Tymián. Antibiotikum z kuchyně

Tymián. Antibiotikum z kuchyně
ilustrační foto byliny

Tymián obecný (Thymus vulgaris) roste v lehčích půdách na místech, která jsou teplá, slunná a chráněná před větrem. Tato bylinka dorůstá výšky 20 až 30 cm a velmi dobře ji poznáme podle jejích drobných čárkovitých listů. Má malé modrofialové květy, které můžeme spatřit v období od května do září. Používají se listy, květy a části stonků. A to nejen v kuchyni, ale i při léčbě nejrůznějších chorob.

Tymián lidé začali využívat před 4 000 lety a od té doby se proslavil jako „penicilin chudých“. Používali ho Římané, protože legendy praví, že tymián budí sílu a odvahu. Také druidové ho považovali za posvátnou rostlinu, která lečí nejen tělo, ale i mysl. Tymián prý také přivolává zdraví, a pokud si ho žena dá do vlasů, stává se neodolatelnou. Staré legendy rovněž praví, že v tymiánových záhonech tančí král nadpřirozených bytostí a vítá léto.

Vlašská mateřídouška, jak zní lidový název tymiánu, obsahuje mix velmi prospěšných látek pro lidský organismus. Patří mezi ně silice, třísloviny, organické sloučeniny, hořčiny či flavonoidy. Je vynikajícím vnitřně užívaným desinfekčním prostředkem. Využíváme ho především při nemocech dýchacích cest, protože dokáže výrazně ulevit od kašle. Obsahuje esenciální oleje, díky kterým se zvyšuje prokrvení hrudníku, a tím zvyšují sekreci hlenu a usnadňují vykašlávání. Tymián je tedy vhodný při různých podobách nachlazení. Tymián se poměrně často využívá také v boji proti střevním parazitům. Užíváme jej při špatném trávení, nadýmání či průjmu. Navíc pozitivně působí na bolesti břicha či v nechutenství.

Jeho výrazná vůně má blahodárné účinky na psychickou pohodu a spánek. Deprese, nespavost, ani bolesti hlavy nebudou mít šanci, pokud si tymiánem naplníte svůj polštář.

I když užíváme tymián nejčastěji jako čaj, můžeme ho aplikovat také zevně. Koupele a obklady nám pomohou v případech špatně se hojících ran, vředů, proleženin, mykóz či při revmatu. Tymiánové kloktadlo zase pomůže při zánětech dásní.

Domácí tymiánový sirup

1 hrnek vody, ½ hrnku cukru, 10 – 12 g sušeného tymiánu, med

Do kastrůlku vlijte studenou vodu a přimíchejte cukr. Zahřívejte, nechte rozpustit cukr a vařte přibližně 5 minut. Poté kastrůlek odstavte, přisypte sušený tymián a nechte louhovat do zchladnutí. Poté přeceďte a doslaďte medem. Sirup uchovávejte ve skleněné lahvičce v chladu (nejlépe v ledničce). (ber)

Poslat nový komentář