ceny města

Bývalému vojenskému pilotovi ukázali aeroklubáci Prostějov z výšky

Foto Libor Šebestík

Bývalý vojenský pilot a exprimátor města Vysoké Tatry si v pátek z Prostějova odvážel nejen Cenu města za prohloubení spolupráce a aktivní účast při akcích partnerských měst Vysoké Tatry – Prostějov, ale také jedinečný zážitek. Libor Šebestík, předseda Aeroklubu Josefa Františka, pro něj zařídil let nad Prostějovem v pýše aeroklubu, nově zrenovovaném Zlínu Z-326 Trener Master.

„O panu Mokošovi víme, že než se stal primátorem, byl vojákem z povolání a působil jako pilot na Ministerstvu obrany mimo jiné jako velitel roje a letky. V roce 1981 se velitelem 47. samostatného průzkumného leteckého pluku a od roku 1989 velitelem 34. stíhací bombardovací letecké divize. Od roku 1990 byl náčelníkem a rektorem VVLS Košice. Pan Mokoš se v roce 1985 stal prvním pilotem v Československu, který létal nadzvukovým letadlem SU-22 M4 a prvním, kdo v něm sólo obletěl republiku.

Nominujte osobnosti na Ceny města Prostějova!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Do konce února 2023 mohou občané, organizace nebo spolky nominovat na toto ocenění jakoukoli významnou osobnost nebo kolektiv, jejichž práce znamená přínos pro město Prostějov.

„Osobnosti a kolektivy, které výrazně napomohly ke zvýšení prestiže města v jakékoli oblasti své činnosti, si zaslouží naše uznání. Oceňované obory činnosti nijak nevymezujeme, abychom tím nezúžili výběr nominovaných. Cena města Prostějova byla poprvé udělena za rok 2005. Za tu dobu byla udělena mnoha osobnostem, jejichž práce je velmi rozmanitá. Od šíření demokracie, přes celoživotní práci v divadelnictví až třeba po činnost literární, hudební či sportovní,“ uvedl primátor města František Jura.

Laureáti Cen města Prostějova 2016 jsou známi

ilustrační foto

Rada města Prostějova doporučila Zastupitelstvu města Prostějova udělit Ceny města Prostějova za rok 2016. Zastupitelé dnes laureáty potvrdili.

Ceny převezmou JUDr. František Doležel, in memoriam, za celoživotní boj za pravdu a lidská práva.

PhDr. Marie Dokoupilová za celoživotní vědeckou práci v Muzeu a galerii v Prostějově, za četnou publikační činnost.

Dana Zbořilová za reprezentaci města Prostějova v oblasti zimního plavání i na mezinárodní úrovni, organizaci plaveckých a cyklistických závodů.

Jiřímu Andrýskovi náleží ocenění za pořádání fotografických výstav v Prostějově, sám se prezentoval na cca dvaadvaceti výstavách.

Laureáty Ceny města Prostějova odsouhlasí zastupitelstvo

ilustrační foto prostejov.eu

Rada města Prostějova projednala návrhy na udílení Cen města Prostějova. Z šestnácti nominovaných doporučuje Zastupitelstvu města Prostějova udělit ocenění celkem pěti adeptům. Zastupitelé se budou návrhem zabývat na svém dubnovém jednání. 

„Nikdy není jednoduché rozhodnout, komu ocenění udělit a komu nikoliv. I tentokrát se totiž v návrzích objevovali velmi kvalitní kandidáti. Zastupitelstvu proto navrhujeme pět osobností k ocenění, ale jména prozatím zveřejňovat nebudeme. Konečné slovo budou mít právě zastupitelé,“uvedla primátorka Alena Rašková. Slavnostní předávání Cen města Prostějova by se následně mělo uskutečnit v průběhu měsíce května. (red)

Město ocenilo významné osobnosti za rok 2015

Foto MMP

V obřadní síni radnice dnes dopoledne proběhlo slavnostní předání Cen města Prostějova 2015. Ceny byly uděleny pětici osobnostem a jednomu subjektu.

