Zběhovec plazivý. Modrý, krásný a léčivý

Zběhovec plazivý. Modrý, krásný a léčivý
ilustrační foto botany.cz

Zběhovec plazivý (ajuga reptans) často vídáme na pasekách, v lesích i na loukách, kde nás zaujmou jejich bohaté modré porosty. Léčí například dýchací problémy a játra. Často je pěstován jako okrasná rostlina v zahradách. A mimochodem, je jedovatý pro motýly.

Vytrvalá, v době květu (od dubna do července) až 30 cm vysoká, rychle se rozrůstající bylina s přímou nebo vystoupavou, čtyřhrannou, červenofialovou, na dvou protilehlých plochách chlupatou lodyhou a plazivými, rychle kořenujícími výběžky. Květy jsou modré až modrofialové. Velmi podobný zběhovec lesní se liší jen tím, že nemá nadzemní plazivé výběžky a je víc pýřitý. Můžeme ho též sbírat a zcela stejně používat.  Sbírá se celá, plně rozkvetlá nať, která se uplatní v mnoha druzích čajových směsí. Mladé listy můžeme dát do salátů. Dáváme jen malé množství, jsou mírně hořké.

Zběhovce prosluly svými léčivými účinky již dávno, ale mezi ostatními podobnými rostlinami poněkud zanikly. V první řadě pomáhá zběhovec při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, astmatu, bronchitidě (zánětu průdušek), proti kašli a chrapotu. Je to jedna z mála bylin, které lze doporučit při ztrátě hlasu způsobené zánětem hlasivek nebo silným prochladnutím. Zběhovec při tomto použití nahrazuje i doplňuje známější řepík a plicník. Další uplatnění vychází z příznivých účinků čaje ze zběhovce na trávicí ústrojí. Podporuje tvorbu žluči, zlepšuje trávení a léčí ztvrdlá játra, proto ho lze přidat do směsí na různá onemocnění žlučníku, jater a celé trávicí soustavy. Bylina zběhovec mírně posiluje a podporuje látkovou výměnu (metabolismus), tím se stává vhodnou součástí tonizujících čajů.

Čajová směs na chrapot a hlasivky

Nať zběhovce 5 (dílů), nať řepíku 5 (ks), list podbělu 4 (díly), nať plicníku 4, nať rozrazilu 4, květ černého bezu 3, kořen proskurníku 3, semeno fenyklu 3.

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a přikryté necháme asi 20 minut vylouhovat. Přecezený teplý čaj dáme do termosky a pijeme ho po troškách celý den. (ber)

Poslat nový komentář