Stanislavu Popelkovi vypadli před Velkou pardubickou hned dva jezdci

Stanislavu Popelkovi vypadli před Velkou pardubickou hned dva jezdci
Foto dostihovysvet.cz

Českého jezdce Adama Čmiela, který měl ve 133. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou jezdit dvanáctiletého Lombarginiho (EŽ Praha a.s.), nahradí anglický žokej James Best. Britský matador vystřídá v Poplerově memoriálu i Jakuba Kocmana v sedle Lianela (Ramzová). Trenéru Stanislavu Popelkovi, který do VP vysílá hned tři koně, ale nic jiného nezbylo.

Všechno se zkomplikovalo po víkendovém Meranu,“ říká Stanislav Popelka, který bude mít 8. října na startu Velké pardubické hned tři koně – Lombarginiho, Zatara a Imphala. Na Imphala ze stáje Zámecký vrch byl domluvený Ludovic Solignac, na Zatara z Ramzové Jakub Kocman. Pro Lombarginiho se na poslední chvíli rýsoval Jan Kratochvíl.

„Do Velké byl původně hlášený Gap Pierji od pana Aichnera, ale v sobotu šel s Kratochvílem v Meranu dostih na šest kilometrů, byli druzí a z Velké ho pak jeho tým stáhnul,“ popisuje Popelka. „Proto jsem hned v pondělí dopoledne volal Honzovi Kratochvílovi, jestli byl jel Lombarginiho ve Velké. Říkal, že zrovna jede do nemocnice na kontrolu, protože si v Meranu pochroumal kotník. Že ho to bolí a jede na rentgen.“ Po vyšetření se Kratochvíl trenérovi ozval, že kosti jsou v pořádku. „Dohodli jsme se, že pojede Lombarginiho,“ oddechl si Popelka. Během pondělí se sháněl i po Josefu Bartošovi, který měl v Poplerově memoriálu jezdit Lianela: „Nebral mi to, až v úterý se sám ozval, že leží v nemocnici a během Velké jezdit určitě nebude.“

Tím se daly věci znovu do pohybu. Bartoš je jezdeckou jedničkou špičkové italské stáje Aichner SRL, pro kterou koně připravuje Josef Váňa mladší. Ve Velké pardubické měl Bartoš vést klisnu Santa Klaru, po zranění ho automaticky nahradil Jan Kratochvíl – stájová dvojka u Aichnerů. „Do půl hodiny se Honza ozval a potvrdil, že jede Santa Klaru,“ vysvětlil Popelka, který v úterý odpoledne byl rázem bez dvou top žokejů. Protože se startovní listina uzavírala ve středu, pro Lombarginiho se narychlo dohodl s Adamem Čmielem. „S tím, že ho napíšu, ale ještě se pokusíme ohlédnout v zahraničí. To jsem Adamovi na rovinu říkal, aby s tím počítal. Byl srozuměný, že ke změně ještě může dojít.“

Popelkův tým hledal žokeje ve Francii a v Anglii. Nejlépe se zkušenostmi z pardubického závodiště. Lasa se nakonec chytil James Best, který už Velkou pardubickou dvakrát absolvoval. V roce 2018 byl s Ribelinem jedenáctý, o rok později s valachem Rathlin Rose šestý. Ještě tři skoky před cílem se tehdy s Theophilem a Strettonem přetahovali o vítězství.

 „Dostali jsme na něj dobrá doporučení od rajťáků z ciziny, má klidnou ruku a typologicky se na Lombarginiho, který je hodně specifický, hodí,“ věří Popelka. „A pojede i Lianela v Poplerovi, protože Kuba Kocman si chtěl před Velkou pardubickou trochu odpočinout, sám to přivítal. Mrzí mě, že nikdo pořádně nevěděl, jak to celé bylo, ale stejně na to hned byly v médiích i na sociálních sítích hnusné reakce. Mrzí mě to a nechápu.“ (red)

Poslat nový komentář