Jsou u nás přechody bezpečné? Některé ne!

Jsou u nás přechody bezpečné? Některé ne!
ilustrační foto
Další fotky: 
Jsou u nás přechody bezpečné? Některé ne!
Jsou u nás přechody bezpečné? Některé ne!

„Dnes mě na přechodu u kostela Milosrdných bratří málem smetlo auto jedoucí z Újezdu. Nebylo to poprvé. Nemohli byste na přechody u křižovatek upozornit Dopravní inspektorát?“ Tolik z příspěvku našeho čtenáře. Dlužno dodat, že není první.

„V jiných městech je naprosto běžné, že pokud na křižovatce odbočuje řidič vpravo a bezprostředně za křižovatkou je přechod, upozorní ho na to oranžově blikající panáček na semaforu. Proč to nejde i v Prostějově?“ ptal se další.

My jsme si projeli nejfrekventovanější křižovatky a museli jsme jim dát za pravdu. „To není žádná novinka, o tomto problému mi řekli lidé na našem sousedském posezení ve Vrlově ulici. Mluvila jsem o tom s náměstkyní primátora Alenou Raškovou,“ dozvěděli jsme se od radní Milady Sokolové.

„Vznesla jsem tuto připomínku na poradě s vedoucím odboru dopravy. V zásadě by to prý nebyl problém, jenže povolení k takovému zásahu do semaforů musí dát Dopravní inspektorát. A podle jeho vyjádření to údajně není nutné, neboť dávat při odbočování vpravo pozor na chodce vyplývá z pravidel silničního provozu,“ řekla pro PvNovinky Alena Rašková. „Většina křižovatek v Prostějově je přehledná, ale máte pravdu, že při odbočování z Újezdu vpravo do Svatoplukovy řidič přechod nevidí,“ dodala.

Tato křižovatka není jedinou, jež má pro chodce, ale i řidiče, svá úskalí. „Když autům odbočujícím z Olomoucké na Vápenici blikne zelená, na druhé straně vidí na přechod pro chodce, který svítí v tu dobu červeně. A až se auta rozjedou, teprve poté, po pár sekundách, blikne zelená pro chodce,“ napsala nám paní Eva, která se stala svědkem nehody na této křižovatce. „Přecházela jsem od parčíku směrem k Olomoucké a první auto před přechodem zastavilo. Zezadu do něj narazilo druhé. Kdyby to první nebyl silný a těžký vůz nebo kdyby byl náraz silnější, odražené vozidlo mě mohlo srazit,“ napsala paní Eva.

„Chápu, že každý řidič by měl podle pravidel dávat pozor, odbočuje-li doprava, ale podle mého je rozumnější upozornit řidiče blikajícím panáčkem pro chodce dřív, než dojde k neštěstí, “ tvrdí Milada Sokolová.

My v redakci PvNovinek se zase domníváme, že rada města má své kompetence a pokud radní v čele s primátorem odsouhlasí zřízení dodatkové signalizace na semaforech nejfrekventovanějších křižovatek, měl by jí Dopravní inspektorát vyhovět bez ohledu na povinnost řidičů dávat na chodce pozor. (ok)

 

 

Poslat nový komentář