Arnika

Představitelé radnice obdrželi ocenění za Alej roku 2019!

Foto MMP

Alejí roku 2019 se stala památná alej u Rakovnického potoka. Prvenství v devátém ročníku ankety tak míří do Středočeského kraje. Platanová alej na Rejskově třídě v Prostějově se umístila jako druhá. 

Je nám velice líto, že jsme nezískali TOP ocenění. Přesto druhé místo v celkovém, republikovém hodnocení ,je skvělé. V krajském hodnocení jsme ale získali první místo a titul Alej Olomouckého kraje 2019,“ uváděla již dříve náměstkyně primátora Milada Sokolová, která společně s primátorem Františkem Jurou ocenění přijala. "Naše alej je pro všechny z nás tou nej alejí. V dalším ročníku budeme bojovat o její celkové prvenství", dodal Jura.

Hledá se nejhezčí stromořadí. Zapojte se!

ilustrační foto

Jsou jich u nás tisíce kilometrů, patří k české i moravské krajině, lemují silnice i zapadlé stezky – aleje. Tu nejkrásnější a s nejsilnějším příběhem budou už potřetí hledat profesionální i amatérští fotografové v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Sdružení Arnika zahajuje anketu Alej roku 2013, jejímž hlavním tématem je „Život v alejích“. Nominovat svou oblíbenou alej nebo fotogenický úlovek z dovolené mohou lidé až do poloviny září. Dalších šest týdnů pak na webu www.alejroku.cz  můžou dát hlas stromořadí, které je nejvíce osloví.

 „Aleje jsou krásným fenoménem už od dob baroka a představují historickou paměť krajiny. Spojují nás s našimi předky a jsou odkazem našim potomkům. Slouží jako orientační bod, lidé i zvířata v ní hledají v létě ochranu před ostrým sluncem a jsou důležitými biokoridory. Lidé si do nich často chodí odpočinout, projít se nebo projet na kole. A přesně to účastníci ankety mají fotit – život v alejích. Aleje jsou stále opomíjené a ohrožené,“ popsal význam alejí vedoucí kampaně Zachraňme stromy, Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Investor nákupní Galerie Prostějov bude po magistrátu žádat úlevy. Podaří se mu to?

ilustrační foto

Chůzi po žhavých uhlících bude zítra nejspíše připomínat neveřejné jednání mezi zastupiteli a investorem budoucí nákupní Galerie Prostějov, olomouckou firmou Manthellan. Na schůzku přijíždí s žádostí o zmírnění „pravidel hry“.  

O tom, kam se dál posune jednání kolem budoucí stavby nákupní Galerie Prostějov, bude jasněji po zítřejší schůzce vedení města s investorem. Do Prostějova firma přijíždí s návrhy, které prý mají zmírnit městem určené požadavky na výstavbu obchodního centra.

Můžeme čekat horké jednání zastupitelů?

ilustrační foto

Zastupitelé se zítra sejdou, aby na svém 24. zasedání projednali čtrnáct předchystaných bodů. Projednávat budou řadu rozpočtových opatření, finančních podpor nebo několik majetkoprávních záležitostí.

 

Zítřejší jednání, které proběhne v jednací síni radnice, má dát odpovědi na čtrnáct bodů, které vzešly z jednání rady města. Ta zastupitelům předkládá k vyjádření témata jako například závěrečný účet města za rok 2012, rozhodnout musí také o tom, zda dají souhlas k omezení propagace hraní některých sázkových her a loterií. Řeč bude mimo jiné také o stavbě dlouho slibované cyklostezky na Žešov. Odsouhlasit nebo zamítnout by měli návrh radních na finanční injekci pro Azylové centrum, které stojí před finančními problémy.