Tip na výlet. Da Vinci v olomoucké Šantovce

Tip na výlet. Da Vinci v olomoucké Šantovce
ilustrační foto Šantovka

Unikátní výstava legendárních strojů renesančního umělce a konstruktéra Leonarda Da Vinciho bude od 15. ledna k vidění v prostorách obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci. Do 6. února zde mohou návštěvníci vidět největší technické vynálezy vytvořené podle návrhů italského génia.

Autorem modelů je český konstruktér Miroslav Mužík, který na základě mistrových návrhů vytvořil unikátní kolekci dřevěných maket jeho strojů. Svým dílem překonal odborníky s nejmodernější výpočetní technikou a týmy inženýrů, kteří se marně snažili o totéž. Výstava nabídne také interaktivní prvky pro děti. Výroba kolekce mechanismů trvala Miroslavu Mužíkovi šest let. Za kolekci, která nemá podle odborníků ve světě obdoby, si skromný modelář z Blanska vysloužil ocenění od Asociace strojních inženýrů ČR. Ta mu, jako jednomu z mála konstruktérů bez inženýrského titulu, udělila čestné uznání.

Expozice obsahuje přes 50 dřevěných maket rozmístěných na několika místech obchodní galerie. K vidění bude například předchůdce vrtulníku, automobilu a tanku (i jeho vodní varianta). Milovníky mechaniky jistě zaujmou nejrůznější kladkostroje či mechanismus na čištění vodních kanálů. K zajímavostem patří Da Vinciho jízdní kolo, slavná maketa Leonardova lva, stroj na výrobu pilníků, mechanický bubínek nebo předchůdce krokoměru, který měl v Leonardově pojetí podobu trakaře a jemuž říkal cestoměr.

Výstavu můžete v Galerii Šantovka navštívit od 15. ledna do 6. února každý den, vždy od 9:00 do 21:00 hodin. Expozice je volně přístupná zdarma. (red)

Poslat nový komentář