Mezi sedmi divy kraje je i Muzeum kočárů v Čechách p/K

Mezi sedmi divy kraje je i Muzeum kočárů v Čechách p/K

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku je vítězem prvního ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje. Svůj hlas jí dalo osm stovek občanů, kteří hlasovali prostřednictvím internetu. Na druhém místě skončily Rychlebské stezky na Jesenicku a pomyslnou bronzovou příčku obsadily Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách.
Skupinu prvních sedmi divů tvoří ještě hrady Bouzov a Helfštýn, Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem a Olomoucké tvarůžky. Ankety se zúčastnilo celkem 4 135 občanů. Olomoucký kraj využil k hlasování internet, který minimalizoval možnost, aby jeden občan hlasoval vícekrát.
Vznik ankety 7 divů Olomouckého kraje inicioval hejtman Martin Tesařík, jehož inspirovala podobná akce uspořádaná na Slovensku Trenčínským samosprávným krajem. „Jsem rád, že jsme se vydali právě touto cestou, ohlasy na anketu byly opravdu vynikající a už nyní máme řadu podnětů a nominací od občanů na příští ročník,“ konstatoval hejtman Tesařík.
Občané při hlasování vybírali z celkem 21 nominovaných zajímavostí. Ty tvořily atraktivity vybrané odborníky na cestovní ruch, ale také méně známá místa kraje. Příkladem může být pravěké hradisko Obersko. Místo nedaleko Loštic bylo osídleno již před třemi tisíci lety a dodnes skýtá návštěvníkům nevšední pohled do okolí. Obersko před anketou kromě archeologů a místních obyvatel takřka nikdo neznal, ovšem v hlasování nakonec předběhlo i olomouckou Floru a termální lázně ve Velkých Losinách.
Olomoucký kraj hodlá vítězných 7 divů propagovat prostřednictvím vlaků Českých drah, a to jak na regionální úrovni, tak i celostátně prostřednictvím souprav Pendolino.
(red)

Poslat nový komentář