Nakládané houby. Dnes v octě

Nakládané houby. Dnes v octě
ilustrační foto pixabay

Houbařská sezona je v plném proudu. Domů se s plným košíkem vrací nejen ta největší houbařská esa, ale prakticky každý, kdo si udělá byť jen krátkou procházku do lesa. Jídelníčky mnohých z nás jsou v dnešních dnech plné hub a my poradíme, jak je zpracovat, aby co vydržely co nejdéle. Zamrazit či usušit houby umí snad každý, my vám ukážeme, že jdou i nakládat, třeba do soli, octa či vlastní šťávy. Dnes tedy ocet.

Nakládání hub do octa je v České republice poměrně oblíbené a pojí se s ním dlouholetá tradice. Tento způsob skladování využívaly již naše babičky, a tak není divu, že co houbař, to jiná receptura na přípravu nálevu. Výsledná chuť se nicméně mění nejen na základě poměru a druhu použitého koření, ale především podle skladby hub. Všeobecně se má za to, že nejlepší směs pro nakládání se skládá z rozmanitých druhů hub s výjimkou žampionů. Ty si vždy zaslouží samostatnou skleničku a jemný nálev.

Pro přípravu nálevu použijte klasický kvasný ocet v koncentraci 8 %. Použité koření a suroviny záleží na vaší chuti a na tom, zda chcete vytvořit sladkokyselý, nebo spíše kyselý nálev. Postup vždy spočívá v alespoň pětiminutovém předvaření nakrájených hub v osolené vodě a následném propláchnutí vodou studenou. Nálev se pak připravuje z odměřeného množství vody, octa, soli a cukru podle daného receptu. Přivede se k varu a po krátkém probublání se slije do sklenic s připravenými houbami. Do skleniček se také může přidat nakrájená cibulka, pálivé papričky nebo stroužky česneku. Na závěr je nutné provést sterilaci hub ve vodě o teplotě 90 °C po dobu alespoň 20 minut. Hotové houby v octu se skladují v temnu a chladu.

 

Ingredience na jemný nálev:

1 kg hub, 1 l vody, ¼ l octa, 80 g cukru, 40 g soli, 12 tablet umělého sladidla

Ingredience na kyselý nálev:

1 kg hub, 1 l octa, 1 l vody, 8 zrnek pepře, 6 zrnek nového koření, 2 hřebíčky, 2 bobkové listy, 1 lžička hořčičného semínka, 1 pokrájená cibulka. (red)

Poslat nový komentář