptáků se nemusíme bát. Je ale nutno dodržovat určitá pravidla.

Strach z nákazy od volně žijících ptáků při dodržení běžné hygieny je naprosto zbytečný. Ale přikrmování volně žijících ptáků v zimě musí být do k tomu určených krmítek. Nikoliv pokládáním zbytků pečiva a jídel do zeleně, nebo na zídky kolem nádob na odpady. Není to rizikové z pohledu nákazy ptačí chřipkou, ale touto formou přilepšujeme holubům a potkanům.

Zavřete drůbež, nařídili veterináři. Kvůli ptačí chřipce

ilustrační foto ber

Státní veterinární správa (SVS) z důvodu přibývajících ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v České republice vyhlásila mimořádná veterinární opatření s celostátní působností. Všem chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů zakazuje chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje umístit chované ptáky do budov v hospodářství. Drobnochovatelé v našem regionu ale drůbež ve většině případů zavírat nechtějí.

Chovatelé, u kterých není možné chovanou drůbež trvale uzavřít, musí alespoň omezit venkovní prostory do nichž má drůbež přístup a v maximální míře minimalizovat kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky. Cílem přijímaných opatření je zamezení šíření nákazy do chovů.

Ptačí chřipka dolétla i do Olomouckého kraje. S labutěmi

ilustrační foto ber

Státní veterinární správa potvrdila výskyt viru ptačí chřipky u volně žijících vodních ptáků na dvou místech v Olomouckém kraji. Laboratoř potvrdila virus ptačí chřipky subtypu H5N8 u celkem tří uhynulých labutí.

Oba případy byly zaznamenány 10. března na Olomoucku. "Krajská veterinární správa potvrdila ptačí chřipku u jedné uhynulé labutě v Hynkově a u dvou labutí na Chomoutovském jezeře. Oba výskyty jsou oficiálně potvrzeny v systému veterinární správy," oznámil vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka. "Pokud by lidé našli vodního ptáka, který tuto nákazu prvotně roznáší, měli by kontaktovat krajskou veterinární správu nebo případně místo nálezu v Olomouci nahlásit městské polici na lince 156," upozornil Loyka.

Ptačí chřipka na ústupu. Veterináři zrušili celoplošný zákaz výstav

Ilustrační foto holubnik.com

Ve středu veterináři zrušili celostátní zákaz pořádání ptačích výstav a komerční chovatelé mohou mít znovu drůbež venku ve volných výbězích. Podle mluvčího veterinární správy Petra Pejchala se v Česku zlepšila nákazová situace a během března nezaznamenali veterináři žádné nové ohnisko ptačí chřipky.

Celostátní zákaz pořádání ptačích výstav i burz vyhlásili veterináři letos v lednu, kdy se u nás začaly objevovat případy nákazy virem H5N8, kterou zaznamenaly také okolní státy. Od ledna bylo v ČR vyhlášeno 37 ohnisek, kolem nichž platila ochranná a dozorová pásma. Z preventivních důvodů také veterináři utratili 98 tisíc chovaných ptáků. Od začátku března žádné nové ohnisko veterináři neevidují.

Po uhynulé labuti našli v Olomouci mrtvé volavky

Foto MP Olomouc

Vzhledem k výskytu aviární influenzy, která byla v minulém týdnu potvrzena Krajskou veterinární správou, zaznamenala Městská policie Olomouc zvýšený počet oznámení v souvislosti s výskytem ptactva jevícího se jako nemocné nebo uhynulé.

Od pátku do neděle takto vyjížděli strážníci na území města Olomouce na šest oznámení, kdy se jednalo o lokality Tabulový vrch, Slavonín a Holice. "Ve čtyřech případech se jednalo o labutě, kdy pouze jedna se jevila jako nemocná a u této veterinář zjistil, že má v krku zaseklý háček. Ve zbývajících dvou případech byli strážníci přivoláni k nálezu uhynulých volavek. Tyto byly převezeny do Státního veterinárního ústavu v Olomouci k dalším opatřením," uvedl mluvčí olomouckých strážníků Petr Čunderle. (ber) 

Ptačí chřipka se blíží. V Olomouci na ni uhynula labuť

ilustrační foto

Veterináři potvrdili první případ ptačí chřipky v Olomouci. Našli ho u mrtvé labutě, která uhynula poblíž řeky Moravy. Lidé ale podle veterinární správy nemají důvod k obavám.

Při prokázání nemoci u volně žijících ptáků se ohnisko včetně ochranné tříkilometrové zóny nevytváří, místní chovatelé by ale měli dodržovat preventivní opatření. 

„Pokud se ptačí chřipka prokáže, tak se to pouze zaznamenává a učiní se okruh nařízení, aby lidé dávali větší pozor. Upozorníme chovatele uvnitř toho pásma, aby sledovali zdravotní stav a případné úhyny,“ uvedla Hana Brázdová z Krajské veterinární správy Olomouc.