Ceny tepla i vody půjdou v příštím roce nahoru

Ceny tepla i vody půjdou v příštím roce nahoru
ilustrační foto

V souvislosti s avizovaným zdražováním cen energií v příštím roce (elektřina o 10 %, plyn o 15 %) a navýšením DPH o 4 % odsouhlasili radní zvýšení ceny tepla z centrálních výtopen. Obyvatelům bytů napojených na městské výtopny se v roce 2012 zdraží teplo o 2,5 %.

„V souvislosti s navýšením ceny plynu a DPH v příštím roce jsme stanovili cenu za teplo na částku 583 korun (stávající 570 korun), což je navýšení o dvě a půl procenta. Je to na hranici eliminující dopady na občany a chceme tím také přibrzdit odpojování kotelen,“ uvedl jednatel Domovní správy s.r.o. Vladimír Průša. Za poslední čtyři roky se totiž odpojilo od centrálního vytápění jednadvacet odběratelů tepla.
„Problém s teplem bude řešit ministerstvo životního prostředí globálně. Hovořili jsme o tom s ministrem Chalupou při jeho úterní návštěvě Prostějova. Stát bude podporovat výhodnější centrální teplárny, které tolik neznečišťují ovzduší. Je lepší jeden centrální zdroj než tisícovka malých kotelen, které zamoří ovzduší daleko víc,“ doplnil místostarosta Jiří Pospíšil. Vysoce toxické zplodiny z domácích kotlů zůstávají kvůli nízkým komínům příliš nízko při zemi, komíny z blokových kotelen jsou vyšší, zplodiny jsou vzduchem odnášeny a nejsou pro obyvatele tak rizikové.
Zdražení je jisté i u ceny vody. Jak uvedl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Prostějov Pavel Řepka, zdražení patrně nepřesáhne 8 %. (jap)

Poslat nový komentář