fasáda

Špinavou fasádu město nezaplatí

ilustrační foto MMP

Se žádostí o úhradu ušpiněné fasády se na Magistrát města Prostějova obrátil majitel jednoho z domů v Šafaříkově ulici. Neuspěl.

"Majitel požadoval úhradu opravy fasády, která byla potřísněna tajícím sněhem v rámci zimního čištění komunikací," uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil s tím, že se jednalo asi o patnáct tisíc korun.

Nic takového ale město hradit nebude. "Nelze prokázat, že se to stalo při čištění, mohlo to způsobit i projíždějící vozidlo, ne sněžný pluh," dodal Pospíšil.

Podle jeho slov si majitelé objektů na podobné znečištění již v minulosti stěžovali, náhradu škody ale nepožadoval nikdo. (red)

 

Oprava fasády radnice bude stát miliony a nejspíš se trochu protáhne

ilustrační foto

Radní města včera oznámili sumu, kterou si vyžádá oprava fasády radnice. Jde o 26 milionů korun. Práce se navíc možná nestihnou dokončit do chystaného termínu oslav sta let staré budovy.

„Výška té sumy mě překvapila. Tak vysokou částku jsem nečekal,“ řekl na včerejší tiskové konferenci primátor Miroslav Pišťák.  Navíc! Ve vedení města panuje obava, že oprava fasády se nestihne dokončit k termínu zahájení oslav sta let radnice. Dalším mínusem, který hrozí jsou vícenáklady. Přesný rozsah poškození fasády totiž odhalí až revize, která vyžaduje instalaci lešení. První průzkumné kontroly, které probíhaly pomocí horolezecké techniky zatím upozornily na poškozené římsy oken. 

Zámecká fasáda vyvolává otázky. Zase fleky?

ilustrační foto

Pernštýnský zámek se pomalu zbavuje svých ochranných fólií, které kryjí probíhající opravy fasády.  Hotové jsou i práce ve východní části budovy, kde se musela už jednou natažená omítka rozsekat. Pohled na staronovou fasádu potěší. Fleky na zbrusu nové omítce, nad zámeckým příkopem, naši chválu zarazily.

Září nebo říjen, to jsou termíny, které platí pro dokončení opravy zámeckých fasád. O tom, že práce jdou hbitě kupředu, svědčí stěny pyšnící se novou omítkou.  Reopravu má za sebou i ta část zámku, která dostala novou tvář jako první. Východní křídlo se muselo znovu rozsekat pro potíže s vlhkostí. Dnes se tady „dopilovávají“ drobné úpravy a je hotovo.  Fleky na fasádě se ale objevují znovu. Tentokrát na jiné straně historické budovy a to nad zámeckým příkopem. Bude se situace opakovat a znovu dojde na sekání?