chalánková

Evropské peníze zmírní dopad povodní z předloňského roku

V roce 2010 škodily povodně i na Hané.
V roce 2010 škodily povodně i na Hané.

Začátkem loňského roku předložila Evropská komise Radě Evropy návrh na změnu č. 1 rozpočtu na rok 2011, a to v souvislosti s návrhem rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady Evropy o mobilizaci Fondu solidarity EU ( FSEU) ve prospěch Polska, Maďarska, Rumunska, Chorvatska a České republiky v celkové hodnotě 182 388 893 EUR. Cílem finančního příspěvku z FSEU je pomoc s likvidací následků prudkých dešťů a povodní z května, června a července 2010.

Z celkově rozdělované částky získá Česká republika ví než 5 milionů EUR. Čistý zisk po odečtení odvodů bude cca 3 miliony EUR. Jde o pomoc po povodních z května a června 2010 na rozpočty zasažených krajů- Moravskoslezského, Olomouckého, Jihomoravského a Zlínského. Pozitivní dopad lze očekávat zejména u malých obcí s minimální možnou mírou financování oprav a jiných povodňových škod z vlastních rozpočtů. Na Přerovsku kromě samotných měst Přerova a Hranic jde o Kojetín, Troubky, Oplocany, Prosenice, Radslavice, Bělotín, Černotín, Hustopeče nad Bečvou, Opatovice a Polom.

Novela zákona může zmírnit tvrdé podmínky

ilustrační foto

V novele zákona o nemocenském pojištění, kterou koncem loňského roku projednávaly a schválily zákonodárné orgány České republiky, došlo k nápravě některých nedostatků, na něž už léta lidé i úřady upozorňovaly. Důležité změny dosáhla poslankyně za prostějovský region Jitka Chalánková, která se jako členka sociálního výboru a dětská lékařka zaměřuje na problematiku právě v sociální oblasti. 

Už před několika lety upozorňoval bývalý veřejný ochránce lidských práv v České republice Otakar Motejl na situaci, kdy zůstaly osiřelé děti bez pomoci a bez finančních prostředků. Stalo se nečekaně, že jejich živitel - tedy rodič, nesplnil svou zákonnou povinnost z různých důvodů a nestihl zaplatit povinné pojištění a neměl dostatečné finanční krytí na svém účtě sociálního pojištění, ze kterého se vypočítávají dávky sirotčího důchodu. Po náhlém úmrtí rodiče či živitele se děti dostávaly do situace, že zůstaly bez prostředků.