přechody

Kraj podpoří budování cyklostezek, dopravních hřišť i přechodů

ilustrační foto Olomoucký kraj

Rada Olomouckého kraje na svém posledním zasedání schválila rozsáhlé investice do dopravy. Ty se týkají projektů, které zvýší bezpečnost silničního provozu. Hejtmanství tak podpoří budování cyklostezek, dopravních hřišť i přechodů pro chodce.

„Cyklostezky jsou pro bezpečnost dopravy zcela zásadní. Proto na ně chceme příští rok uvolnit rovných jedenáct miliónů korun. Příslušný dotační program spustíme v lednu,“ informoval Michal Zácha, radní Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Další peníze kraj poskytne na modernizaci a budování dopravních hřišť. Jejich přínosem je především výchova školáků, aby se v reálném provozu uměli dobře orientovat. Obce a města, která se rozhodnou pro stavbu nebo obnovu těchto tréninkových ploch, mohou od kraje žádat celkem čtyři milióny korun.

K obřadní síni přechod nebude

ilustrační foto makovy.cz

O vybudování přechodu k obřadní síni v Brněnské ulici v Prostějově požádal město majitel soukromé pohřební služby. Město jeho žádost zamítlo. 

"Neshledali jsme důvody k vybudování přechodu v této lokalitě. Navíc je u obřadní síně parkoviště, které mohou pozůstalí využívat," konstatoval náměstek primátorky Jiří Pospíšil. (ber)

Na Vápenici se tvoří kolony. Kraj zvyšuje bezpečnost na přechodech

ilustrační foto

Provoz na Vápenici v Prostějově je částečně omezen. Může za to Správa a údržba silnic Olomouckého kraje, jak PvNovinkám potvrdil vedoucí Odboru dopravy magistrátu města Prostějova Miroslav Nakládal.

"SÚS Olomouckého kraje dostala za úkol obnovit a zvýraznit přechody pro chodce. Na Vápenici je jeden z nich," uvedl Nakládal.

Doprava je svedena do jednoho jízdního pruhu, řídí ji pracovníci SÚS. Tvoří se kolony, dávejte proto pozor. Práce skončí během dneška. (ber)

Více světel pro město

ilustrační foto

Radní předkládají zastupitelům k odsouhlasení trojici rozpočtových opatření, které povedou k novému nasvícení přechodů pro chodce v Prostějově a veřejnému osvětlení v Čechůvkách u točny.

První zmíněnou akcí je osvětlení přechodu na Jiráskově náměstí.

„Tady jsme žádali o dotační peníze, které nám byly na realizaci projektu schváleny z rozpočtu Olomouckého kraje, a to ve výši přes 180 tisíc korun. Projektovou dokumentací pak byla stanovena částka na realizaci ve výši 360 tisíc korun, včetně DPH,“ uvedl první náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Jako druhou akci radní zastupitelům předkládají k odsouhlasení osvětlení přechodů okružní křižovatky ulice Plumlovská.

Na dnešní nepřítomnost městské policie u přechodů upozorňuje čtenář

Foto čtenář

Na Facebook PvNovinek přišel následující dotaz.

"Dobrý den, nedávno jste vychvalovali hlídky městské policie, jak stojí na přechodech. Prosím o zveřejnění - dnes, při snížené viditelnosti, foto foceno na Svatoplukově v 7:35, ani noha. Pořádně se nedalo přejít, nehledě na to, že je velmi špatně vidět. Nejspíš se strážníkům nechtělo ven. Prosím o reakci", píše čtenář Ladislav.
Městskou policii Prostějov, potažmo její mluvčí, jsme požádali o reakci. Jana Adámková odpověděla takto: "S nařízením ředitele byly přechody zrušeny, a to v důsledku plnění jiných úkolů". (red)

Strážníci opět hlídají na přechodech

ilustrační foto MMP

 

Prvního září se školáci opět vrátili do lavic, a proto strážníci vyrazili na přechody. Žáci a studenti se takto mohli s hlídkami setkat celkem na čtrnácti přechodech, umístěných zejména v blízkosti škol. 

"Strážníci v tomto období dohlíží ve zvýšeném počtu na bezpečné přecházení chodců a to zejména dětí v blízkosti škol. Preventivní dohled bude pokračovat ve větší míře po celé září," uvedla strážník Jana Adámková. V následujícím období budou přechody obsazovány střídavě. (red) 

Prvního září obsadí strážníci dvanáct přechodů

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Začátek školního roku bývá pro děti značně rizikový, školáci plni dojmů z letních prázdnin často zapomínají na hrozící nebezpečí v podobě srážky s vozidlem. Proto je po celé září budou na přechodech hlídat strážníci.

"Strážníci v tomto období dohlíží ve zvýšeném počtu na bezpečné přecházení chodců a to zejména dětí v blízkosti škol. Preventivní dohled bude pokračovat ve větší míře po celé zář," uvedla strážník Jana Adámková. V následujícím období budou přechody obsazovány střídavě. (red)

Stále trvající nešvar, cyklisté na přechodu

Foto Markéta S.

 

I když je to hrubé porušení dopravních předpisů, na cyklisty není páka. Po přechodech se prohánějí zcela beztrestně.

"Stála jsem na křižovatce u parkoviště v Mlýnské ulici a jen zírala. Zdá se, že přechod se v tomhle případě změnil na přejezd," napsala k fotografiím čtenářka Markéta. Možná by neškodilo, aby strážníci opět vytáhli do boje a zaměřili se i na tenhle prostějovský nešvar. (red)   

Na Újezdu přibyl blikající oranžový panáček

Foto PvNovinky.cz

 

Není to tak dávno, co jsme informovali o snaze radní Milady Sokolové vyjít vstříc podnětu občanů Prostějova. Obrátili se na ni v souvislosti s absencí blikajícího panáčka, který by upozornil řidiče odbočující z Újezdu do Svatoplukovy ulice na přítomnost chodců ve vozovce. Dobrá věc se podařila a panáček už udává tempo zdejší dopravě.

"Jsem velmi ráda, že podnět občanů byl vyslyšen a že na křižovatku Újezd-Svatoplukova byl přidělán blikající oranžový panáček upozorňující řidiče, že přechází lidé. Děkuji panu Nakládalovi z Odboru dopravy za promptní vyřízení této záležitosti," sdělila PvNovinkám potěšená radní.

Kladný postoj k rychlému vyřešení celé situace neskrývá ani náměstkyně primátora Alena Rašková. "I když podle dopravní policie je každý řidič povinnen znát předpisy a tudíž pohyb chodců předpokládat, v tomto případě to pokládám zejména pro mimoprostějovské řidiče za nebezpečnou situaci.

Proč nejsou na semaforech blikající panáčci, ptají se Prostějované

Foto PvNovinky.cz

 

Začátkem ledna PvNovinky informovaly o problémech na prostějovských přechodech, kde jsou často v ohrožení chodci. Přitom by stačilo jediné, přidat na některé semafory blikajícího oranžového panáčka, který řidiče upozorní na chodce ve vozovce.  

S problémem přišla radní Milada Sokolová, kterou na něj sousedském setkání upozornili obyvatelé města. Radní pak informovala Alenu Raškovou, náměstkyni primátora, která má dopravu v kompetenci.