Slavnostní předání Cen města Prostějova 2015 se uskutečnilo v deset hodin v obřadní síni radnice. Nově byly také předány Odznaky nositele Ceny města Prostějova. Ty byly uděleny všem doposud oceněným.

Cenu získali: 102. průzkumný prapor generála Palečka - za dlouholetou charitativní činnost ve prospěch znevýhodněných dětí z regionu Prostějovsko

Milan Dvořák - za celoživotní činnost v oblasti kultury; autor skladeb pro sólový klavír, šansonů, filmové a scénické hudby pro velké orchestry, pedagogická činnost v oblasti jazzu

Náš přístup se ukázal být chybný, dnes chybu napravujeme, říkají Rabíni v prohlášení

ilustrační foto Létající rabín

 

O tom, že klezmerová kapela Létající rabín v pátek  oznámila, že vrací Cenu města Prostějova, PvNovinky již informovaly. Přinášíme oficiální tiskovou  zprávu, kterou redakci zaslal jménem kapely její člen Vojtěch Pospíšil.

Vážení spoluobčané,

jako výraz ostrého nesouhlasu se současným vedením našeho města vracíme Cenu města Prostějova (dále jen Cena) a činíme toto prohlášení:

Létající rabín vrací Cenu města Prostějova

ilustrační foto skupina Létající rabín

 

Kapela Létající rabín dostala Cenu města Prostějova před šesti lety. Kvůli nesouhlasu s návratem komunistů na prostějovskou radnici ji vrací. 

Miroslav Ondra, Vojtěch Peštuka, Vojtěch Pospíšil, Pavel Jurečka a Jana Dosedělová. To jsou členové klezmerové kapely, která je mimo jiné absolutním vítězem folkového festivalu Zahrada a nositelkou Ceny Olomouckého kraje za výjimečný umělecký počin, kterou převzala z rukou Richarda Krajča.

Ceny města Prostějova za rok 2014 obdrželi Jiřina Prekopová i Miroslav Švancara

Foto MMP

 

V pondělí 11. května 2015 byly v obřadní síni prostějovské radnice slavnostně předány Ceny města Prostějova za rok 2014. Zastupitelstvo města Prostějova ceny udělilo šesti výjimečným lidem. Jeden z nich cenu získal in memoriam.

Ceny byly předány:

Ing. Olze Čermákové – za celoživotní demokratické postoje a společenskou angažovanost

Václavu Mastnému - dlouhodobě patří k předním prostějovským odborníkům v oblasti investiční výstavby a v tomto roce se stal čestným členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě

Poprvé v historii oceněny kromě jednotlivců i uskupení

Foto MMP

 

V úterý dopoledne převzalo v Obřadní síni prostějovské radnice ocenění hned šest jednotlivců a uskupení, nominovaných na Cenu města Prostějova.

Jak již PvNovinky informovaly, prvním z nich byl PaedDr. Karel Kotyza , druhým Prof. RNDr. Jan Lasovský. Cenu získalo rovněž Občanské sdružení Mateřské centrum „Cipísek“, Dechový orchestr ZUŠ Vladimíra Ambrose Prostějov, Ekocentrum IRIS Prostějov za dlouholetou činnost v oblasti ekologie a Junák, svaz skautů a skautek ČR, středisko Děti přírody Prostějov. (red)

Nositelé Cen města Prostějova už jsou známí

ilustrační foto prostejov.eu

 

Ceny města Prostějova udělí představitelé města v květnu. Nositelů je letos hned šest.

Cenu města obdrží PaedDr. Karel Kotyza, Prof. RNDr. Jan Lasovský, Občanské mateřské centrum „Cipísek“, Dechový orchestr ZUŠ Vladimíra Ambrose Prostějov,  Ekocentrum IRIS Prostějov a Junák – svaz skautů a skautek ČR, středisku Děti přírody Prostějov. "Slavnostní předání Cen města Prostějova 2013 se uskuteční v úterý 13. května 2014 v 10 hodin v obřadní síni radnice," informovala Jana Gáborová, mluvčí prostějovského magistrátu. (red)